مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان؛

۷۷ واحد تولیدی و کارگاهی در داخل زندان‌های آذربایجان شرقی فعال هستند

1402/11/15 - 13:25 - کد خبر: 108087 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان شرقی از وجود ۷۷ واحد تولیدی و کارگاهی در داخل زندان‌های استان خبر داد.

به گزارش نصر، محمد جوادی مدیرکل زندان‌های آذربایجان شرقی در تشریح وضعیت اشتغال در زندان‌های این استان اظهار کرد: به استناد ماده ۱۷۴ آیین نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اداره کل زندان‌های استان در حوزه اشتغال و حرفه آموزی با استفاده از ظرفیت‌های درون و برون سازمانی، کارآفرینان، تولیدکنندگان بخش خصوصی و صنایع با هدف تبدیل هر اندرزگاه به یک کارگاه تولیدی و اشتغالزایی اقدامات اساسی و زیربنایی برای توسعه کمی و کیفی اشتغال زندان‌های استان انجام شده است.
وی افزود: به منظور توسعه نظام حرفه آموزی با رویکرد توانمندسازی مهارت‌های شغلی و اشتغال زندانیان با محوریت توسعه کسب و کار‌های خرد و خانگی مبتنی بر قابلیت‌های فردی مددجویان و برقراری ارتباط حداکثری میان حرفه فعالیت آن‌ها با تقاضای بازار کار خارج از زندان‌ها آموزش‌های مختلفی به زندانیان داده می‌شود.
جوادی تصریح کرد: همچنین در راستای توسعه برنامه‌های بازسازگاری کاهش آسیب‌های حبس، کمک به رفع نیاز‌های مادی و معنوی محکومان و خانواده آنان، خوداشتغال و خودکفایی، پایدارسازی شغلی زندانیان با فراهم سازی امکان فعالیت کارآفرینان اجتماعی و تولیدکنندگان و نهاد‌های مردمی و مجریان اشتغال (بنیاد تعاون زندانیان و انجمن حمایت از زندانیان در سطح شهرستان ها) در ایجاد و توسعه کارگاه‌های تولیدی و اشتغالزایی و خدماتی در داخل و خارج از زندان به منظور اصلاح و تربیت مجرمان و ترمیم روابط اجتماعی سالم زندانیان با طراحی نظام ارفاقات قانونی و مکانیسم‌های انگیزشی، امکان اشتغال محکومین استان در موسسه‌هایی که متقاضی اشتغال هستند فراهم شده است.
وی از وجود ۷۷ واحد تولیدی و کارگاهی در داخل زندان‌های استان خبر داد و خاطر نشان کرد: کارگاه فرش، کفش و کفاشی، کیف دوزی، صنایع فلزی و آهنگری، خیاطی، بسته بندی، مونتای کاری، تولیدی ماکروفر، مونتاژ موتور سیکیلت در زندان مراغه و مونتاژ انواع دوچرخه در سوله خسروشهر، صنایع دستی بومی، صنایع چوب، خبازی، آشپزی، شیرینی پزی، بسته بندی میوه، مونتاژ انواع محافظ برق یخچال و فتوسل، تاسیسات و خشکشویی از مهمترین کارگاه‌های دایر در زندان‌های استان هستند. سطح دستمزد‌های پرداختی به مددجویان با توجه به تناسب درجه مهارت و کاردانی هر یک از آنان، میزان و نوع کاری که انجام می‌دهند با ایام کارکردشان محاسبه می‌شود.
جوادی همچنین تعاونی مسافربری، اتوبوس رانی BRT، جهان صنعت اشراق، صنایع غذایی شیرزاد، باربری اقتصاد بار، شرکت رایکا کار فرتاک، رنگ کاری درب نادون، سرین نخل شمس، شرکت ایرانیان خواب، کارگاه چرم دوزی صاشا مدرن، پارک آبی هلیا، کارواش، شرکت شیرینی لذیذ، کارواش لوکس، شرکت رادیاتور آذیانار، کارگاه نجاری امجد، شرکت تاسیساتی سورن، شرکت رضوان سیر، شرکت آذردیاموند، مهام پلاست، تالار پذیرایی ساوالان، شرکت لنوگوال، کفش پای آرا، کفش نوبل، غذای تام لذت، صنایع چوبی صدرا، شومینه بیستون، شرکت ایمن موتور، آلومینیوم امجدپور، بنا آخر نیان نویاد، تراشکاری، و باطری سازی را از مهمترین مراکز و شرکت‌های طف قرارداد در زمینه اشتغال اعزام به کار زندانیان استان برشمرد.
جوادی با اشاره به اینکه بیشتر مشاغل در زندان‌های استان تولید محور هستند، اظهار کرد: برنامه‌های اشتغالزایی در زندان‌های استان با رویکرد توانمندسازی وارتقاء مهارت شغلی با محوریت مشاغل خرد ومزیت دار در جهت پایدارسازی اجتماعی و کاهش ورود افراد به زندان انجام می‌گیرد.
 
برگزاری دوره‌های آموزشی استاندارد با هدف مهارت آموزی به مددجویان
وی ادامه داد: مهارت آموزی به زندانیان استان آذربایجان شرقی در قالب دوره‌های آموزشی استاندارد و در کلاس‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای به صورت نظری و عملی توسط اساتید مجرب فنی حرفه ای، صنایع دستی و انجام و در برخی رشته‌ها نیز در کارگاه‌های اشتغال زندان‌ها بصورت استاد - شاگردی در محیط کار واقعی برگزار می‌شود. این دوره‌های آموزش در پنج گروه تخصصی و اصلی شامل خدمات صنعتی، صنایع ساختمانی و عمرانی، کشاورزی و دامداری، صنایع دستی و هنری و خدمات عمومی برگزار می‌شود.

برگزاری بیش از ۳۳۰ عنوان رشته و دوره‌های آموزش مهارتی در زندان‌های آذربایجان شرقی
مدیرکل زندان‌های آذربایجان شرقی تاکید کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری در بیش از ۳۳۰ عنوان رشته و دوره‌های آموزش مهارتی از قبیل جوشکاری، رایانه، سیم کشی ساختمان، اتومکانیک، برق خودرو، نقاشی خودرو، خیاطی زنانه و مردانه، آرایشگری و پیرایشگری، آرماتوربندی، باغداری، مبارزه با آفات گیاهان، هرس درختان، پرورش دام و طیور سبک و سنگین و ... با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه ای، سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه‌ها و دانشگاه تبریز و دانشگاه هنر اسلامی و کانون کارآفرینان استان و سایر برگزار شده است.

ایجاد فرصت‌های شغلی چه تاثیری در بازپروری و باز اجتماعی شدن زندانیان دارد؟
جوادی عنوان کرد: نظر به تکالیف سازمان زندان‌ها و به استناد آیین نامه اجرایی سازمان در راستای توانمندسازی و مهارت آموزی زندانیان بر اساس نیازسنجی آغازین در حین ورود به زندان با هدف توانمندسازی مهارت‌ها و ارتقای مهارت‌های کسب و کار و آمادگی گروه هدف جهت ورود به بازار کار با نگرش تبدیل چرخه جرم به چرخه اشتغال تولید محور، باز اجتماعی شدن، غنی سازی اوقات فراغت، پرورش استعداد‌های پیشگیری از تکرار جرم، استقلال مادی و معنوی، کسب روزی حلال، کمک به معیشیت خانواده، ایجاد عزت نفس، بازگشت آبرومندانه زندانیان به جامعه و کاهش نرخ بازگشت مجدد به چرخه جرم در جامعه با ایجاد فرصت‌های شغلی از طریق برگزاری کلاس‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای و مهارتی برای زندانیان متناسب با بازار کار در دستور کار سازمان زندان‌ها قرار دارد.
وی هچنین گفت: همچنین بانک‌ها و صندوق‌های تامین مالی به منظور اعطای تسهیلات قرض الحسنه تبصره دار در راستای پایدارسازی شغلی و حمایت از زندانیان مهارت آموخته در دوران حبس جهت دستیابی به کسب و کار و اشتغال مولد پایدار با اداره کل زندان‌های استان همکاری دارند.
انتهای پیام/
۷۷ واحد تولیدی و کارگاهی در داخل زندان‌های آذربایجان شرقی فعال هستند خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار