خبر/

رایزنی شینزو آبه درباره سفر روحانی به ژاپن

1398/09/19 - 13:30 - کد خبر: 9099 نسخه چاپی

نصر: شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن از رایزنی برای سفر رئیس‌جمهور ایران به توکیو خبر داد.

به گزارش نصر به نقل از دنیای اقتصاد، شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، روز دوشنبه گفت که توکیو درحال مذاکره درباره سفر احتمالی حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان به ژاپن در ماه جاری است و این تلاشی برای حل کردن بن‌بست هسته‌ای ایران با آمریکا است. آبه گفت که ژاپن می‌خواهد هر تلاش ممکنی را در راستای ارتقای صلح خاورمیانه انجام بدهد.

براساس این گزارش، اظهارات نخست‌وزیر ژاپن در پی این مطرح می‌شود که روزنامه کیودو به تازگی به نقل از برخی منابع آگاه که می‌خواستند نامشان فاش نشود، گزارش داد: مقامات ایران و ژاپن درحال فراهم کردن مقدمات سفر روحانی به توکیو هستند که احتمالا در تاریخ ۲۰ دسامبر انجام خواهد شد.

در صورت انجام این سفر، این اولین بار از سال ۲۰۰۰ خواهد بود که یک رئیس‌جمهور ایران به ژاپن می‌رود.

محمد خاتمی رئیس‌جمهور وقت ایران در اکتبر ۲۰۰۰ به ژاپن سفر کرده بود. براساس گزارش کیودو، این منابع همچنین گفتند که در صورت رفتن روحانی به توکیو، انتظار می‌رود نخست‌وزیر ژاپن که متحد دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به‌شمار می‌آید، خواستار پایبندی کامل ایران به توافق هسته‌ای شود.

وی همچنین ممکن است در دیدار با روحانی برای جلب رضایت ایران با طرح توکیو به منظور اعزام نیروی نظامی به خاورمیانه تلاش کند.

این منابع همچنین به کیودو گفتند که آمریکا موافقت خود را با سفر حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران به ژاپن نشان داده و از توکیو خواسته است تا نتیجه دیدار روحانی با شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن را به اطلاع واشنگتن برساند.

انتهای پیام/

رایزنی شینزو آبه درباره سفر روحانی به ژاپن روزنامه دنیای اقتصاد


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار