معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی :

میزان صادرات آذربایجان شرقی بیان‌کننده میزان تولید استان نیست/ میزهای تجاری باید برنامه‌محور باشند

1403/03/19 - 10:43 - کد خبر: 114392 نسخه چاپی

نصر: معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی با بیان این که میزان صادرات آذربایجان شرقی بیان‌کننده میزان تولید استان نیست، گفت: در موضوع صادرات باید به این نقطه توجه شود که میزان صادرات آذربایجان شرقی در واقع خروجی مرزهای استان است و این موضوع مشخص‌کننده میزان تولید و میزان صادرات مشتق شده از تولید استان نیست.

به گزارش نصر، محمد کلامی در نشست کارگاه توسعه صادرات غیرنفتی استان افزود: آمار صادرات از گمرکات هم میزان کالاهای آذربایجان شرقی و هم کالاهای سایر استان‌ها است برای مثال صادرات بسیاری از محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی در گمرک استان ثبت نمی‌شود.   
وی تأکید کرد: در این زمینه تنها یک موضوع قابل‌طرح است آن هم این است که هر گمرکی که سخت‌گیری زیادی داشته باشد، صادرکنندگان کالاهای خود را به‌جای دیگری خواهند برد. 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی ادامه داد: انتظار ما از میزهای تجاری، تسهیلگری روابط ملت با ملت است تا کارگروه‌هایی برای پیگیری موضوعات هر دو طرف تشکیل شود.   
کلامی افزود: هیئتی در دو کشور برای تسهیل امور مشخص شود و در کنار این موضوع به تجار جوان آموزش‌های موردنیاز برای تجارت و نحوه ورود به بازار و پیگیری برگزاری نمایشگاه‌های مشترک از سوی هیات انجام شود.   
وی ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد میزهای تجاری در خصوص کمک به افزایش صادرات استان گفت: نگاه کنونی به میزهای تجاری، نگاه حداقلی است برای همین از میز ترکیه انتظار داریم باتوجه‌به این که روابط مردم با مردم مستحکم‌تر از روابط دولت است؛ بنابراین هر میز یک هیئت‌مدیره داشته باشد و برنامه‌ها تدوین شود تا تسهیلگری موردنیاز انجام شود.   
وی اظهار کرد: میزها باید برنامه‌محور باشند و به کشورهای موردنظر هیئت‌های تجاری اعزام کنند تا زمینه‌های حضور تجار استان در کشورها شناسایی شود چرا که به هر کشوری که سفرکرده‌ایم در حوزه مراودات تجاری به نتایج مطلوبی رسیده‌ایم.   
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی افزود: در موضوع مراودات اقتصادی هیئت‌های تجاری می‌توانیم اقدامات بسیاری انجام دهیم.
انتهای پیام/
میزان صادرات آذربایجان شرقی بیان‌کننده میزان تولید استان نیست/ میزهای تجاری باید برنامه‌محور باشند نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار