رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی؛

فعالیت سامانه بارشی در آذربایجان شرقی تشدید می‌شود

1402/06/26 - 10:32 - کد خبر: 99749 نسخه چاپی

نصر: رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با ادامه شرایط ناپایدار جوی، فعالیت سامانه بارشی از روز دوشنبه در این استان تشدید می‌شود.

به گزارش نصر، «محمد امیدفر»، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی فعالیت این سامانه در نیمه شمالی و شرقی استان و منطقه ارسباران بیشتر بوده و موجب بارش باران گاهی به صورت رگبار همراه با غرش آذرخش می شود.
وی با بیان اینکه این وضعیت تا عصر سه شنبه در استان تداوم می یابد، اظهار کرد: با تقویت سامانه بارشی و تشدید بارش های رگباری، آبگرفتگی معابر، بارش تگرگ در نواحی مستعد و طغیان رودخانه های فصلی و مسیل ها دور از انتظار نیست.
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در این مدت با توجه به وزش باد به نسبت شدید، احتمال سقوط و یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک و شکستن سرشاخه های درختان وجود دارد بنابراین محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و فرسوده ضروری است.
امیدفر، خواستار عدم اتراق در حریم رودخانه ها و مسیل ها، لایروبی مسیل ها و کانال های زهکشی، لغو سفرهای غیرضروری و فعالیت های کوه نوردی، انجام اقدامات پیشگیرانه در مورد مهار آبگرفتگی معابر و سیلاب های احتمالی شد.
وی یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته شهرهای سراب و ورزقان با دمای هفت درجه و جلفا با دمای ۲۰ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب خنک ترین و گرمترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در خنک ترین زمان به ۱۸ درجه سانتی گراد رسید.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان است.
انتهای پیام/
فعالیت سامانه بارشی در آذربایجان شرقی تشدید می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار