ترکیه به دنبال تبدیل شدن به مرکز باز صادرات گاز

1401/08/09 - 15:52 - کد خبر: 79217 نسخه چاپی

نصر: ترکیه برای تبدیل شدن به مرکز بازصادرات و توزیع گاز در حال برنامه ریزی است.

به گزارش نصر، براساس پیشنهاد پوتین، ترکیه می تواند گاز وارداتی از روسیه را به هنگام بازصادرات، قیمت گذاری کند. در نتیجه ترکیه از یک کشور صرف بازصادرات گاز، به تعیین کننده و تاثیرگذار در بازار گاز تبدیل خواهد شد.
در حاشیه نشست بین‌المللی آستانه، ولادیمر پوتین رئیس فدراسیون روسیه به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پیشنهاد کرده بود این کشور به مرکز توزیع و فروش گاز روسیه تبدیل شود. براساس این پیشنهاد ترکیه می تواند گاز وارداتی از روسیه را بازصادرات کند به ویژه برای کشورهای اروپایی.
پوتین گفته بود:"از طریق انتقال گازی که نمی توان از آن در خط نورد استریم استفاده کرد می توان مسیر انتقال گازمان به اروپا را از طریق ترکیه فراهم کرد. می توان بزرگترین مرکزانتقال گاز به اروپا را در ترکیه تاسیس کرد."
این خطوط لوله گاز روسیه را به اروپا منتقل می کند. به دنبال تحریم های روسیه و اتحادیه اروپا علیه یکدیگر، صادرات گاز روسیه به این کشورها به طور کامل قطع شد.
اردوغان هم با استقبال از این پیشنهاد گفت: به نظر می رسد منطقه "تراقیا" بهترین مکان برای تبدیل شدن به مرکز توزیع گاز است.
نوردیم استریم ظرفیت انتقال 27 میلیارد متر مکعب گاز در سال را دارد. 
ترکیه سالانه حدود 12 میلیارد دلار گاز طبیعی و مایع شده (ال ان جی) مصرف می کند که بخش عمده آن از روسیه، جمهوری اذربایجان، ایران، امریکا، قطر و الجزایر تامین می شود. 
ترکیه همسو با افزایش مصرف انرژی به دلیل رشد اقتصادی، تلاش می کند سهم انرژی های تجدیدنظر و پاک را در مصرف خود افزایش دهد. ترکیه علاوه بر این سعی می کند از کشورهای بیشتری گاز وارد کند.
ترکیه به لحاظ جغرافیایی در حلقه وسط میان کشورهای صادرکننده و واردکننده انرژی قراردارد. علاوه بر این، ترکیه خطوط لوله برای اتصال دو طرف دارد.
برخی کارشناسان می گویند ترکیه می تواند گاز وارداتی از روسیه را مایع سازی و دوباره صادرکند.
براساس پیشنهاد پوتین، ترکیه خود می تواند گاز وارداتی از روسیه را به هنگام بازصادرات، قیمت گذاری کند. در نتیجه ترکیه از یک کشور صرف بازصادرات گاز، به تعیین کننده و تاثیرگذار در بازار گاز تبدیل خواهد شد. 
این وضعیت گزینه های زیادی را در اختیار ترکیه قرار می دهد. ترکیه هم اکنون نیم از گاز مورد نیاز خود را از جمهوری اذربایجان و بقیه را دیگر کشورها تامین می کند. ترکیه می تواند در اینده می تواند حجم بیشتری از گاز جمهوری اذربایجان را برای اروپا بازصادرات و نیاز خود را به میزان بیشتری از گاز روسیه تامین کند.
ترکیه در جنگ روسیه علیه اوکراین، تلاش می کند بی طرف بماند. از یک سو ترکیه در تحریم های غرب علیه روسیه مشارکت نمی کند و از سوی دیگر راه را برای ورود سرمایه و سرمایه داران روس باز کرده است.
همچنین از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، ترکیه به همکاری های اقتصادی خود با روسیه از جمله در بخش انرژی افزوده و چند توافقنامه انرژی امضا کردند. موافقت ترکیه با پرداخت 25 درصد پول گاز وارداتی از روسیه به پول روسی (روبل) و مذاکرات دو طرف درباره تخفیف 25 درصدی قیمت گاز و تاخیر در پرداخت پول تا سال 2024 از جمله این موارد هستند.
با این حال سوالاتی هم مطرح می شود. اینکه ایا اتحادیه اروپا همچنان به خریداری گاز روسیه از طریق واسطه ترکیه علاقمند است؟ به ویژه که تحریم های اروپایی ها علیه انرژی روسیه ادامه دارد و پیش بینی می شود با افزایش تنش در جنگ اوکراین، این تحریم ها هم تشدید شود.
انتهای پیام/
ترکیه به دنبال تبدیل شدن به مرکز باز صادرات گاز خبرگزاری عصرایران

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار