استاندار آذربایجان شرقی:

علامه طباطبایی سالک وادی ولایت و عارف بالله بود

1402/08/27 - 16:53 - کد خبر: 103005 نسخه چاپی

نصر: استاندار آذربایجان شرقی گفت: علامه‌ طباطبایی حقیقتا «حکیم توحیدی»، «سالک وادی ولایت» و «عارف بالله» بود که در عصر برآمدن اندیشه‌های فلسفی غرب اومانیستی و چپ مارکسیستی در جهان و ایران، دستگاه فلسفه‌ی اسلامی را به‌صورت نوآورانه نظام‌مند کرد.

به گزارش نصر، عابدین خرّم روز شنبه ۲۷ آبان در کنگره‌ی بین المللی علامه سید محمدحسین طباطبایی در دانشگاه تبریز در خصوص جایگاه و نقش ایران و آذربایجان در تمدن اسلامی اظهار کرد: بعثت نبی مکرّم اسلام(ص) در شبه جزیره‌ی عربستان و آغاز تبلیغ و دعوت انسان‌ها به دیانتی قدسی براساس توحید، عدالت، اخلاق و وصول به برترین فضائل برجسته‌ی انسانی، نوید دهنده‌ی طلیعه‌ی صبح جدیدی از حیات طیبه در سایه‌ی احکام الهی بود.  
وی ادامه داد: این دین مقدس الهی منطبق با فطرت بشری به سرعت در سراسر جهان علی الخصوص در ایران گسترش یافت و با تربیت انسان‌هایی مؤمن و فقیه در مدرسه‌ی اهل بیت(ع) سبب شد تا ازجمله برترین و برجسته‌ترین علما، فقها، اندیشمندان و دانشمندان حوزه‌ی تمدن اسلامی در ایران حضور داشته باشند.  
استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: شیخ طوسی، علامه‌ی مجلسی، ملاصدرا، میرداماد، ابن ‌سینا،  ملااحمد نراقی و... از جمله علمای ابرار ایرانی هستند که در بسط اندیشه‌ی دینی و دعوت به اسلام ناب محمدی(ص) و مکتب حقّه‌ی تشیّع پیشگام و پیشرو بوده و حقیقتا مصداق آیه‌ی «الَّذِینَ یُبَلَغُونَ رِسالاتِ الَّلَّه» بوده‌اند. 
وی با بیان اینکه سنت تفقَّه دینی و پاسداری از میراث اسلام شیعی از سده‌های اخیر تا به امروز در میان علمای معاصر در حوزه‌های علمیه نیز جاری و ساری بوده، افزود: اندیشه‌های والای فقاهتی، کلامی، عرفانی، حکومتداری و تمدنی در سیره‌ی امامین انقلاب اسلامی به وضوح قابل مشاهده است.  
خرّم در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: مردم آذربایجان از دیرباز علی‌الخصوص از دوران صفویه نقش ممتازی در حفظ تمامیت ارضی ایران، مقابله با دشمنان و استعمارگران، آزادی‌خواهی و عدالت‌خواهی مبتنی بر تعالیم متعالی تشیع و همچنین نشر و گسترش مکتب تشیع بر عهده داشته و چه افتخاری از این بالاتر که رهبر حکیم انقلاب اسلامی -که معظم له نیز از خاندان جلیله و سادات بزرگوار آذربایجان هستند- در وصف آذربایجان، آن را از لحاظ فرهنگی، مرکز تمدن و فرهنگی غرب کشور خواندند و با اشاره به مشاهیر فرهنگی این خطه فرمودند «خدمات بزرگ این نام آوران به ادبیات و فرهنگ کشور قابل شمارش نیست.»
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه علامه طباطبایی، از مشاهیر و افتخارات آذربایجان و ایران و از علمای مفسّر، زاهد و عارف وارسته‌ی آذربایجان در یک سده‌ی اخیر است که در جامعیت علوم نقلی و عقلی، عرفانی، قرآن و فلسفی بی‌نظیر و بی‌بدیل بود، گفت: این علامه، جامع فضائل حُسنی و صفات اخلاقی ممتاز و در سیر و سلوک عرفانی، مجاهدات نفسانیه و ریاضت شرعیه سرآمد زمان خویش بود.  
خرّم افزود: علامه طباطبایی دارای شخصیت جامع و کامل میان علم و عمل و علامه‌ای جامع العلوم بود که به مانند سایر علمای اعلام تاریخ شیعه، همچون ستارگانی در آسمان علم، فقاهت و حکمت می‌درخشید.
وی ادامه داد: تفسیر المیزان، از جمله جامع‌ترین و مفصل‌ترین تفاسیر  شیعی است که حاصل تعمّق، دقت، نکته‌سنجی و بهره‌گیری از منابع دینی توسط علامه طباطبایی است. حقیقتا علامه طباطبایی مصداق آیه ۲۶۹ سوره بقره است که خداوند در وصف« أوُلُوالْأَلْباَبِ» می‌فرماید «وَ مَنْ یُؤْتَ الْحِکْمَةَ فَقَدْ أُوتَیَ خَیْراً کَثِیراً»  و به هرکس حکمت داده شود، به یقین، خیری فراوان داده شده است.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه تربیت شاگردان تراز، عالم و انقلابی خصیصه‌ی برجسته‌ی دیگر علامه طباطبایی بود، گفت: علامه طباطبایی با تربیت شاگردانی همچون شهید مطهری، شهید بهشتی، علامه مصباح یزدی و... نقش مهمی  در تقویت گفتمان مبارزه با طاغوتیان، پیروزی انقلاب اسلامی و برپایی حکومت دینی داشت. 
به گزارش ایسنا، وی در خاتمه یادآور شد: اگر تمدن را تعیّن یافته‌ی فرهنگ جوامع و فرهنگ را محصول اندیشه‌ها و ایده‌ها بدانیم، انقلاب اسلامی در گام دوم خود برای تمدن‌سازی نوین اسلامی و بازسازی انقلابی فرهنگی نیازمند بازخوانی مجدد اندیشه‌های متفکرین اسلامی و انقلاب اسلامی و تولید علوم جدید مبتنی  بر نیازهای به‌روز انقلاب اسلامی و خلاءهای موجود در حوزه و دانشگاه است موضوعی که باید وظیفه‌ خود بدانیم.
انتهای پیام/
علامه طباطبایی سالک وادی ولایت و عارف بالله بود خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار