در دیدار غریب آبادی با سفیر ترکیه مطرح شد:

انجام مقدمات انتقال ۴۰ زندانی ایرانی در ترکیه برای بازگشت به کشور

1402/06/21 - 17:35 - کد خبر: 99594 نسخه چاپی

نصر: معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در دیدار سفیر ترکیه در تهران، بر ضرورت گسترش همکاری‌های حقوقی و قضائی میان دو کشور تاکید کرد.

به گزارش نصر، کاظم غریب آبادی معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر در دیدار «حجابی کرلانگیچ» سفیر ترکیه در تهران، برای تقویت تعاملات و گسترش روابط و همکاری‌های حقوقی- قضایی با ترکیه اعلام آمادگی کرد و افزود: گفتگوی تخصصی و تبادل تجربیات میان هیات‌ها و نظام‌های قضایی دو کشور، می‌تواند علاوه بر توسعه همه جانبه روابط، به اتباع دو کشور نیز کمک قابل توجهی کند.
غریب آبادی همچنین به موافقت‌نامه همکاری‌های قضایی میان ایران و ترکیه اشاره کرد و گفت: یکی از بخش‌های عمده این موافقت‌نامه، انتقال محکومان میان دو کشور است و بخش‌های دیگر موافقت‌نامه مذکور درخصوص استرداد مجرمان، معاضدت حقوقی در حوزه مدنی و معاضدت‌های حقوقی در حوزه کیفری است.
معاون امور بین الملل قوه قضائیه تصریح کرد: در حوزه انتقال محکومان و استرداد مجرمان، با توجه با آمار بالای زندانیان ایرانی در ترکیه و همچنین مجرمان متواری به این کشور، پیشنهاد ما این است که کشور دوست ترکیه از ظرفیت‌های موافقت‌نامه موجود میان دو کشور استفاده کند.
وی در ادامه درخصوص گسترش همکاری‌ها و تبادل تجربیات در حوزه های قضایی و مدیریت زندان‌ها میان دو کشور اعلام آمادگی کرد.
دبیر ستاد حقوق بشر در بخش دیگری از سخنان خود مبارزه با تروریسم، جرائم سازمان یافته، اسلام هراسی و حمایت از مردم فلسطین را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در این زمینه‌ها همکاری های خوب و گسترده ای در مجامع بین المللی دارند و این همکاری ها و تعاملات می تواند گسترش یابد.
سفیر ترکیه نیز در این دیدار ضمن اشاره به روابط دوستانه و مهم دو کشور و وجود اشتراکات مختلف همسایگی، اسلامی و فرهنگی، خواهان برنامه ریزی برای گسترش همکاری های قضایی میان دو کشور و تلاش در جهت حل معضلات اتباع طرفین که به زندان می افتند، شد.
وی همچنین گفت: متعاقب رایزنی مقام‌های تهران و آنکارا، زمینه و مقدمات لازم برای انتقال ۴۰ زندانی ایرانی در ترکیه برای بازگشت به ایران مهیا شده است.
انتهای پیام/
انجام مقدمات انتقال ۴۰ زندانی ایرانی در ترکیه برای بازگشت به کشور خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار