خبر/

بزرگ‌ترین توافق تجارت آزاد جهان در راه است

1399/05/27 - 11:38 - کد خبر: 25308 نسخه چاپی

نصر: نخستین توافق تجاری قاره آفریقا در چارچوب یک منطقه آزاد تجاری آفریقایی از تاریخ یکم ژانویه ۲۰۲۱ به اجرا درخواهد آمد. به گزارش «بلومبرگ» در حالی که تاسیس رسمی «ناحیه تجارت آزاد قاره آفریقا» به سال گذشته باز می‌گردد، اما انجام مبادلات آن به تاریخ یکم ژوئیه محول شده بود.

به گزارش نصر، در پی شیوع بیماری کرونا و ایجاد وقفه در مذاکرات برای پروتکل‌های تجارت کالاها شامل امتیازات تعرفه‌ای این برنامه به تعویق افتاد. در این رابطه قرار است این مذاکرات در بستر «پلت‌فرم مجازی جدید دیپلماسی تجاری آفریقا» که توسط مشارکت بخش دولتی-خصوصی «کمیسیون اتحادیه آفریقا» و بیش از ۲۰ شرکت چندملیتی این قاره توسعه داده شده است نهایی شود.
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از بلومبرگ، این طرح که عملیاتی شدن آن به‌طور کامل تا سال ۲۰۳۰ زمان می‌برد با برخورداری از بازاری متشکل از ۲/ ۱ میلیارد نفر و مجموع تولیدناخالص‌داخلی ۵/ ۲ هزار میلیارد دلاری، بزرگ‌ترین ناحیه تجارت آزاد جهان را شکل خواهد داد. ۵۴ مورد از ۵۵ کشوری که عضو «اتحادیه آفریقا» هستند امضای خود را برای پیوستن به این ناحیه تسلیم کرده‌اند و از این تعداد ۲۸ کشور نیز آن را به تصویب رسانده‌اند. اریتره، تنها کشوری است که هنوز به این ناحیه نپیوسته است.
نسبت به مناطق دیگر، آفریقا توافق تجاری داخلی کمتری دارد. البته سهم تجارت درون قاره‌ای کشورهای آفریقایی تنها ۱۵ درصد است، سهمی که در آسیا به ۵۸ درصد و در اروپا به بیش از ۷۰ درصد می‌رسد.
بر این اساس، توافق مذکور برنامه دارد، این وضعیت را از طریق حذف ۹۰ درصد از کالاهای مورد تجارت ملت‌های آفریقایی، تسهیل جابه‌جایی سرمایه و نیروی‌کار، ارتقای سرمایه‌گذاری و ارائه راهکاری برای ایجاد نظام گمرکی یکپارچه تغییر دهد.
انتهای پیام/
بزرگ‌ترین توافق تجارت آزاد جهان در راه است روزنامه دنیای اقتصاد


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار