خبر/

تخریب عمارت تاریخی پشت شهرداری مراغه

1401/06/12 - 17:00 - کد خبر: 73723 نسخه چاپی

نصر: نمای آجری عمارت تاریخی پشت شهرداری مراغه تخریب شد.

به گزارش نصر، نمای آجری عمارت تاریخی  پشت شهرداری مراغه تخریب شد این بنای تاریخی متعلق به اواخر دوره قاجاریه است و تخریب ان توسط افراد ناشناس با هدف ساخت و ساز و جلوگیری از ثبت و حفاظت این اثر تاریخی ارزشمند صورت گرفته است.
به گفته تاریخ پژوهان این بنای ارزشمند متعلق به میزا مهدی شریعتمدار از بزرگان مشروطه در مراغه بوده است از این مکان تاریخی در دهه ۵۰ مدتی نیز به عنوان ساختمان رادیو برای پخش برنامه در مراغه استفاده شده است.
عمارت تاریخی شریعتمدار مراغه، جزو آثار دارای قابلیت ثبت بوده و بدون استعلام از میراث فرهنگی تخریب شده است.
نمای اجری این بنای تاریخی در حالی تخریب شده که سازه ان آسیب ندیده است با توجه به ارزشمند بودن این عمارت تاریخی، میراث فرهنگی مراغه، صورتجلسه تخریب و شکایتی را به قوه قضائیه تنظیم کرده است.
نویسنده کتاب دارالملک مراغه گفت: این بنا متعلق به اواخر دوره قاجاریه و خانه شخصی روحانی مبارز میرزا مهدی شریعتمدار است.
اصغر محمدزاده افزود: این مجموعه در گذشته دارای حمام و بخش های جانبی بوده است و در دهه ۵۰ از این ساختمان به عنوان رادیو برای پخش برنامه استفاده می‌شده است.
رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مراغه نیز گفت: باتوجه به حفاظتی بودن این اثر تاریخی بلافاصله موضوع مورد اقدام حقوق این اداره قرار گرفته است.
یعقوب طالبی با بیان اینکه اثار و بناهای تاریخی جزو هویت فرهنگی و تاریخی مراغه است، افزود: آسیب به این آثار صدمه به هویت تاریخی شهرستان است.
در شهرستان مراغه بیش از ۵۰۰ اثر تاریخی و طبیعی شناسایی شده که از این تعداد بیش از ۳۰۰ اثر دارای ثبت ملی و حفاظتی هستند.
 انتهای پیام/
تخریب عمارت تاریخی پشت شهرداری مراغه خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار