مدیر کل هواشناسی استان :

بارش های اخیر تبریز در ۵ سال گذشته سابقه نداشت/ هشدار سطح دو داده بودیم

1402/11/05 - 18:56 - کد خبر: 107507 نسخه چاپی

نصر: حبیب عبدلی در گفتگویی  با اعلام این مطلب افزود: بارش های فعلی نسبت به پدیده های بارشی دهه های گذشته، بارش بزرگ و سنگینی محسوب نمی شوند و از ساعت ۹ دیروز تا ساعت ۹ امروز، میزان آب مذاب اندازه گیری شده در ایستگاه فرودگاه تبریز، عدد ۴٫۷ میلیمتر را نشان می دهد که عدد بزرگی نیست؛ اما نسبت به بارندگی های سال قبل یک تفاوت مشخص داشت و آن، ماندگاری بیشتر برف دیروز بود؛ و گرنه میزان بارندگی دیروز نسبت به بلند مدت زیاد نبود.

به گزارش نصر، مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی افزود: البته به دلیل وجود پدیده النینو، طی ۵ سال گذشته، چنین بارشی در سطح استان وجود نداشته است.
وی همچپنی در پاسخ به سوالی در خصوص مقایسه بارش های سال های قبل با بارش های اخیر خاطرنشان کرد: در مقایسه با بارندگی های قبلی، بارندگی امسال، تحت تاثیر حداقلی پدیده النینو قرار گرفته و افزایش داشته است، برای همین، نسبت به سال قبل شاهد افزایش بارش ها بودیم؛ اما نسبت به بلندمدت، نه تنها افزایش چندانی در بارش ها وجود ندارد، بلکه همچنان با کاهش بارندگی روبرو هستیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح ورود و حاکمیت پدیده النینو در استان و کشور نیز اظهار داشت : ایران وارد پدیده النینو شده و تحت تاثیر این پدیده، شاهد کاهش دما و بارش ها شده ایم که البته این پدیده تاثیرات کمی در کشور ما دارد.
عبدلی در تشریح فرایندهای اطلاع رسانی اداره کل هواشناسی استان در مواقع بحرانی نیز گفت: وظیفه هواشناسی، انتقال اطلاعات دقیق جوی و تغییرات آب و هوایی بر اساس پارامترها و داده های جوی و هواشناسی است که این اطلاعات ممکن است در ساعات و دقایق متفاوت، تغییرات محسوسی داشته باش؛ هواشناسی استان برای شرایط دیروز، هشدار سطح دو صادر کرده بود که هشدار سطح دو، به معنی احتمال بالای رخداد بارندگی در تبریز و استان است که این هشدار در زمان مناسب داده شده بود.
انتهای پیام/
بارش های اخیر تبریز در ۵ سال گذشته سابقه نداشت/ هشدار سطح دو داده بودیم منابع محلی

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار