یادداشت نصر/

حاج فيروز از همان آغاز زيرك كار بود

1399/05/20 - 08:07 - کد خبر: 24823 نسخه چاپی

نصر: كار زيرك لب فرو بستن ز غير يار بود / حاج فيروز از همان آغاز زيرك كار بود

اخلاص و خستگی ناپذیری دو وجه مشخصه ی شخصیت حاج فیروز زیرک کار در نوکری اهل بیت (علیهم السلام) بود.  
در سفرهای مشهد که محضر ایشان بودیم، صحن به صحن حرم مطهر ، که جمع های مذهبی نقاط مختلف کشور عزاداری می کردند و به واسطه ی محبت و علاقه ای که نسبت به ایشان در عموم مردم وجود داشت ، کنار تک تک آن جمع ها می نشستند و روضه می خواندند و اشک می ریختند. یک بار خدمت ایشان عرض کردم : استاد خسته شدید، کمی هم استراحت کنید. فرمودند: در آینده زیاد استراحت خواهیم کرد، الان وقت نوکری و خدمت است.
حمایت های معنوی و حضور دائمی ایشان در جلسات زیارت عاشورا و سایر برنامه های کانون فرهنگی مذهبی نورالحسین (ع) همواره مشوق جوانان بود.
در تبریز نیز مشی اجتماعی ایشان به همین منوال بود. از روضه خواندن ، اشک ریختن و عزاداری برای ائمه اطهار (علیهم السلام) خسته نمی شدند. ظرفیت عجیبی در ایشان بود که انسان به عینه سیری ناپذیر بودن این علاقه را در وجودشان می دید.
با همه ی اقشار مردم ارتباط حسنه داشتند، بی اعتنا به موقعیت و مقام. در منتهی الیه حاشیه گریزی بودند که این خصوصیت ایشان برای همه ما درس بزرگی بود.
ایشان به معنای حقیقی کلمه، یکی از شناسنامه های جامعه ی حسینی آذری زبان بودند. بلا استثناء در همه ی ارتباط های مجازی، تلفنی و حضوری با حسینی های دیگر شهرها ، همیشه نامی از ایشان بود.
منزل ایشان صبح و شب همواره مامن و ملجا مردم و اولین مقصد میهمانان مذهبی بود که از نقاط مختلف کشور به تبریز می آمدند.
تک تک افراد این بیت حسینی بالاخص همسر ایشان آینه ی تمام و کمال خستگی ناپذیری بودند. گاهی اتفاق می افتاد روزی چند بار به همراه میهمانان منزل ایشان می رفتیم، در نحوه ی پذیرایی از میهمانان آخر با میهمانان اول  به اندازه ی سر سوزنی تفاوت وجود  نداشت. ذره ای خستگی و بی حوصلگی در چهره همسر ایشان مشاهده نمی شد. ‌
ایشان صرفا یک مداح و ستایشگر نبودند بلکه آیینه ی تمام نمای سبک زندگی حسینی بودند...
منزل ایشان برای حسینیان تبریز ، به نوعی منزل پدری بود و بی تعارف همه ما با رفتن ایشان ، یتیم شدیم.

به قلم مهدی قربانی - مداح اهل بیت (ع)
انتهای پیام/
حاج فيروز از همان آغاز زيرك كار بود نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 1 نظر

  یونس جوانی   3 سالها پیش  

خدا رحمت کنه روحش شاد
این چند روز خدایش واسه همه بیشتر واسه ما که هم محله ای حاج فیروز زیرک کار بودیم داغ سنگینی بود انشاله روحش دعا گوی ما باشد و سلام ما رو به ارباب بی کفن برسونه
از زحمات شما حاج مهدی قربانی عزیز و با اخلاص هم ممنون شما برای تمامی گریه کنان حضرت منت میزارید اجرتون با حق
پژوهشیار