خبر/

موسس علی بابا بالاخره ظاهر شد

1399/11/04 - 11:35 - کد خبر: 36436 نسخه چاپی

نصر: جک ما، موسس میلیاردر گروه علی بابا و گروه آنت پس از ماه‌ها دور ماندن از انظار عمومی که گمانه‌زنی‌هایی را درباره گرفتاری وی با تفحص فزاینده دولت چین از امپراتوری اینترنتی‌اش برانگیخت، دوباره ظاهر شد.

به گزارش نصر، منابع آگاه اظهار کردند این کارآفرین معروف در رویداد سالانه‌ای که برای معلمان روستایی برگزار می‌کند، یک پیام لایو به معلمان ارسال کرد.
در این ویدئو جک ما درباره سپری کردن زمان بیشتر روی فعالیت‌های بشردوستانه صحبت کرد و به اختلافش با دولت چین اشاره‌ای نکرد. گروه آنت اعتبار این ویدئو را تایید کرده است.
ارزش سهام علی‌بابا در پی انتشار این ویدئو، در معاملات هنگ‌کنگ بیش از 4 درصد صعود کرد. اگرچه هنوز معلوم نیست جک ما کجاست اما ظاهر شدن وی در یک همایش عمومی ممکن است موجب فروکش کردن شایعات اخیر شود. از نوامبر که رگولاتورها عرضه اولیه عمومی سهام گروه آنت به ارزش ۳۵ میلیارد دلار را متوقف کرده، مقررات فین تک را تشدید کردند و به گروه آنت دستور اصلاحات دادند و سپس یک تحقیقات ضدانحصارطلبی دیگر درباره گروه علی‌بابا به راه انداختند، این مدیر برجسته چینی دیگر دیده نشده بود.
جک ما در ویدئوی منتشر شده اخیر گفته است: این اواخر من و همکارانم درحال مطالعه و تفکر بودیم و تصمیم قاطعی گرفتیم خود را وقف فعالیت‌های آموزشی خیرخواهانه کنیم. تلاش سخت برای حیات دوباره و رفاه مناطق روستایی مسوولیت نسل بازرگانان ما است. این میلیاردر چینی که سابق بر این معلم انگلیسی بوده است، در این ویدئو گفت: معمولا این همایش هر سال در سانیا در جنوب هاینان برگزار می‌شد اما امسال به‌دلیل کووید-۱۹ به‌صورت ویدئویی برگزار شد. هجوم به امپراتوری تشکیلاتی تریلیون دلاری جک ما در راستای تلاش دولت چین برای کنترل نسل غول‌های فناوری چینی صورت گرفته که از نظر پکن قدرت کنترل بیش از حدی روی اقتصاد این کشور پیدا کرده‌اند. موج اقدامات مقامات چینی علیه علی بابا و گروه آنت نشان می‌دهد که چطور صبر پکن در برابر چهره‌های برجسته فناوری لبریز شده و اکنون آنها را تهدیدی برای ثبات سیاسی و مالی به حساب می‌آورد.
دولت چین اکنون به‌دنبال اعمال نفوذ و کنترل روی جمع‌آوری اطلاعات و فعالیت‌های بازرگانی و رسانه‌ای شرکت‌هایی نظیر تنسنت هولدینگز و بایت دنس است.
براساس گزارش بلومبرگ، موضع جک ما در برابر پکن هنوز معلوم نیست و به گفته یک منبع آگاه، دولت چین به وی توصیه کرده است که در کشور بماند. به‌دلیل دستگیری بی‌سر و صدای میلیاردرهای معروف در گذشته و عدم محاکمه فوری آنها، شایعاتی درباره دستگیری «ما» به راه افتاده بود.
انتهای پیام/
موسس علی بابا بالاخره ظاهر شد روزنامه دنیای اقتصاد


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار