خبر/

۱۶ سال کاوش فضایی با کاوشگران ایرانی

1402/09/18 - 12:00 - کد خبر: 104355 نسخه چاپی

نصر: سازمان فضایی ایران در طول شانزده سال گذشته کاوشگران بسیاری را از کاوشگر ۱ گرفته تا پیشگام و سلمان با هدف اعزام انسان به فضا پرتاب کرده است.

به گزارش نصر، شروع به کار نخستین پایگاه فضایی غرب آسیا همزمان با بیست و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران کلید خورد و به وقت بهمن ۱۳۸۶ این پایگاه فضایی در سمنان فعالیت خود را با پرتاب کاوشگر یک به فضا آغاز کرد.
سازمان فضایی این کاوشگر را با هدف کنترل ناوبری ماهواره بر‌های ایرانی ساخته بود.
ایران همان سال با پرتاب این کاوشگر یازدهمین کشور صاحب فناوری ارسال کاوشگر‌های فضایی در جهان شد.
سال بعد کاوشگر دو با مأموریت تحقیقاتی به فضا پرتاب شد و ۴۰ تا ۵۵ کیلومتر از سطح زمین فاصله گرفت.
یک سال بعد از آن هم اعزام اولین موجودات زنده از ایران به فضا با کاوشگر سه ممکن شد؛ یک موش، دو لاک پشت و تعدادی کِرم خاکی.
ارسال این موجودات با هدف بررسی وضعیت موجودات زنده در فضا صورت گرفت.
کاوشگر سه از زیرسامانه‌های سازه، محفظه زیستی تغذیه و ارسال داده‌های تله‌متری، تصویربرداری و ارسال همزمان، رایانه پرواز، و سنجش محیطی برخوردار شده بود.
ارسال کاوشگر‌های ایرانی سال‌های ۸۹، ۹۰ و ۹۱ هم ادامه داشت تا به پیشگام رسید.
پیشگام سال ۱۳۹۱ اولین میمون فضانورد ایرانی را با همین نام (پیشگام)، به فضا اعزام کرد. این میمون در سفری ۱۶ دقیقه‌ای تا ارتفاع ۱۲۰ کیلومتری پیش رفت و به فضای زیرمداری تزریق شد و پس از این مدت سالم به زمین بازگشت.
یکسال بعد کاوشگر پژوهش دومین میمون فضانورد ایرانی به نام "فرگام" به فضای زیرمداری ارسال کرد و پس از حدود ۱۵ دقیقه، میمون را سالم به زمین بازگرداند.
و حالا سلمان آخرین کاوشگر ایرانی تا به امروز که کپسول یا محفظه زیستی‌ای را به فضا پرتاب که زمینه ارسال انسان به فضا را فراهم می‌کند.
سلمان توانست این محفظه ۵۰۰ کیلویی را تا ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری به فضا پرتاب کند و حالا ایران با پرتاب سلمان یک قدم به ارسال انسان به فضا نزدیک شده است.
انتهای پیام/
۱۶ سال کاوش فضایی با کاوشگران ایرانی منابع محلی

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار