مدیر امور فناوری دانشگاه تبریز:

دانشگاه‌ها بازوان علمی و پژوهشی صنایع دفاعی کشور هستند

1403/01/30 - 10:24 - کد خبر: 111624 نسخه چاپی

نصر: نشست مشترک مدیر امور فناوری و رؤسا و معاونان دانشکده‌های برنامه ریزی و علوم محیطی، عمران، کشاورزی و علوم طبیعی دانشگاه تبریز با معاون پژوهش و فناوری سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در دانشکده‌ی برنامه ریزی و علوم محیطی برگزار شد.

به گزارش نصر، عطاء‌اله ندیری مدیر امور فناوری دانشگاه تبریز، طی سخنانی در ابتدای این جلسه اظهار کرد: صنایع دفاعی کشور به‌دنبال یک فرایند همکاری گسترده تحت عنوان «جهاد علمی» با دانشگاه‌ها بودند که در فاز اول ۳۰ الی ۴۰ دانشگاه درگیر هستند.
وی ادامه داد: هدف این طرح استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها به‌عنوان بازوان علمی و پژوهشی صنایع دفاعی کشور است تا صنایع دفاعی بجای ایجاد پژوهشکده‌های مستقل، از ظرفیت‌های اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها استفاده و نیازهای خود را برطرف کند.
ندیری خاطرنشان کرد: حدود ۲۴ محور در قالب این طرح به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و در این‌راستا صنایع و بخش‌های مختلف دفاعی کشور در دانشگاه‌ها به‌صورت مستمر در دانشگاه‌ها حضور پیدا کرده‌اند.
وی در پایان یادآور شد: هدف از برگزاری این نشست بررسی راهکارهای همکاری‌های علمی در حوزه‌های مختلف با سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح است.

نقش سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در علوم طبیعی، نقشه‌برداری، کشاورزی و امنیت غذایی
معاون پژوهش و فناوری سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح نیز گفت: با حضور در دانشگاه تبریز موفق شدیم توانایی‌ها و ظرفیت‌های این دانشگاه را در موضوعات مختلف جغرافیایی، نقشه‌برداری، علوم طبیعی، کشاورزی و … بشناسیم و آماده‌‌ی هرگونه همکاری در این زمینه‌ها هستیم.
 محمد فلاح ادامه داد: محور اصلی کارهای ما جهاد علمی است و ما حتی در امنیت غذایی نیز نقش داریم؛ به‌طوریکه با طراحی سامانه‌ی پایش اراضی کشاورزی در بحث پایش اراضی کشاورزی و در نتیجه‌ در چرخه‌ی امنیت غذایی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنیم.
وی همچنین در خصوص DEM (مدل رقومی ارتفاعی زمین) نیز اظهار کرد: ما قابلیت‌های دانشگاه‌ تبریز در حوزه‌ی نقشه‌برداری را نیز می‌شناسیم و اگر دانشگاه تبریز قابلیت تولید DEMهای با مقیاس مدنظر ما را داشته باشد، ما مشتری اصلی این DEM ها هستیم.
معاون پژوهش و فناوری سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در خاتمه آمادگی این سازمان را برای ایجاد مرکز نوآوری تکنولوژی در دانشگاه تبریز اعلام کرد تا از طریق این مرکز تمامی مسائل و دغدغه‌های علوم و فنون مختلف در حوزه‌های نقشه‌برداری، جغرافیا، علوم طبیعی، کشاورزی و … بررسی شود. 
در ادامه‌ی این نشست، رستم‌زاده رئیس دانشکده‌ی برنامه‌ریزی و علوم محیطی، نوید رئیس و محمدی عضو هیأت علمی دانشکده‌ی کشاورزی، جهانگیری رئیس و حسن‌پور عضو هیأت علمی دانشکده‌ی علوم طبیعی، فرنود احمدی معاون آموزشی و‌ تحصیلات تکمیلی و صداقت عضو هیأت علمی دانشکده‌ی عمران و رضایی مقدم رئیس انجمن مخاطره‌‌شناسی ایران به ارائه‌ی نقطه نظرات خود پیرامون موضوعات مرتبط با سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح پرداختند.
انتهای پیام/
دانشگاه‌ها بازوان علمی و پژوهشی صنایع دفاعی کشور هستند منابع محلی

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار