مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی؛

اطلس آتش‌سوزی جنگل های کشور باید تهیه شود

1402/06/28 - 16:44 - کد خبر: 99872 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی خواستار تهیه و تدوین اطلس آتش سوزی جنگل ها و مراتع کشور با هدف مدیریت پیشگیری چنین حوادثی شد.

به گزارش نصر، شهنام اشتری روز سه شنبه در نشست تخصصی و آموزشی مدیریت پیشگیری اطفای حریق جنگل ها و مراتع ویژه محیط بانان، جوامع محلی و فعالین محیط زیست منطقه شمالغرب کشور، افزود: تهیه چنین سندی به عنوان نخستین حرکت ساختاری و دانش افزایی به شمار می رود که در آن باید به مباحث آموزشی با موضوعیت ارائه راهکارهای جدید مقابله با حریق اهمیت و جایگاه خاصی داده شود.
وی اظهار کرد: هر چه دانش جوامع محلی و محیط بانان حفاظت محیط زیست در خصوص اطفای حریق و مقابله با انواع آتش سوزی ها تقویت شود و اجازه ندهیم این حوادث تبدیل به بحران شوند، به همان میزان در حفظ جنگل ها و مراتع کار اصلی و تاثیرگذار صورت گرفته است.
اشتری با اشاره به کمبود بارش ها و خشکسالی های اخیر، یادآور شد: باید توجه داشت که آتش سوزی در هر نقطه ای از جنگل ها و مراتع به راحتی امکان احیای مجدد ندارد و با توجه به اینکه ۸۰ درصد عامل آتش سوزی ها مربوط به عوامل انسانی است، باید نسبت به فرهنگ سازی برای آحاد مردم توجه شود.
وی موضوع اشتعال پذیری جنگل ها و مراتع مناطق شمال غرب کشور را موضوع مهم و موثر در آتش سوزی ها دانست.
اشتری با تاکید بر نیازسنجی و افزایش تجهیزات مربوط به مقابله با آتش سوزی، گفت: امسال اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با خرید پهپاد، نصب و راه اندازی دوربین های با قدرت بزرگنمایی ۳۶۰ درجه در مناطق حفاظت شده در تلاش است تا حدود زیادی از مساحت جنگلی دچار حریق را کاهش دهد.
وی هدف از برگزاری این دوره آموزشی را توانمندسازی جوامع محلی و محیط بانان به عنوان نخستین گام مقابله با آتش سوزی مراتع و جنگل ها اعلام و اضافه کرد: جوامع محلی به خاطر نزدیکی به کانون های آتش سوزی، دسترسی بسیار آسانتری برای اطفای حریق دارند که بر همین اساس آموزش و فرهنگ سازی برای این عده لازم و ضروری است.
به گزارش ایرنا، دوره آموزش تخصصی مدیریت پیشگیری از اطفای حریق جنگل ها و مراتع طی دور روز در تبریز ادامه دارد که در آن نحوه اطفاء حریق، سازماندهی خط آتش، مبانی کنترل آتش، آثار آب و هوا، ماده سوختنی و توپوگرافی بر رفتار آتش، ابزارهای مهار آتش در جنگل، مهار آتش سوزی جنگل و ایمنی شخصی تبادل نظر می شود.
همچنین اصول مدیریت آتش، انواع آتش سوزی و دلایل آن، چرخه مدیریت بلایای طبیعی و کاربست آن در پیشگیری و مدیریت آتش، استفاده از آتش سوزی تجویزی در جنگلداری و حفاظت، نقش داوطلبان، راهبردهایی برای دفاع از جوامع محلی، آتش، سلامت انسان و امنیت انسانی از دگیر سرفصل های این دوره آموزشی است.
انتهای پیام/ 
اطلس آتش‌سوزی جنگل های کشور باید تهیه شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار