معاون سازمان اورژانس کشور خبر داد:

عوارض خطرناک مسمومیت با قارچ‌های سمی در طبیعت

1402/01/27 - 12:51 - کد خبر: 90569 نسخه چاپی

نصر: معاون سازمان اورژانس کشور با هشدار نسبت به عوارض خطرناک مسمومیت با قارچ‌های سمی گفت: مردم با توجه به خطرات و عوارض مرگبار و جبران‌ناپذیر مسمومیت با قارچ‌ها، تنها از قارچ‌های خوراکی تولید شده توسط کارخانه‌های معتبر استفاده کنند.

به گزارش نصر، حسن نوری ساری نسبت به عوارض خطرناک مسمومیت با قارچ‌های سمی هشدار داد و گفت: همه‌ساله با شروع فصل بهار و به دنبال بارندگی‌های فصلی شاهد رویش قارچ‌های خودرو در دامنه طبیعت هستیم که از نظر شکل ظاهری بسیار شبیه قارچ‌های خوراکی هستند و به همین دلیل مصرف آن‌ها همه‌ساله موجب مسمومیت تعداد زیادی از شهروندان می‌شود.
وی افزود: مصرف این قارچ‌ها می‌تواند به بروز علائمی چون تهوع، استفراغ، دل درد، علائم گوارشی و یا در برخی موارد به نارسایی کبدی و حتی مرگ منجر شود.
نوری همچنین با اشاره به رواج مصرف انواع مختلف قارچ تحت عنوان "مجیک ماشروم" به عنوان یک ماده محرک در میان جوانان، نسبت به مخاطرات مصرف این مواد از قبیل بروز اختلالات روانی، توهم ، تشنج، اختلالات رفتاری و آسیب زدن به خود و دیگران ابراز نگرانی کرد.
معاون سازمان اورژانس کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه عوارض و اختلالات روانی مصرف این مواد غیرقابل پیش‌بینی و غیرقابل کنترل بوده و ممکن است ماه‌ها و سال‌ها بعد از مصرف به صورت ناگهانی و خودبه‌خودی ظاهر شوند.
نوری همچنین از تدوین دستورالعمل کنترل و درمان مسمومیت‌های ناشی از قارچ‌های سمی و ابلاغ آن به مراکز اورژانس سراسر کشور برای خدمت‌رسانی هر چه بهتر به هموطنان خبر داد.
این پزشک متخصص فوریت‌های پزشکی بیان کرد: مردم با توجه به خطرات و عوارض مرگبار و جبران‌ناپذیر مسمومیت با قارچ‌ها، تنها از قارچ‌های خوراکی تولید شده توسط کارخانه‌های معتبر استفاده کنند و از هرگونه مصرف سایر انواع قارچ خودداری کنند.
انتهای پیام/
عوارض خطرناک مسمومیت با قارچ‌های سمی در طبیعت خبرگزاری تسنیم

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار