پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   97836  | تاریخ خبر : 1397/11/08  | ساعت : 17:58

اسلامی در گفتگو با «نصر» هشدار داد؛

نفوذ پساب بسیار خطرناک کاوه سودا به منابع زیر زمینی آب/ کارخانه کاوه سودا کاملا آلاینده و خطرناک است/ اشتغالزایی دلیل قابل توجیهی برای نادیده گرفتن محیط زیست نیست


نصر: عضو هیات رئیسه شبکه سازمان های مردم نهاد زیست محیطی آذربایجان شرقی با انتقاد شدید از نحوه برداشت نمک دریاچه ارومیه و ایجاد آلودگی پساب بسیار خطرناک کارخانه کاوه سودا، گفت: آیا رواست که به قیمت مرگ مردم و مرگ طبیعت و نابودی محیط زیست منطقه اشتغالزایی کرد؟

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "مهناز اسلامی" با ابراز نگرانی از تبعات سنگین و خطرناک زیست محیطی فعالیت کارخانه کاوه سودای مراغه، گفت: فعالیت کارخانه کاوه سودا سلامت آب، خاک و هوای آذربایجان را به شدت تهدید می کند.

وی با بیان اینکه ما به عنوان مطالبه گر زیست محیطی یا فعال محیط زیستی دیدگاهمان همیشه اصلاحی  بوده و هیچ گاه به دلیل منافع شخصی از کسی انتقاد یا تعریف نکرده ایم، افزود: اگر واقعیت مسئله را در نظر بگیریم، کارخانه کاوه سودا طی سال های متمادی جور و جفاهای متعددی را در رابطه با محیط زیست کرده است که مهم ترین مسئله آن، موضوعات مرتبط با دریاچه ارومیه است.

 

کاوه سودا هیچ کدام از استاندارد برداشت نمک را رعایت نمی کند

این فعال زیست محیطی ادامه داد: یکی از مسائلی که همیشه مطالبه اصلی سازمان های مردم نهاد در محیط زیست بوده، بحث رسیدگی به برداشت غیراصولی نمک از دریاچه ارومیه توسط کارخانه کاوه سودا است. متاسفانه کارخانه کاوه سودا هیچ کدام از استاندارد برداشت نمک را رعایت نمی کند. ممکن است برخی از کشورهای توسعه یافته نسبت به برداشت نمک ملزوم به رعایت اصولی باشند که حتی استاندارد ما در مقایسه با آن ها بسیار پایین است، اما کارخانه کاوه سودا حتی هیچ یک از استاندارد ضعیف نیز برخوردار نیست.

اسلامی افزود: بیشتر از سه بار از نحوه برداشت نمک توسط این کارخانه را از نزدیک بازدید کردیم و بارها پیگیر توافقی جهت رعایت استانداردهای برداشت اصولی نمک با کارخانه کاوه سودا بودیم، درحالی که آن ها می گویند هیچ اصول و چهارچوبی از طرف محیط زیست جهت برداشت نمک برای آن ها تعریف نشده است. این درحالی است که برخی ارزیابی های زیست محیطی از طرف اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی صورت گرفته اما متاسفانه تا به اینجای کار هیچ اصولی رعایت نشده و کماکان این برداشت غیراصولی نمک ادامه دارد.

 

هشدار نسبت به عواقب طوفان های نمکی

وی با بیان اینکه برداشت غیراصولی نمک از دریاچه ارومیه توسط کارخانه کاوه سودا در ایجاد ریزگردهای نمکی نقش بزرگی دارد، تصریح کرد: ادامه این روند وضعیت اکوسیستمی دریاچه ارومیه را تغییر داده و شرایط احیاء را سخت تر می کند.

اسلامی تاکید کرد: مهم ترین عواقبی که دریاچه ارومیه در انتظار آن است، طوفان های نمکی است. طوفان نمکی باعث آسیب به محیط زیست، سلامت انسان، محصولات کشاورزی و حتی اراضی کشاورزی می شود؛ اگر ما بتوانیم طوفان های نمکی را کنترل کنیم، شاید زمان لازم برای اقداماتی که نیاز به احیاء دریاچه ارومیه باشد، نیز بدست آید.

عضو هیات رئیسه شبکه سازمان های مردم نهاد زیست محیطی آذربایجان شرقی گفت: دوسال گذشته که رهاسازی آب از طریق پیگیری های ستاد احیاء، حجمی نزدیک به 2.5 میلیارد آب به سمت دریاچه ارومیه انتقال یافت، متاسفانه کارخانه کاوه سودا آب رهاسازی را از بستر دریاچه ارومیه به سمت لاگون های خود می کشید؛ این خلاف عرف است که از بسترهای عمیق و قابل احیاء دریاچه آب برداشت کنند. تمامی مستندات این تخلفات درحال حاضر موجود است. آن زمان از کارخانه کاوه سودا خواستار جلوگیری از ادامه این روند شدیم تا آب دریاچه ارومیه غارت نشود اما هیچ گوش شنوایی برای خواسته های ما وجود نداشت.

اسلامی ادامه داد: از طرفی دیگر به دلیل برداشت آبکی نمک دریاچه، منجر به ریزش شیرابه نمک بر روی راه ها و جاده ها می شود که این روند خسارت های زیادی را به جاده ها نیز وارد کرده است.

 

سازمان حفاظت محیط زیست متولی حفظ و حراست از پارک ملی دریاچه ارومیه است

وی اذعان کرد: علی رغم اینکه سازمان حفاظت محیط زیست متولی حفظ و حراست از پارک ملی دریاچه ارومیه است، محافظت از بستر پهنه های خشک نیز بر عهده این سازمان است. این سازمان نباید اجازه ورود چنین سوء استفاده گرهایی از دریاچه ارومیه را بدهد تا حداقل با حفظ وضعیت موجود اکوسیستمی دریاچه بتوان حق آبه دریاچه را تامین و احیا کرد. ما از سازمان محیط زیست خواستار منع ورود به مناطق دارای آب و مرطوب و آسیب پذیر شدیم اما متاسفانه شاهد برداشت نمک از چندین سایت مختلف هستیم که در اینجا نقش سازمان صنعت و معدن پررنگ شود.

اسلامی ابراز کرد: موضوع برداشت غیراصولی نمک توسط کارخانه کاوه سودا اولین بار در جلسه ستاد احیاء دریاچه ارومیه مطرح شد که منجر به برگزاری جلسه ای در سازمان آب با حضور کلیه سازمان ها و نهادهای مرتبط با برداشت نمک اعم از سازمان بهداشت، تغذیه، علوم پزشکی، صنعت و معدن و حفاظت محیط زیست شد و وضعیت موجود را مستند به همه اعلام کردیم.

 

نفوذ پساب بسیار خطرناک کاوه سودا به منابع زیر زمینی آب

وی با اشاره به پساب پر حجم و فوق سمی کارخانه کاوه سودا اشاره کرد و افزود: مسئله دیگری که در کارخانه کاوه سودا حائز اهمیت و رسیدگی است، پساب های فوق سمی این کارخانه است. متاسفانه طبق بررسی های متخصصان امر، پساب این کارخانه غیرقابل تصفیه می باشد. متاسفانه پساب این کارخانه در لاگون هایی به وسعت حدود 300 هکتار رهاسازی شده و علی رغم ادعاهایی که می شود، خطر نفوذ این پساب بسیار خطرناک به منابع زیرسطحی آب متصور است و گزارش های نتعددی در این خصوص دریافت شده است.

اسلامی به خسارات وارده به محیط زیست بر اثر شکستگی لاگون های جمع آوری کاوه سودا در گذشته اشاره کرد و گفت: حال با خسارات وارده ای که در گذشته طی شکستگی لاگون ها اتفاق افتاد کاری نداریم اما در حال حاضر یکی از انشعاب پساب این کارخانه به پهنا و عمق دریاچه می رسد و به دلیل باتلاقی بودن امکان حضور در منطقه را نداشته و اطلاعاتی در دسترس نیست.

 

کارخانه کاوه سودا کاملا آلاینده و خطرناک است

این فعال زیست محیطی گفت: بی تردید هیچ تمهیداتی به جهت جلوگیری از پخش نشدن و پراکنده نشدن نمک های دپو شده در منطقه توسط کارخانه کاوه سودا صورت نگرفته است و در این خصوص هم خطر آلودگی و ایجاد ریزگرد باغ شهر مراغه را تهدید می کند.

مهناز اسلامی تاکید کرد: هر فعالیت صنعی قطعا آلایندگی صنعتی به همراه خواهد داشت ولی اگر این آلایندگی صنعتی در حد نرمال باشد و یا به نحوی دیگر جبران شود، می توان آن را به خاطر ایجاد ارزش افزوده و اشتغال تحمل کرد، ولی متاسفانه کارخانه کاوه سودا کاملا آلاینده و خطرناک برای محیط زیست است و این شرکت هیچ اهمیتی به مسائل زیست محیطی قائل نیست. بارها به مدیر کارخانه کاوه سودا نامه نوشتم اما هیچ جوابی از یک مدیر صنعتی دریافت نکردم.

عضو هیات رئیسه شبکه سازمان های مردم نهاد زیست محیطی آذربایجان شرقی اظهار کرد: نسل آینده حق زیستن در یک محیط سالم را دارند. وقتی می توان با هزینه اضافی، سیستم هایی دایر کرد که از تخریب محیط زیست جلوگیری شود، به چه قیمت چشم پوشی می کنند؟ اشتغالزایی به چه قیمتی؟ آیا رواست که به قیمت مرگ مردم و مرگ طبیعت و نابودی محیط زیست منطقه اشتغالزایی کرد؟

 

کاوه سودا سودش را می برد؛ تکلیف ما با پساب فوق سمی اش چیست؟

اسلامی تصریح کرد: اگر حمایت لازم از صنایع موجود و تاریخی که آلایندگی چندانی هم ندارند، مثل ماشین سازی، ایدم، چرخشگر و ... شود، بی شک قادر به اشتغالزایی چندبرابر از یک مجموعه صنعتی کاملا آلاینده هستیم. اشتغالزایی دلیل قابل توجیهی برای نادیده گرفتن محیط زیست نیست چرا که می توان از صنایع موجود بهره گرفت و همان افراد را به دیگر صنایع انتقال داد.

وی در پایان اذعان کرد: این کارخانه سود کلان خود را از منابع طبیعی منطقه می برد، اما تکلیف ما با پسماند و فاضلاب های فوق سمی کاوه سودا چیست؟ نباید مسئله را فرافکنی کرد چرا که وقتی صنعتی آلاینده است، لازم به ارزیابی همه جانبه آن است.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است