پراید در عراق چند؟

1400/07/21 - 09:42 - کد خبر: 52384 نسخه چاپی

نصر: معاون صادرات گروه خودروسازی سایپا گفت: پراید در عراق به قیمت حدود ۷هزار دلار (بیشتر از ۱۸۰ میلیون تومان) فروخته می‌شود.

به گزارش نصر، علی کریمی گفت: مبلغ حدود ۷هزار دلار، قیمت پایه پراید در عراق است و تنها محصولی است که به‌صورت نقدی عرضه می‌شود و شرایط فروش اقساطی ندارد. کریمی ادامه داد: تاکنون ۱۶۰ هزار دستگاه پراید به بازار عراق صادر شده و در حال حاضر نیز تولید این محصول در سایت اسکندریه به‌صورت سی‌کی‌دی (قطعات ارسالی از سایپا) ادامه دارد.
 وی افزود: محبوبیت پراید۱۳۱ در بازار عراق به سه دلیل است که مهم‌ترین آن قیمت رقابتی در مقایسه با محصولات دیگر تولیدکنندگان جهانی است. معاون صادرات سایپا با بیان اینکه مبلغ حدود ۷هزار دلاری پراید، کمترین قیمت یک خودرو صفرکیلومتر در بازار عراق است، اظهار کرد: از دیگر دلایل محبوبیت پراید در عراق «در دسترس» بودن و «ارزان بودن» قطعات یدکی در این کشور است.
کریمی گفت: از آنجا که بیشترین کاربری خودرو پراید در عراق، استفاده در حمل‌ونقل درون‌شهری و ناوگان تاکسیرانی است، دردسترس و ارزان بودن خدمات پس از فروش، یک موضوع مهم و پراهمیت برای مالکان و رانندگان به حساب می‌آید.
وی اظهار کرد: درحال حاضر تمام شرکت‌های خودروسازی، محصولات خود را با شرایط اعتباری و اقساطی در بازار عراق عرضه می‌کنند و تنها خودرویی که فروش نقدی دارد، پراید است.
معاون صادرات سایپا با اشاره به برخی اظهارنظرها پیرامون شرایط فروش و استقبال از خودروی پراید در عراق گفت: به‌عنوان مثال محاسبه می‌کنند که یک خودرو با گیربکس اتوماتیک در ایران ۸۰۰ میلیون (۸ برابر پراید) است؛ درحالی‌که همان خودروی اتوماتیک در بازار ‌عراق ۱۵ تا ۲۵ هزار دلار قیمت دارد، بعد این دو قیمت را تناسب می‌بندند و کشف قیمت می‌کنند که پراید هم در عراق باید یک‌هشتم (حدود سه‌هزار دلار) قیمت داشته باشد. وی ادامه داد: در عراق کمترین قیمت خودرو با قیمت حدود ۷هزار دلار به پراید۱۳۱ تعلق دارد. بنابراین باید توجه داشت که مناسبات بازار خودرو در ایران و عراق یکسان نیست و مقایسه آنها به اشتباه محاسباتی منجر خواهد شد.
انتهای پیام/
پراید در عراق چند؟ روزنامه دنیای اقتصاد

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار