رئیس دستگاه دیپلماسی یونان؛

یونان از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت می‌ کند

1402/06/14 - 18:17 - کد خبر: 99296 نسخه چاپی

نصر: رئیس دستگاه دیپلماسی یونان گفت که ترکیه باید معیارهای عضویت در اتحادیه اروپا را رعایت کند و یونان از عضویت ترکیه در صورت تحقق شرایط حمایت می‌کند.

به گزارش نصر، وزیر خارجه یونان امروز (سه‌شنبه) با همتای ترکیه‌ای خود برای گفت‌وگوهایی با هدف بهبود روابط میان این متحدان ناتو که بر سر یک رشته مناقشات چند دهه‌ای اختلاف دارند، دیدار کرد.
گفت‌وگوها میان وزیر خارجه یونان و هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه در شرایط دوستانه‌ای انجام شد و این وضعیت حسنه بابت ارسال کمک‌های یونان به ترکیه پس از زلزله ویرانگر اوایل سال جاری و ابراز تسلیت ترکیه به یونان پس از حادثه مرگبار قطار در این کشور است.
هاکان فیدان در نشست با همتای یونانی خود گفت: ما با یونان وارد مرحله جدید و مثبتی شده‌ایم.
وزیر امور خارجه ترکیه افزود: ما آماده‌ایم بدون پیش‌شرط با همسایه خود یونان در مورد هر موضوعی گفت‌وگو کنیم و از طریق گفت‌وگو بر اختلافات فائق آییم. ما انتظار همکاری موثر در مبارزه با تروریسم را داریم.
همچنین وزیر خارجه یونان گفت که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان در نیویورک در مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار خواهند کرد. به گفته او، پس از ۷ سال، جلسه شورای عالی همکاری هم برگزار خواهد شد.
رئیس دستگاه دیپلماسی یونان افزود: ترکیه باید معیارهای عضویت در اتحادیه اروپا را رعایت کند. یونان از عضویت ترکیه در صورت تحقق شرایط حمایت می‌کند. ما توافق کردیم که دستور کار مثبت را ادامه دهیم.
وزیر خارجه یونان همچنین گفت: ما می‌خواهیم روابط خوب همجواری را در راستای منافع مشترک مردم خود توسعه دهیم. ما باید روی درک متقابل و صداقت سرمایه‌گذاری کنیم، حتی اگر برخی از دردهای گذشته را نتوان با قلم پاک کرد. باید دیدگاه‌هایی که باعث بحران می‌شود را حذف کنیم. رهبران ما برای از سرگیری همکاری بین دو کشور موافقت کرده‌اند. ما به عنوان دو وزیر، در حال ارزیابی هستیم که برای غلبه بر اختلافات خود چه کاری می‌توانیم انجام دهیم.
انتهای پیام/
یونان از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت می‌ کند خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار