مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی خبر داد:

هشدار نسبت به وقوع آتش سوزی در جنگل های ارسباران

1403/04/14 - 10:46 - کد خبر: 115919 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به تراکم بالای علوفه و افزایش دمای هوا در روزهای آینده، اعلام کرد: بر این اساس وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان به خصوص منطقه ارسباران محتمل است.

به گزارش نصر، شهنام اشتری روز پنجشنبه در جلسه کارگروه تخصصی پیشگیری و اطفای حریق جنگل ها و مراتع آذربایجان شرقی، با اشاره به تداوم بارش ها در منطقه، اظهار کرد: به همین علت شاهد رشد و تراکم بالای علوفه در جنگل ها و مراتع هستیم که این موضوع بر افزایش احتمال وقوع و گسترش آتش سوزی به ویژه در اکوسیستم ارسباران می افزاید.
وی جنگل‌ها و مراتع، بیشه‌زارها و پارک‌های ملی را سرمایه ارزشمند کشور دانست و یادآور شد: باید توجه داشت که تخریب این منابع موجب نابودی اکوسیستم و پوشش گیاهی خواهد شد که در نتیجه زندگی جامعه انسانی را به خطر می اندازد.
اشتری بر لزوم هماهنگی ملی به عنوان راهکار حفاظت از حریق جنگل ها از طریق استفاده از بالگرد و برگزاری مانورهای مشترک با حضور جوامع محلی و ذینفعان تاکید و اضافه کرد: وظیفه همگانی است تا در زمینه حفظ و حراست از منابع طبیعی تلاش کرده و با اقدامات مناسب و برنامه‌ریزی دقیق از تخریب منابع طبیعی و حریق احتمالی در جنگل‌ها و مراتع جلوگیری شود.
وی ادامه داد: کلیه ادارات حفاظت محیط زیست دارای مناطق حفاظت شده باید تجهیزات اطفای حریق در اختیار خود را آماده کرده و هماهنگی ملی به عنوان اقدامات پیشگیرانه و آمادگی لازم برای مدیریت و اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع را در دستور کار قرار دهند.
به گزارش نصر، تعداد مناطق زیرمجموعه مدیریت اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی ۱۳ منطقه و ۹ منطقه شکار است و کل مساحت مناطق زیر مجموعه محیط زیست استان بیش از ۵۸۰ میلیون هکتار است که ۱۳ درصد کل مساحت آذربایجان شرقی را شامل می شود.
تعداد محیط بانی های فعال آذربایجان شرقی ۳۰ باب و تعداد ادارات شهرستان ها ۲۱ اداره و نمایندگی مستقر در شهرستان ها است.
مجموع مساحت جنگل های آذربایجان شرقی معادل ۱۸۸ هزار هکتار است که در این مناطق تنوع گونه های گیاهی به استعداد دو هزار و ۵۰۰ گونه و تنوع گونه های جانوری به تعداد ۳۴۶ گونه شناسایی و ثبت شده است.
انتهای پیام/
هشدار نسبت به وقوع آتش سوزی در جنگل های ارسباران خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار