رییس سازمان امور مالیاتی:

اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی افزایش یافته است/ ارسال لیست ۱.۱ میلیون شرکت کاغذی به اداره ثبت شرکت‌ها

1401/06/20 - 19:04 - کد خبر: 74584 نسخه چاپی

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور از رشد ۶۹ درصدی وصول درآمدهای مالیات‌ها در پنج‌ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: در حال حاضر اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی افزایش یافته و مودیانی که اظهارنامه واقعی ارسال نکنند، شناسایی و پرونده آنها مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

به گزارش نصر، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری و هیات همراه، ضمن بازدید از دستاوردهای نظام مالیاتی در حوزه هوشمندسازی مالیاتی، با رییس کل و جمعی از معاونین، مدیران دفاتر و واحدهای ستادی و همچنین مدیران کل شهر و استان تهران دیدار کرد.
وی در این دیدار ضمن تبیین رویکردهای جدید و تحولی نظام مالیاتی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، شرایط برای ایفای نقش حداکثری نظام مالیاتی در اقتصاد کشور با اتکا بر تمامی ظرفیت‌های قانونی و زیرساخت‌های جدید که عمدتاً بر پایگاه‌های اطلاعاتی داده‌محور مبتنی است، فراهم شده است.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور مبارزه جدی با فرار مالیاتی را یکی از برنامه‌های مهم نظام مالیاتی برشمرد و گفت: با هوشمندسازی نظام مالیاتی و اجرای برنامه‌های مربوط به مبارزه با فرار مالیاتی، در سال گذشته حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار مودی جدید شناسایی شد و امسال نیز بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار اظهارنامه جدید از این مودیان شناسایی شده، دریافت کردیم.
وی اضافه کرد: در حال حاضر بالغ بر ۱۱ میلیون مودی در پایه‌های مختلف در کشور وجود دارد که از این تعداد، حدود چهار میلیون و ۴۵۰ هزار نفر صاحبان مشاغل (شخص حقیقی) هستند که با توجه به اینکه امسال اطلاعات قابل اتکایی از فعالیت اقتصادی مودیان در اختیار نظام مالیاتی قرار داشت، در نهایت امسال شاهد افزایش سه برابری مالیات ابرازی صاحبان مشاغل بابت عملکرد سال ۱۴۰۰ بودیم.
معاون وزیر اقتصاد عنوان داشت: اطلاعات و داده‌های سامانه‌های مالیاتی نشان می‌دهد، در کشور حدود دو میلیون و ۹۰ هزار شرکت ثبت شده وجود دارد؛ اما از این تعداد، بالغ بر یک میلیون و ۱۰۰ هزار شرکت هیچ فعالیتی نداشته و اظهارنامه هم تسلیم نکرده‌اند که لیست این شرکت‌ها به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال شده تا به طور کلی غیرفعال شوند.
منظور ادامه داد: امسال همچنین در بخش اشخاص حقوقی تعداد ۳۳۰ هزار فقره اظهارنامه دریافت کردیم؛ اما اطلاعات و داده‌های سامانه‌های مالیاتی در این بخش نیز نشان می‌دهد که حدود ۶۰۰ هزار شرکت در سال گذشته علی‌رغم اینکه فعالیت اقتصادی داشته‌اند و سازمان امور مالیاتی نیز پیامک اطلاع‌رسانی برای آنها ارسال کرده، اظهارنامه نداده‌اند که رسیدگی به وضعیت این شرکت‌ها در اولویت برنامه‌های این سازمان قرار دارد.
وی با بیان اینکه حرکت به سمت نظام مالیاتی داده‌محور، باعث شفافیت اقتصاد و در نتیجه تحقق بیشتر عدالت مالیاتی و افزایش میزان مالیات مودیان بر اساس اطلاعات واقعی آنان شده است، گفت: در حال حاضر اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی افزایش یافته و مودیانی که اظهارنامه واقعی ارسال نکنند، بعداً شناسایی و پرونده آنها مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
منظور بیان داشت: با اجرای طرح‌های جدید از جمله مبارزه با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید، تسریع در رسیدگی‌ها، وصول معوقات و وصول مالیات‌های جدید، در پنج‌ماهه نخست امسال، رشد ۶۹ درصدی در وصول مالیات‌ها را شاهد بودیم.
به دنبال اجرای نظام مالیاتی در تراز نظام اسلامی هستیم
رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه با مجموعه اصلاحات صورت گرفته در صدد هستیم که نظام مالیاتی درخور و در تراز نظام اسلامی ایجاد کنیم، گفت: با افزایش نقش آفرینی نظام مالیاتی در اقتصاد کشور، هم اکنون سهم مالیات از بودجه کشور به ۴۵ درصد افزایش یافته و امیدواریم طی سال‌های پیش رو و با اجرای طرح‌ها و برنامه‌های جدید همچون قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان و تصویب لوایح جدید همچون لایحه مالیات بر عایدی سرمایه، لایحه مالیات بر مجموع درآمد و لایحه مالیات بر ارزش افزوده در نظام پایانه‌های فروشگاهی، بتوانیم تا پایان دولت سیزدهم، کل بودجه کشور را از محل مالیات تامین کنیم.
وی به موضوع ارتقای سلامت نظام اداری و برنامه‌های جدید نظام مالیاتی برای برخورد با مفاسد اداری اشاره کرد و گفت: شناسایی کارکنان متخلف و برخورد جدی با آنان تا مرحله صدور کیفرخواست، ایجاد سامانه گزارش‌های مردمی (سوت زنی) و کاهش مراجعات مودیان به ادارات مالیاتی به‌واسطه الکترونیکی شدن تمامی فرآیندهای مالیاتی، از جمله مهم‌ترین اقدامات در این راستا به شمار می‌رود.
تامین هزینه‌های کشور از محل درآمدهای مالیاتی
در ادامه این نشست، دادستان کل کشور بر ضرورت تامین هزینه‌های کشور از محل درآمدهای مالیاتی تاکید و ضمن تشکر از تلاش‌ها و تحولات صورت گرفته در یک سال اخیر خاطرنشان کرد: متحول سازی و توانمند نمودن نظام مالیاتی مهم‌ترین کار جهادی است که انتظار می‌رود سازمان امور مالیاتی کشور همچون یکسال گذشته، در سه سال باقیمانده دولت به انجام برساند.
منتظری تصریح کرد: دستاوردهای مهمی در نظام مالیاتی به دست آمده و البته در کنار این تحولات باید به‌گونه‌ای عمل شود که هم مالیات واقعی دریافت شود و هم در حق کسی اجحاف نشود که این امر نشان می‌دهد، رفتار مناسب و شایسته مأموران مالیاتی باید در کنار برنامه‌های جدید نظام مالیاتی همچون هوشمندسازی و داده محوری، مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: مهم‌ترین وظیفه مأموران مالیاتی، دفاع از حقوق عامه در کنار مالیات ستانی است و در صورتی که مالیات به درستی دریافت شود، امور جامعه نیز به درستی پیش خواهد رفت.
دادستان کل کشور در ادامه بیان داشت: امروز مردم در پرداخت مالیات و اینکه مالیات لازمه توسعه کشور است، هیچ تردیدی ندارند و سازمان امور مالیاتی کشور باید تلاش کند تا مودیان با تمایل قلبی و با رضا و خواست خود، اقدام به پرداخت مالیات کنند.
منتظری همچنین در بخشی از سخنان خود بر ضرورت حمایت از سرمایه گذاری و تولید تاکید کرد و گفت: باید مراقبت شود در جریان وصول مالیات به فعالان رسمی اقتصاد، ظلمی نشود و سازمان امور مالیاتی کشور، بر شناسایی اشخاصی که درآمدهای بالا و ثروت زیاد دارند؛ اما مالیات پرداخت نمی‌کنند، متمرکز شود.
اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی افزایش یافته است/ ارسال لیست ۱.۱ میلیون شرکت کاغذی به اداره ثبت شرکت‌ها خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار