تصویب بزرگ‌ترین مزایده تاریخ ایران

1400/10/01 - 11:31 - کد خبر: 56198 نسخه چاپی

نصر: حسین قربان‌‌‌زاده رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: در سیصد و هشتاد و یکمین جلسه هیات واگذاری، عرضه بزرگ‌ترین مزایده تاریخ ایران تصویب شد.

به گزارش نصر، واگذاری ۱۸‌درصد سهام باقی مانده دولت در شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس در هیات واگذاری مصوب شد. باتوجه به ارزش بالای این شرکت، این عرضه بزرگ‌ترین مزایده تاریخ بورس و سازمان خصوصی‌سازی خواهد بود. وی گفت: در جلسه هیات واگذاری، مقرر شد این سهام در سه بلوک یک، دو و ۱۵‌درصدی در قالب مزایده در بورس عرضه شود.
بلوک‌های یک و دو‌درصدی به‌صورت نقد و چون غیر‌مدیریتی و غیر‌کنترلی محسوب می‌شوند، بدون اضافه ارزش (پرمیوم) عرضه خواهد شد.
به گفته وی، همچنین بلوک ۱۵‌درصدی اگرچه غیرکنترلی است، اما مدیریتی محسوب می‌شود و بنابراین، ۳۰‌درصد به قیمت پایه اضافه خواهد شد. حصه نقدی این بلوک ۳۰‌درصد خواهد بود و مابقی ثمن در ۸قسط در فواصل ۶ماهه و مجموعا ۴ساله به‌علاوه سود مصوب شورای پول و اعتبار اخذ خواهد شد.  رئیس سازمان خصوصی‌سازی خاطرنشان کرد: سازمان خصوصی‌سازی در مورد نحوه قیمت پایه، مکلف است درخصوص سهام شرکت‌های بورسی، قیمت تابلو در روز عرضه را ملاک قرار دهد البته به شرطی که از قیمت تابلو در روز تصویب هیات واگذاری کمتر نباشد. این شرط هم به این دلیل است که با هدف کاهش قیمت پایه، پس از تصویب هیات واگذاری اقدامی صورت نگیرد.  به گفته وی، در مورد زمان عرضه، باید ۱۰ روز از انتشار اطلاعیه عرضه در جراید بگذرد و بنابراین ظرف دو هفته آینده این عرضه انجام خواهد شد.  قربان‌زاده در پایان گفت: هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، در مجموع حدود ۴۰‌درصد تولید صنعت پتروشیمی کشور را در اختیار دارد و سال گذشته بیش از ۳‌میلیارد دلار صادرات داشته است. از مجموعه شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ می‌توان به شرکت‌های پتروشیمی نوری، اروند، بندر امام، تندگویان، بوعلی سینا، خوزستان، پارس، ایلام، ارومیه، گچساران، هنگام، بروجن، دهدشت، کازرون، الماس ماهشهر، ان پی سی اینترنشنال، پلیمر آریاساسول، دو شرکت مهم تامین‌کننده یوتیلیتی (فجر و مبین) و همچنین بسیاری از شرکت‌های بازرگانی و خدماتی اشاره کرد.
انتهای پیام/
تصویب بزرگ‌ترین مزایده تاریخ ایران روزنامه دنیای اقتصاد

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار