رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان؛

دستگاه‌های نظارتی به موضوع شیر در آذربایجان شرقی ورود کنند

1401/02/07 - 12:37 - کد خبر: 61989 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی گفت: دستگاه‌های نظارتی به موضوع شیر در آذربایجان‌شرقی ورود کنند.

به گزارش نصر، رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی گفت: دستگاه‌های نظارتی به موضوع شیر در آذربایجان‌شرقی ورود کنند.
هادی فرجی‌آزاد در گفتگو با خبرنگاران گفت: دامداران صنعتی هر کیلوگرم شیر را به قیمت 8500 تا 9000 تومان در درب دامداری‌های خود به فروش می‌رسانند در حالی که متاسفانه دامدار سنتی شیر را به قیمت 6000 تومان جلوی درب کارخانه پگاه و با متحمل شدن هزینه حمل و نقل به فروش می‌رساند.
وی افزود: البته این قیمتی هم که دامداران صنعتی شیر را به فروش می‌رسانند با افزایش هزینه‌های تولید به نظر می‌رسد بازهم پایین باشد. دولت سال گذشته نرخ خرید شیر را 6400 تومان اعلام کرده بود که غیرواقعی بود و آن زمان هم این قیمت با هزینه‌های تولید همخوانی نداشت چه برسد به اکنون که هزینه‌های تولید نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
وی ادامه داد: قبول داریم قیمت شیر صنعتی 500 تومان بیش‌تر از شیر سنتی است ولی دیگر تفاوت قیمت آن‌ها 2500 تومان نیست. شرکت پگاه در حق دامداران سنتی ظلم می‌کند و این عادلانه نیست.
وی گفت: برای اینکه شرکت پگاه پشتوانه دولتی داشته و بسیاری از بخش‌ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم از این کارخانه حمایت می‌کنند و اکثر کارخانجات لبنی نیز تعطیل بوده و یا توان رقابت مالی با این شرکت را ندارند، همین موضوع باعث شده شرکت پگاه سوءاستفاده کرده و مقابل افزایش قیمت مقاومت کند.
فرجی‌آزاد افزود: باتوجه به اینکه شرکت پگاه آذربایجان‌شرقی از دیگر استان‌ها نیز با پرداخت هزینه های بالای حمل و نقل شیر تامین می‌کند، برای ما جای سوال است که شیر دیگر استان‌ها به چه قیمتی به کارخانه پگاه استان می‌رسد. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که کارخانه پگاه آذربایجان‌شرقی برای هر کیلوگرم شیر از دیگر استان‌ها حدود 8 تا 9 هزار تومان هزینه می‌کند.
رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی گفت: دامداران سنتی استان معترض هستند که چرا باید شیر استان خودمان با این قیمت پایین توسط کارخانه پگاه خریداری شود. در حالی‌که دیگر کارخانجات استان، شیر را از دامداران 9 هزار تومان خریداری می‌کنند. با تداوم خرید شیر با این قیمت‌های پایین توسط کارخانه پگاه استان در شرایطی که میزان تولید شیر کاهش یافته، از دولت و قوه قضاییه موضوع را پیگیری می‌کنیم.
فرجی‌آزاد ابراز داشت: انتظار می‌رود دستگاه‌های نظارتی استان به موضوع کارخانه شیر پگاه استان ورود کنند و جلوی تخلفات آشکار این کارخانه گرفته شود.
وی ادامه داد: این در حالی است که دامداری های صنعتی نهاده را به قیمت خیلی پایین و به مقدار نیازشان دریافت می‌کنند ولی دامداری‌های سنتی کنسانتره بی‌کیفیت دریافت می‌کنند.
رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی از ایجاد رانت با تخصیص یارانه به نهاده‌های دامی خبر داد و گفت: قیمت نهاده‌های دامی باید آزاد شود. تخصیص یارانه به نهاده‌ها باعث ایجاد رانت شده است و حق دامداری‌های سنتی در این صورت تضییع می‌شود.
انتهای پیام/
 
دستگاه‌های نظارتی به موضوع شیر در آذربایجان شرقی ورود کنند منابع محلی

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار