برای نخستین بار در بیمارستان کودکان مردانی‌آذر صورت گرفت؛

عمل دیلاتاسیون مری و گاستروستومی اطفال

1402/05/30 - 23:41 - کد خبر: 98530 نسخه چاپی

نصر: دکتر  رقیه فرجی اخی جهانی فوق تخصص گوارش و کبد اطفال از انجام دو  عمل مهم دیلاتاسیون  مری (گشاد نمودن مری) و گاستروستومی آندوسکوپیک اطفال برای نخستین بار دربیمارستان کودکان  خبر داد 

به گزارش نصر؛ وی در این خصوص گفت: این دو عمل مهم در حال حاضر در مراکز معدودی در سطح کشور انجام می شود و استان آذربایجان شرقی نیز به عنوان قطب درمانی شمالغرب کشور انجام این اعمال مهم را برای اطفال آغاز نموده است.
وی تصریح کرد: تا پیش از این اطفال مبتلا به تنگی مری جهت انجام عمل دیلاتاسیون مری به تهران  مراجعه می کردند که این امر خود باعث تحمیل هزینه های فراوان برای بیمار و خانواده می شد که به لطف الهی و کمک خیّرین محترم و معاونت محترم درمان تجهیزات مورد نیاز تهیه و درمان بیماران آغاز شده است.
فرجی اخی جهانی به فرآیند بالون دیلاتاسیون مری اشاره نمود و افزود: زمان و تعداد جلسات درمان بسته به میزان آسیب متفاوت است و ممکن است برای یک بیمار 2 الی 3  جلسه و برای برخی دیگر تا ۱۰ جلسه نیز ادامه داشته باشد؛ در هر صورت ابتدا فاصله جلسات درمانی کم و سپس به مرور فاصله جلسات افزایش می یابد. 
 

فوق تخصص گوارش اطفال ادامه داد: در حال حاضر تجهیزات آندوسکوپی موجود برای کودکان دو سال و بالاتر مناسب است و جهت گروه سنی زیر دو  سال و  نوزادان، نیازمند تهیه تجهیزات مجزا هستیم.
وی با بیان اینکه گاستروستومی عبارت است از گذاشتن لوله داخل معده از طریق آندوسکوپی برای کودکانی که مشکلات عصبی دارند و قادر نیستند از راه دهان چیزی بخورند، تصریح کرد: البته گاستروستومی یک درمان حمایتی می باشد و به معنی درمان بیمار نیست، گاستروستومی اطفال عمل مهم دیگری است که برای اولین بار در بیمارستان  کودکان به صورت موفقیت آمیز انجام شده است.
انتهای پیام/
عمل دیلاتاسیون مری و گاستروستومی اطفال نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار