ماه دوم تشنج قیمت ملک ثبت شد/

چهار ستون رونق مسکن

1401/05/09 - 12:59 - کد خبر: 70059 نسخه چاپی

نصر: مرکز آمار روز گذشته با اعلام سطح شاخص قیمت مسکن تیر، تورم ماهانه ملکی در پایتخت در اولین ماه تابستان را ۸درصد اعلام کرد. هنوز (تا عصر دیروز) گزارش دوره‌ای بانک مرکزی درباره متوسط قیمت مسکن مربوط به تیر۱۴۰۱ منتشر نشده است؛ اما داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد دومین ماه متوالی تشنج قیمت ملک در ماهی که گذشت، ثبت شد. در بالادست بازار معاملات مسکن یعنی ساخت‌وساز، شرکت‌های ساختمانی پشت سد تورم زمین و مصالح‌ ساختمانی گیر کرده‌اند.

به گزارش نصر، درحالی‌که هنوز گزارش رسمی از وضعیت بازار مسکن در تیرماه توسط بانک مرکزی منتشر نشده است، مرکز آمار گزارش رسمی خود از تغییرات شاخص قیمت مسکن در شهر تهران را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، سرعت رشد ماهانه قیمت مسکن در شهر تهران برای دومین ماه پیاپی در سطح بالا اعلام و در این محدوده تثبیت شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، داده‌های گزارش شاخص قیمت مسکن شهر تهران در تیر ماه حاوی دو جزء مهم است که وضعیت بازار معاملات ملکی را گزارش می‌‌کند.
این گزارش شامل «میانگین حسابی» و «میانگین وزنی» قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران در معاملات یک‌ماهه تیر و تغییرات آن نسبت به مقادیر مذکور در ماه قبل از آن (خرداد) است که نشان می‌‌دهد تورم ماهانه مسکن در تیرماه برای دومین ماه متوالی بیش از ۸درصد بوده است.
خرداد ماه نیز تورم ماهانه مسکن ۴/ ۸درصد بود که از نیمه دوم سال۹۹ تا آن زمان بی‌‌سابقه بوده است. هنوز آمار رسمی از قیمت و حجم معاملات مسکن در تیرماه که انتظار می‌‌رفت در هفته اول مرداد توسط بانک مرکزی در دسترس عموم قرار گیرد، انتشار پیدا نکرده است. اما داده‌های مرکز آمار از شاخص قیمت مسکن شهر تهران که به دو شکل شامل روش موسوم به میانگین وزنی (با حذف اثر متغیر حجم معاملات بر میانگین قیمت) و نیز میانگین حسابی (جمع جبری قیمت‌‌ها در معاملات و تقسیم آن بر تعداد واحدهای فروخته‌شده) محاسبه می‌‌شود، می‌‌تواند دست‌‌کم تصویری از تورم ملکی را در ماهی که گذشت، ارائه کند.
میانگین حسابی قیمت مسکن در معاملات تیرماه ۴۲میلیون و ۹۰۰هزار تومان محاسبه شده که نسبت به همین رقم در خرداد ماه سه‌میلیون و ۴۵۰هزار تومان افزایش یافته است. از آنجا که میانگین قیمت مسکن اعلام‌شده توسط بانک مرکزی با میانگین حسابی اعلامی توسط مرکز آمار در خرداد ماه تقریبا یکسان بوده و کمتر از ۵۰هزار تومان اختلاف داشت، می‌‌توان پیش‌‌بینی کرد قیمتی که احتمالا ظرف یکی دو روز پیش رو توسط بانک مرکزی گزارش می‌‌شود نیز همین حدود باشد.
به این ترتیب میانگین قیمت مسکن در شهر تهران به مرز ۴۳میلیون تومان رسید. همچنین تورم ماهانه مسکن در گزارش شاخص قیمت متعلق به مرکز آمار، ۳/ ۸درصد اعلام شده که با تورم مسکن اعلامی بانک مرکزی در خرداد ماه برابر است و نشان می‌‌دهد تورم مسکن فعلا در سطح بالا تثبیت شده است. میانگین وزنی قیمت مسکن نیز که در گزارش مربوط به خرداد ماه ۴۱میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام شده بود، در تیر ماه به ۴۴میلیون و ۸۴۰هزار تومان افزایش یافته است. در این گزارش همچنین حجم معاملات مسکن تیر ماه شهر تهران، هشت‌هزارو۶۸۵فقره اعلام شده که نسبت به خرداد ماه افت ۳۸درصدی دارد.
انتهای پیام/
چهار ستون رونق مسکن روزنامه دنیای اقتصاد

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار