وزیر علوم :

تکلیف و تعهد اصحاب دانش در رمزگشایی واقعه عاشورا

1401/05/08 - 11:41 - کد خبر: 69905 نسخه چاپی

نصر: وزیر علوم به مناسبت فرارسیدن ماه محرم، پیامی صادر کرد، و دراین پیام رمزگشایی واقعه عاشورا را تکلیف و تعهد اصحاب دانش عنوان کرد.

به گزارش نصر، محمد علی زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش پیامی صادر کرد.
متن پیام دکتر زلفی‌گل به شرح زیر است؛
نازم آن آموزگاری را که در یک نصف روز
دانش آموزان عالم را همه آگاه کند
«از تاریخ آموختن؛ فلسفه‌ی اسلام است آن چنان که پروردگار متعال در آموزه‌های وحی همواره انسان را به مرور گذشتگان و عاقبت پیشینیان فراخوانده است و به تاکید؛ فرجام جهان را متعلق به متقین دانسته است. واقعه‌ی عظیم کربلا به وجود مبارک حضرت حسین‌بن‌علی (ع) و آزادمردی اصحابش، تاریخ تابناکی‌ست که به هر روزگار، تبلور عزت و شرف و آزادگی و تجسم انسان کاملی‌ست که بقای اخروی را به فنای دنیوی ترجیح داده است.
محرم اگر چه از یک سو هنگامه‌ی گریستن بر مظلومیت کاروان کربلاست اما از دیگر سو افق نگریستن بر اندیشمندانی‌ست که درک و درد و دوام دین را به بهای جان خویش الویت دانستند. رمزگشایی از این واقعه و روزآمد کردن سیره‌ی سلیم سرور و سالار آزادگان و بهره‌مندی از آن در جهل مرکب این روزگار؛ تکلیف و تعهد اصحاب دانش است.
روزگار ما بیش از دیگرروزگاران؛ زخم‌خورده‌ی نابکاران و نابلدانی‌ست که یا ملتفت مرهم دین نبوده‌اند و یا قرائت متقنی از آن را در پیش نداشته‌اند. وقت مغتنمی‌ست که به دوباره‌خوانی عقبه و عاقبت آزادمردان و شیرزنان کربلا طرحی نو دراندازیم و ایام خدمت و روزگار تحصیل خویش را به هم‌قدمی با اباعبدالله‌الحسین (ع) متبرک سازیم.
گریستن و نِگریستن بر این تاریخ؛ تعالی نسل امروز و فردای این سرزمین و دیگر سرزمین‌هاست که نه فقط ما بلکه به غنیمت پرشکوه‌بودن آن عزای عظیم، جمعیتی بی‌شمار، دانش‌آموختگان دانشگاه محرم و صفراند.»
انتهای پیام/
تکلیف و تعهد اصحاب دانش در رمزگشایی واقعه عاشورا خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار