جهش صادرات به ترکیه

1401/05/18 - 09:33 - کد خبر: 70802 نسخه چاپی

نصر: اداره آمار ترکیه اعلام کرد صادرات ایران به این کشور با رشد قابل‌توجه ۸۱‌درصدی در ششمین‌ماه سال‌جاری میلادی به ۳۶۷‌میلیون دلار رسیده است. به گزارش «ایرنا» اداره آمار ترکیه از رشد ۳۷‌درصدی مبادلات تجاری این کشور با ایران در نیمه نخست سال‌جاری میلادی خبر داد.

به گزارش نصر، مبادلات تجاری ایران و ترکیه که در ۶‌ماهه نخست سال‌قبل ۲‌میلیارد و ۴۴۸‌میلیون دلار اعلام‌شده بود، در مدت مشابه امسال به ۳‌میلیارد و ۳۶۵‌میلیون دلار رسیده است.
بر اساس این گزارش، صادرات ترکیه به ایران در‌ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۲ با رشد ۱۵‌درصدی نسبت به مدت مشابه سال‌قبل مواجه شده و به یک‌میلیارد و ۴۶۱‌میلیون دلار رسیده است. ترکیه در‌ ماه‌های ژانویه تا ژوئن سال‌قبل یک‌میلیارد و ۲۶۶‌میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود. واردات ترکیه از ایران در ۶‌ماهه نخست امسال نیز رشد قابل‌‌‌‌‌توجه ۶۱‌درصدی نسبت به مدت مشابه سال‌قبل داشته است. ترکیه در ‌ماه‌های ژانویه تا ژوئن سال‌قبل یک‌میلیارد و ۱۸۲‌میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم در مدت مشابه امسال به یک‌میلیارد و ۹۰۴‌میلیون دلار افزایش یافته است.
بر این اساس تراز تجاری ایران با ترکیه در این مدت به میزان ۴۴۳‌میلیون دلار به نفع ایران بوده است. این گزارش اعلام کرد: در ششمین‌ماه سال‌جاری میلادی ۲۵۷‌میلیون دلار کالا از ترکیه به ایران صادر و ۳۶۷‌میلیون دلار کالا از ایران وارد این کشور شده است. صادرات ترکیه به ایران در این‌ماه ۷/ ۴درصد کاهش یافته است اما واردات از ایران با رشد قابل‌ملاحظه ۸۱‌درصدی روبه‌رو شده است.
ترکیه در ژوئن سال‌قبل ۲۶۹‌میلیون دلار کالا به ایران صادر و ۲۰۲‌میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود. ایران نوزدهمین مقصد صادراتی و هجدهمین منبع واردات ترکیه در‌ماه ژوئن ۲۰۲۲ شناخته‌شده است.
انتهای پیام/
جهش صادرات به ترکیه روزنامه دنیای اقتصاد

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار