خبر/

سوت‏‏‏‏‏‏‏‏ ‌زنان جایزه می‌ گیرند

1401/11/02 - 11:21 - کد خبر: 85833 نسخه چاپی

نصر: سنا: رقم ۱۵۱‌میلیون و ۳۷۲‌هزار‌ تومان به سومین گزارشگر ناهنجاری در بازار سرمایه اعطا شد. گزارش موجود تخلف یک ناشر فرابورسی بوده که تخلف عمده ناشر، عدم‌رعایت صرفه و صلاح سهامدار، عدم‌افشای فوری اطلاعات و عدم‌پاسخگویی بموقع به مکاتبات سازمان بورس بوده‌است.

به گزارش نصر، علاوه‌بر اینکه مدیران شرکت و اعضای هیات‌مدیره آن مشمول جرائم نقدی شدند، سلب صلاحیت از تصدی مدیریت برای یک دوره مشخص و معین، در حکم قطعی و نهایی متخلفان وجود دارد.
رضا عیوض‌‌‌‌‌‌‌‌‌لو، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس با بیان اینکه اداره دیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌بان سلامت بازار سرمایه از اواخر سال‌۹۸ در سازمان بورس و اوراق‌بهادار ذیل مدیریت نظارت بر بورس‌ها راه‌اندازی شد، گفت: این اداره با هدف افزایش شفافیت در بازار سرمایه، گزارش‌های ناهنجاری را از فعالان بازار و از مشارکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان در بازار دریافت کرده و آنها را در ۴‌حوزه ناشران، بازار و نهادهای مالی و فضای‌مجازی موردبررسی قرار می‌دهد. وی افزود: چنین اداره‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای در نهادهای نظارتی بازار سرمایه دنیا و در قالب‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی حضور دارد که با هدف افزایش سلامت بازار سرمایه مشغول فعالیت هستند.
معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس اظهار کرد: موضوعی که به‌عنوان سومین پاداش ناهنجاری از سوی سازمان بورس به یکی از گزارشگران ناهنجاری در بازار سرمایه پرداخت خواهد شد، مربوط به حوزه ناشران اوراق‌بهادار است.
در ادامه سعید ابراهیمی؛ سرپرست اداره دیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌بان سلامت بازار سرمایه سازمان بورس با اشاره به اینکه اداره دیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌بان سلامت بازار سرمایه در ۴ حوزه بازار اوراق‌بهادار، ناشران، نهادهای مالی و فضای‌مجازی، گزارش‌های ناهنجاری در حوزه بازار سرمایه را دریافت می‌کند، اظهار کرد: تخلفات و جرایمی که در حوزه عدم‌رعایت قوانین و مقررات بازار سرمایه باشد، همکاران به‌صورت تخصصی تمام آن را بررسی می‌کنند. به گفته ابراهیمی؛ اگر تخلفی از قوانین و مقررات شناسایی شود، طی مراحل قانونی از سوی همکاران، پرونده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برای آن تخلف تشکیل شده و به واحدهای حقوقی سازمان ارسال می‌شود، در صورتی‌که این گزارش‌ها پس از طی فرآیند حقوقی، مشمول جرائم نقدی یا جلوگیری از زیان ذی‌نفعان در بازار سرمایه بشود، معادل ۱۰ تا ۳۰ درصد مجموع جرائم نقدی یا زیان احتمالی مورد تخمین جلوگیری شده به‌عنوان پاداش به گزارشگر ناهنجاری اعطا خواهد شد.
تمامی گزارشگران ناهنجاری اطمینان داشته باشند که اطلاعات آنها نزد سازمان بورس کاملا محرمانه باقی‌مانده و هیچ‌کس از این گزارش‌ها مطلع نخواهد شد.
انتهای پیام/
سوت‏‏‏‏‏‏‏‏ ‌زنان جایزه می‌ گیرند روزنامه دنیای اقتصاد

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار