رویترز: نزدیک به ۴.۵ درصد استخراج بیت کوین جهان در ایران انجام می‌شود

1400/03/01 - 17:20 - کد خبر: 44332 نسخه چاپی

نصر: رویترز در گزارشی به نقل از یک شرکت تحقیقاتی حوزه بلاکچین به نام «Elliptic» گفته ایران مسئول ۴.۵ درصد استخراج بیت کوین در سطح جهان است که درآمد صدها میلیون دلاری برای آن در پی دارد.

به گزارش نصر، رویترز گفته ایران از درآمد حاصل از استخراج بیت کوین برای واردات کالا و همچنین کاهش تاثیر تحریم‌ها استفاده می‌کند. با توجه به سطح استخراج کنونی، رویترز طبق آمارهای شرکت تحقیقاتی Elliptic درآمد سالانه ۱ میلیارد دلاری را برای ایران پیش‌بینی کرده که البته با توجه به نوسانات چشمگیر قیمت این رمزارز در هفته‌های اخیر، امکان تغییرش وجود دارد.
اگرچه به گفته رویترز نمی‌توان به آمارهای دقیق دست پیدا کرد و این کار بسیار چالش‌برانگیز است، اما آمارهای اخیر مبتنی بر داده‌های جمع‌آوری شده از ماینرهای بیت کوین از سوی «مرکز کمبریج برای امورد مالی جایگزین» تا آوریل ۲۰۲۰ هستند. این خبرگزاری همچنین گفته در این آمارها از اظهارات شرکت تولید برق تحت کنترل دولت در ماه ژانویه هم استفاده شده که از مصرف ۶۰۰ مگاواتی برق توسط ماینرها خبر می‌دهند.
دولت ایران در سال‌های اخیر استخراج رمزارزها را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخته و به علت قیمت نسبتا پایین برق، ماینرهای زیادی جذب این بازار شده‌اند و ماینرهای چینی هم در کشورمان حضور دارند.
پژوهشی اخیر مدعی شده که ایران از این صنعت برای کاهش اثر تحریم‌ها استفاده می‌کند:
«ایران متوجه این موضوع شده که استخراج بیت کوین فرصتی جذابی برای کاهش تاثیر تحریم‌ها روی اقتصادش محسوب می‌شود.»
تحقیق اخیر همچنین می‌گوید که برق مورد استفاده ماینرها در ایران معادل تولید سالانه ۱۰ میلیون نفت خام است که نزدیک به ۴ درصد نفت خامی می‌شود که ایران در سال ۲۰۲۰ صادر کرده است:
«دولت ایران ایران با استفاده از استخراج بیت کوین برای دور زدن تحریم‌های تجاری، ذخایر انرژی خود را در بازار جهانی به فروش می‌رساند.»
با توجه به گزارش رویترز به نظر می‌رسد رمزارزها راه مناسبی برای دور زدن تحریم‌ها و افزایش درآمد ارزی کشور هستند اما باید گفت تا به امروز مشکلات زیادی بر سر آنها از سوی نهادهای مختلف وضع شده و همچنان قوانین درست و دقیقی در همه ابعاد این حوزه مشخص نشده است.
علاوه بر این، شرکت Elliptic گفته سرویس‌های رمزارزها در کشورهای مختلف به خصوص ایالات متحده آمریکا باید تحریم‌های احتمالی که صنعت استخراج بیت کوین ایران را تهدید می‌کنند، درنظر بگیرند.

محمد قریشی
انتهای پیام/
رویترز: نزدیک به ۴.۵ درصد استخراج بیت کوین جهان در ایران انجام می‌شود منابع محلی


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار