خبر/

حفظ سهم نفت ایران در بازار چین بر اساس آمار اوپک

1401/03/25 - 13:45 - کد خبر: 65641 نسخه چاپی

نصر: تولید نفت ایران نسبت به پیش از تنش نظامی بین روسیه و اوکراین نه‌تنها کاهش نداشته که نسبت به سه ماهه اول سال جاری میلادی ۱۵ هزار بشکه نیز بیشتر شده و از همین رو ایران نه‌تنها سهم خود از بازار نفت چین را از دست نداده که این سهم بیشتر نیز شده است.

به گزارش نصر، بازار نفت در ماه‌های اخیر با ریسک‌های متعدد سیاسی همراه بوده است. ریسک‌هایی که خارج از این بازار بوده و باعث نوسان شدید قیمت شده است. تا آنجا که قیمت نفت از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته و این افزایش بیش از هر چیز به دلیل تنش نظامی بین روسیه و اوکراین اتفاق افتاده است.
با حمله روسیه به اوکراین، آمریکا و بعد از آن اتحادیه اروپا نفت روسیه را تحریم کردند که علاوه بر افزایش قیمت، باعث تغییر بازار نفت این کشور از اروپا به سمت آسیا شده است.
بر اساس آمارها، روسیه در این مدت نفت بیشتری به هند فروخته، اما میزان صادرات آن به چین تقریباً ثابت بوده است.
این در شرایطی است که در داخل کشور، برخی از منتقدان دولت سیزدهم با جنگ رسانه‌ای همسو با رسانه‌های غربی، به دنبال انتشار شایعه جایگزینی نفت روسیه با نفت ایران در بازار چین هستند.
با نگاهی به آخرین گزارش اوپک اما این ادعا و شایعات را تکذیب می‌کند.


بر اساس آخرین گزارش اوپک از تولید نفت اعضای آن در ماه گذشته میلادی، تولید نفت ایران در ماه می به دو میلیون و ۵۴۴ هزار بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که تولید نفت ایران در ۳ماهه اول سال جاری میلادی دو میلیون و ۵۲۸ هزار بشکه برآورد شده است که نشان می‌دهد تولید نفت ایران از زمان حمله روسیه به اوکراین نه‌تنها کاهش نداشته بلکه ۱۶ هزار بشکه نیز بیشتر شده است.
بنابراین با توجه به ثابت بودن ظرفیت پالایشی کشور، مازاد تولید نفت خام کشور صرف صادرات شده است. این افزایش صادرات یا به مشتری سنتی ایران یعنی چین انجام شده و یا بازار جدیدی برای نفت ایران ایجاد شده است که در هر دو حالت نشان‌دهنده دیپلماسی فعال ایران در بازاریابی نفت خام و استفاده از روش‌های نوین فروش است.
انتهای پیام/
حفظ سهم نفت ایران در بازار چین بر اساس آمار اوپک خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار