مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مطرح کرد:

افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران تا ۱۰ روز آینده

1402/06/29 - 16:49 - کد خبر: 99943 نسخه چاپی

نصر: مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه رتبه ایران در اوپک در زمینه تولید نفت به پیش از تحریم‌ها بازگشت، گفت: تا پیش از دولت سیزدهم تولید نفت کشور ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه بود و اکنون به ۳.۳ میلیون بشکه در روز رسیده است و تا ۱۰ روز دیگر به روزانه ۳.۴ میلیون بشکه می‌رسد.

به گزارش نصر، محسن خجسته‌ مهر امروز در نشست هم‌اندیشی شرکت ملی نفت ایران با شرکت‌های بیمه‌ای با اشاره به اینکه امروز صنعت بیمه در مقایسه با گذشته تحولات اساسی داشته است، افزود: این صنعت در سال‌های اخیر پای ثابت قراردادهای نفتی است.
وی با بیان اینکه به‌ دلیل ماهیت کار سرمایه‌گذاری روی بیمه حساسیت‌های زیادی وجود دارد و بیمه پشتیبان صنعتی که ریسک بالایی دارد نقش‌آفرینی می‌کند، تأکید کرد: در مسیر سرمایه‌گذاری در دولت سیزدهم مسیر تکاملی را طی می‌کنیم.
خجسته‌مهر با اشاره به اینکه در دهه‌های گذشته نظام پیمانکاری در صنعت نفت حکمفرما بود، گفت: باید جریانات پولی را در صنعت نفت هدایت می‌کردیم و اجازه نمی‌دادیم وجوه سرگردان از صنعت نفت خارج شود.
وی افزود: امروز نسبت به سال گذشته تحولات زیادی در تأمین مالی و سرمایه‌پذیری ایجاد شده، زیرا هم متفاوت فکر می‌کنیم و متفاوت عمل می‌کنیم.
معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه صنعت نفت صنعت پیشران است، گفت: صنعت نفت صنعتی تولیدی است و به‌شدت اقتصادی به‌ شمار می‌رود.

دوره تولید آسان نفت به‌ پایان رسیده است
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: این صنعت علمی و انحصاری است و مهم‌ترین فناوری‌های جهان مربوط به صنعت نفت است، زیرا دوره تولید آسان نفت به‌ پایان رسیده است.
خجسته‌مهر با بیان اینکه میانگین تولید از هر چاه کشور در سال‌های ۴۳ تا ۹۰ حدود ۲۶ هزار بشکه بوده است اما سال ۹۰ به تولید 2100  بشکه در هر چاه رسیده بودیم، ادامه داد: اکنون باید از لایه‌های بسیار نازک نفت تولید کنیم.
وی تصریح کرد: در بخش بالادستی نفت مهم‌ترین وظیفه تولید ثروت است. ایران در مجموع نفت و گاز معادل ۳۴۰ میلیارد بشکه نفت در ۴۰۰ مخزن نفت و گاز دارد و رتبه نخست دنیا را به خود اختصاص داده‌ایم.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه میانگین ضریب بازیافت در میدان‌های نفتی ۲۵ درصد و در گازی حدود ۷۰ درصد است، گفت: این ثروت در زیر زمین باید به ثروت روی زمین تبدیل شود.
وی با اشاره به بازگشت رتبه ایران در تولید اوپک به پیش از تحریم‌ها گفت: تولید نفت ایران در دولت سیزدهم بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش داشته است. در دولت سیزدهم بیش از یک میلیون بشکه تولید نفت را افزایش دادیم، زیرا معتقدیم تولید در کشور ثروت‌آفرین است. ‌
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه تا هشت سال آینده تولید نفت به ۵.۷ میلیون بشکه و تولید گاز به ۱.۵ میلیارد مترمکعب در روز می‌رسد، مهم‌ترین رکن برای رسیدن به اهداف تولیدی جذب سرمایه‌گذار است و باید جریان مالی را به سمت نفت هدایت کنیم.
وی با اشاره به اینکه برای اجرای طرح‌های افزایش تولید نفت و گاز به ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم، افزود: در گذشته نگاه به بیرون داشتیم که نگاه انفعالی است، اما در دولت سیزدهم رویکرد فعال را با ظرفیت‌های داخل کشور در پیش گرفتیم و با پیشبرد اهداف و برنامه‌ریزی، برای جذب سرمایه‌گذار خارجی و استفاده از مقدورات بین‌المللی تلاش خواهیم کرد.

نقش‌ افزایش تولید نفت و گاز در رشد اقتصادی کشور
معاون وزیر نفت با بیان اینکه افزایش تولید نفت و گاز تأثیر بالایی در رشد اقتصادی کشور دارد، ادامه داد: این پول باید در خدمت تولید به گردش دربیاید. وظیفه بخش پایین‌دستی مانند پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها ایجاد ارزش‌افزوده و کاهش خام‌فروشی است، بنابراین برای ایجاد ثروت در کشور باید خوراکشان تضمین شود.
وی گفت: به شرکت‌های پتروشیمی، سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی مانند توسعه میدان‌های نفت و گاز یا جمع‌آوری گازهای همراه پیشنهاد شد و اکنون ۱.۱ میلیارد دلار در شرق کارون برای جمع‌آوری گاز ۵۲ مشعل در حال اجرا است که ضامن تأمین خوراک پتروشیمی‌ها خواهد بود. همچنین تلاش کردیم نقش بانک‌ها را از تسهیلات‌دهنده به سرمایه‌گذار تغییر دهیم.
خجسته‌مهر ادامه داد: در آینده نزدیک قرارداد چند میلیارد دلاری برای توسعه یکپارچه میدان آزادگان امضا خواهد شد و همه مجوزها دریافت شده است.
وی با اشاره به اینکه بخش فولاد نیز برای توسعه میدان‌های گازی وارد شده است، گفت: گاز مورد نیاز این صنایع با این اقدام تضمین می‌شود. بیمه‌ها نیز منابع مالی زیادی در اختیار دارند و تلاش کردیم این منابع به سمت اقتصاد مولد هدایت شود.

معرفی ۱۰۰ فرصت سرمایه‌گذاری در میدان‌های نفت و گاز
خجسته‌مهر با بیان اینکه آمادگی کامل داریم صنعت بیمه در بخش بالادست صنعت نفت وارد شود، افزود: آمادگی داریم فرصت‌های این بخش را معرفی کنیم.
وی ادامه داد: در هفته‌های آینده کنفرانسی در تهران برگزار خواهیم کرد که ۱۰۰ فرصت سرمایه‌گذاری در مخازن نفت و گاز معرفی خواهد شد.
معاون وزیر نفت تأکید کرد: این بیانگر عزم شرکت ملی نفت ایران برای رشد تولید است.
خجسته‌مهر به سیاست‌های دقیق و درست دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: باید نگاه منطقی به سرمایه‌گذار داشته باشیم و شرایط سرمایه‌گذاری را جذاب کنیم، زیرا شرایط مناسب در این زمینه بسیار اهمیت دارد.
انتهای پیام/
افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران تا ۱۰ روز آینده خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار