وزیر امور خارجه روسیه؛

تحریم‌های آمریکا علیه ایران کاملا غیرقانونی است

1398/09/16 - 13:40 - کد خبر: 8785 نسخه چاپی

نصر: سرگئی لاوروف بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی ایران را ناشی از تحریم‌های آمریکا دانست و گفت: آمریکا این تحریم‌ها را به‌صورت کاملا غیرقانونی علیه ایران اعمال کرده است.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: سیاست فشار اقتصادی واشنگتن تا حد زیادی در وضعیت کنونی اقتصادی ایران نقش دارد.

وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس بین المللی گفت وگوهای مدیترانه ای در رم  گفت که تحریم های آمریکا علیه ایران غیرقانونی است زیرا آمریکا از توافق هسته ای ایران خارج شد.

وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد این اولین بار نیست که ایالات متحده از چنین  طرحی استفاده می کند. اگر آمریکا به دنبال فشار اقتصادی بر ایران و تحریک مردم به نارضایتی است ما قبلا شاهد استفاده از چنین طرحی در ونزوئلا بوده ایم. این یک الگو است.

لاوروف پیشتر گفته بود با وجود اقدامات ایالات متحده آمریکا، توافق هسته‌ای با ایران (برجام) هنوز اهمیت فراوانی دارد و اهمیت خود را از دست نداده است.

وی یک ماه پیش در کنفرانس عدم اشاعه در مسکو اظهار داشت: ایران در بین تمامی کشورها، بیشترین بازرسی‌ها را داشته است و به رغم کارشکنی‌های آمریکا به تمامی تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل کرده است.

 

روسیه استقرار موشک های آمریکا را بی پاسخ نمی گذارد

لاوروف همچنین گفته است که کشورش برای واکنش نشان دادن به هر گونه استقرار جدید موشک های ایالات متحده تردیدی به خود راه نمی دهد.

وی درکنفرانس خبر مشترک با «لوئیجی دی مایو» همتای ایتالیایی خود اظهار داشت: اگر گام های عملی برای ایجاد و استقرار موشک ها برداشته شود ما نیز عینا به آن واکنش نشان خواهیم داد اما در این زمینه پیشگام نخواهیم شد.

به دنبال خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد، روسیه متوقف کردن استقرار موشک های میان برد و کوتاه برد هسته ای در اروپا را پیشنهاد کرده است.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میان برد هشتم ماه دسامبر سال ۱۹۸۷ بین «میخائیل گورباچف» آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی و «رونالد ریگان» رئیس جمهوری وقت آمریکا امضا شد. براساس این پیمان، توسعه و کاربرد تمام موشک‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای کوتاه و میان برد به استثنای موشک‌های دریایی ممنوع شد. آمریکا روز دوم ماه اوت از این پیمان خارج شد و روسیه نیز متعاقب آن این سند بین‌المللی را ترک کرد.

انتهای پیام/

تحریم‌های آمریکا علیه ایران کاملا غیرقانونی است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار