رئیس‌جمهور در همایش مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور:

انسان‌های حق‌خواه و عدالت‌خواه در مدرسه ساخته می‌شوند

1402/06/26 - 11:49 - کد خبر: 99757 نسخه چاپی

نصر: رئیس‌جمهور گفت:‌ مهمترین ماموریت دولت تعلیم و تربیت است انسان‌های حق‌خواه و عدالت‌خواه در مدرسه ساخته می‌شوند. محور تحول در آموزش و پرورش در مدرسه است و این تحول باید مستند به سند آموزش و پرورش شود.

به گزارش نصر، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در همایش مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور با تبریک آغاز ماه ربیع‌الاول گفت: سال تحصیلی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ برگزار می‌شود و مدیران فعال‌ترین نقش در تحقق آموزش و پرورش را برعهده دارند. نقش مدیران در شکل‌گیری شخصیت و هویت دانش و تعلیم و تربیت نقش بی‌بدیلی است. نگاه مدیران برای ایجاد تحول شناختی، فرآیندی و مدیریتی بسیار مهم است.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: شرط داشتن یک مدیریت موفق و هدف‌دار، برنامه‌دار و کنترل و نظارت بر فرآیندها به کارگیری همه ظرفیت‌ها است و چه باید کرد که تحقق پیدا کرد؟ تفاوت‌های بین مدیریت در فرهنگ دینی ما با نظامات دیگر است. مدیران ما باید در مدیریت ما شناخت داشته باشند. هدف را ترسیم کنند در تمام برنامه‌ها در جهت رسیدن به هدف و با نظارت و کنترل تلاش کنند تمامی هدف‌ها تعلیم و تربیت و رسیدن به مدارس تراز باشد. مدیران قبل از هر چیزی خود را در محضر خداوند متعال مشاهده کنند.
وی ادامه داد: در تعریف از نظامات کنترلی، معتقدیم خودکنترلی کارآمدترین نظام کنترلی است کسی که خود را موظف به اجرای قانون و اجرای اخلاق حرفه‌ای بداند، کارآمدترین نظام کنترلی است.
رئیسی عنوان کرد: بهترین نظام، نوعی نظامی است که مدیران خود را در پیشگاه خداوند پاسخگو بدانند. اخلاق حرفه‌ای بسیار جایگاه دارد اما حرفه تعلیم و تربیت نمود و نماد اخلاق است و تمامی نماد الگوی تربیتی را دارد به ویژه برای کسانی که آمده‌اند در مدرسه تعلیم و تربیت یاد بگیرند. هدف از آمدن به مدرسه رسیدن به تعلیم و تربیت و در این بستر انسان می‌خواهد پرورش پیدا کند. رهبر انقلاب فرمودند معلم معمار انسان‌سازی، تمدن‌سازی و هدف‌سازی است.
وی ادامه داد: مهمترین ماموریت دولت تعلیم و تربیت است انسان‌های حق‌خواه و عدالت‌خواه در مدرسه ساخته می‌شوند. محور تحول در آموزش و پرورش در مدرسه است و این تحول باید مستند به سند آموزش و پرورش شود.
رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد: تاکید رهبر انقلاب برای اجرای سند تحول در آموزش و پرورش است و این وظیفه مدیران است. انتظار جامعه از ما آن است که مدرسه تراز شکل گیرد. امروز وظیفه ما سنگین است و با همه تجربیات و اندوخته‌هایی که معلمان و دست اندرکاران مدیران آموزش و پرورش دارند باید گامی بلند برداشته شود.
وی تاکید کرد: داشتن یک آموزش و پرورش مومن و انقلابی و اثرگذار بسیار مهم است. در اولین شورای عالی آموزش و پرورش شرکت کردم و گفتم این شورا برای من از همه مهم‌تر است. همه مدیریت‌ها مهم است اما مدیریت مدرسه با جاهای دیگر قابل قیاس نیست زیرا مدیریت انسانی است که قرار است فردا در جای جای این کشور ایفای نقش کنند.
رئیسی ادامه داد: مدیران آموزش و پرورش بسیار جایگاه مهمی دارد. آنچه که درباره رتبه‌بندی معلمان انجام شده است، کف است. رتبه‌بندی معلمان برای مسائل مالی و معیشتی است اما آنچه که در سقف است جایگاه معلم است تا معلم بتواند بدون دغدغه به شغل معلمی برسد و بتواند به روز شود و نیروهای تراز تربیت کند. آنچه در رتبه‌بندی معلمان انجام می‌شود جدا از آن جایگاه علمی و دانشی و بینشی و گرایش و هویت او که می‌خواهد هویت‌سازی برای جامعه ایجاد کند است و این اساس کار است و این مسئله با اهمیت است. مدیران و معلمان در آموزش و پرورش به این جایگاه اهمیت دهند.
انتهای پیام/
انسان‌های حق‌خواه و عدالت‌خواه در مدرسه ساخته می‌شوند ایلنا - خبرگزاری کار ایران

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار