از سوی جهادکشاورزی/

جزئیات کارت نان منتشر شد

1401/04/01 - 09:55 - کد خبر: 66302 نسخه چاپی

نصر:  معاون وزیر جهادکشاورزی ضمن تشریح جزئیات طرح هوشمندسازی نان در زمینه نهاده‌های معوقه تولیدکنندگان گفت که به‌زودی این نهاده‌ها تحویل داده خواهد شد.

به گزارش نصر، محمدقربانی در نشست خبری درخصوص جزئیات کارت نان گفت: اجرای طرح هوشمندسازی نان به‌صورت پایلوت در زنجان ‌آغاز شد تا آسیب‌ها و خلأهایی که ممکن بود وجود داشته باشد احصا و مرتفع شود. همچنین مسوولان مربوطه نیز بتوانند زیرساخت‌های اطلاعاتی ایجاد کنند و با پیوست اجتماعی، توجیه نانوایی‌ها و بحث‌های فنی کار را پیش ببرند، زیرا این طرح نیازمند کارتخوان هوشمند است.
 معاون اقتصادی وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: فرآیند خرید نان مانند سابق است، یعنی خریدار کارت می‌کشد، تعداد قرص نان موردنیاز خود و پلاستیک را انتخاب و پرداخت از کارت بانکی انجام می‌شود. قربانی با بیان اینکه قیمت نان هیچ تغییری نخواهد داشت، گفت: این طرح در زنجان، قزوین، چهارمحال و بختیاری، فارس و تهران و چند شهر دیگر اجرایی شده است و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان تیر این طرح کل کشور را پوشش دهد.
وی تصریح کرد: در کل کشور برای این طرح به ۸۳‌هزار دستگاه کارتخوان نیاز است. بحث‌های مربوط به پشتیبانی از کارتخوان‌ها بسیار پر اهمیت است. این دستگاه‌ها نیز نوع خاصی هستند. عملا هم اتصال در برخی نانوایی شروع شده و در تهران نیز حدود ۹‌هزار کارتخوان به نانوایی‌ها داده شده است.
قربانی در ادامه گفت: خرید نان از کارت بانکی انجام می‌شود که به کدملی متصل است. هیچ کارت دیگری صادر نمی‌شود. مقداری از هزینه نان از حساب خریدار کسر می‌شود و مابقی نیز از حساب سایه پرداخت و به حساب نانوایی‌ها واریز می‌شود. 
معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه با این طرح یارانه‌ها مستقیم و هدفمند به‌دست مردم می‌رسد و آرد چند نرخی در بازار و نشت یارانه نخواهیم داشت، گفت: همچنین این طرح در جلوگیری از قاچاق و ضایعات نان اثر بسیار زیادی داشته و خروج آرد برای مصارف غیرانسانی به حداقل می‌رسد، همچنین کیفیت نان و رضایت مشتری نیز ارتقا می‌یابد. 
وی افزود: هیچ محدودیتی در تعداد نان وجود ندارد و با کارت بانکی هر تعدادی که نیاز است می‌توان خریداری کرد. تا به این لحظه اکثر مشکلات این طرح رفع شده و در حال تعمیم به استان‌های دیگر است. 
قربانی درخصوص تخلف برخی شرکت‌های تامین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده نهاده دام و طیور و نظارت وزارت جهادکشاورزی درخصوص این تخلفات گفت: وزارت جهادکشاورزی وظیفه تامین امنیت غذایی کشور را بر عهده دارد و نمی‌تواند منتظر باشد تا واردکننده تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد نهاده خود را از کشتی تخلیه کند یا خیر. وزارت جهادکشاورزی خودش مستقیما وارد عمل می‌شود و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.
وی ادامه داد: در چارچوب تامین امنیت غذایی مردم از همه ابزارها و ظرفیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قانونی در این زمینه استفاده می‌کنیم. یکی از همین ابزارها شرکت مذکور است. بر اساس قانون می‌تواند در صورت لزوم وارد معاملات بازرگانی شود. ما نیز از این ظرفیت قانونی استفاده کردیم. این شرکت اقدام به تامین نهاده موردنیاز دام و طیور کرد. تعدادی از تولیدکنندگان دام و طیور از محموله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های واردشده استفاده کردند و خریدهای بسیاری انجام شد.
  معاون وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: این شرکت نهاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دام و طیور را از شمال کشور به وسیله کشتی وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد اما شبکه حمل‌ونقلی آن سرعت لازم را نداشت، به همین منظور از مدیرعامل اتحادیه دامداران درخواست کردیم که بر فرآیند بارگیری و ارسال آن نظارت داشته باشد.
انتهای پیام/
جزئیات کارت نان منتشر شد روزنامه دنیای اقتصاد

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار