معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد:

رشد ۷درصدی تشکیل تعاونی زنان در دولت سیزدهم

1402/06/21 - 14:41 - کد خبر: 99583 نسخه چاپی

نصر: معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تشکیل ۸۸۲ تعاونی زنان در دولت سیزدهم و رشد ۷ درصدی آن خبر داد و گفت: فعالیت ۶۰ درصد این تعاونی‌ها در حوزه صنعتی- خدماتی است.

به گزارش نصر، «مهدی مسکنی» صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست صمیمانه با بانوان دهیار نمونه کشور و کارآفرینان روستایی که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، اظهار کرد: در دولت سیزدهم با تشکیل ۸۸۲ تعاونی زنان، شاهد رشد هفت درصدی تعاونی‌های این حوزه زنان بودیم.
معاون وزیر تعاون گفت: عموماً ۷۰ درصد اعضای تعاونی‌ها بانوان هستند و تا کنون نزدیک ۶۰ درصد تعاونی‌ها صنعتی- خدماتی هستند. این آمار بر خلاف باوری است که همه نسبت به فعالیت زنان در عرصه صنعت دارند و فکر می‌کنند زنان در این حوزه فعال نیستند.
وی خاطرنشان کرد: مساله‌ای که اکنون در روستاها شاهد هستیم، کاهش نیروی کار جوان به علت مهاجرت آنها به شهرها است. در سال ۱۳۵۵ هفتاد درصد جمعیت کشور روستایی بود که در سال ۹۵، ۷۴ درصد جمعیت کشور شهری و ۲۶ درصد روستایی بودند.
مسکنی ادامه داد: از ۹۷ هزار و ۶۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار کشور در سال ۵۵، امروز به ۳۹ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار رسیدیم و این نشان می‌دهد اعتقادی که به تبدیل شدن روستا به قطب تولید شود و مظهر تولید باشد، موفق نبوده و نتوانسته‌ایم این کار را انجام بدهیم.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: این مساله دلایل متعدد دارد. یکی از آنها این است که اگر قرار باشد در روستا ۵۴ خدمت به مردم ارایه دهیم، ۷۴ دستگاه مسئول باید برای این خدمات مجوز بدهند. قدم نخست این است که مسئول روستا باید مشخص شود.
وی بیان کرد: اکنون ۸۱۲ تعاونی دهیاری‌ها در ۳۹ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار داریم. هر کدام از دهیاری‌ها می‌توانند تعاونی دهیاری تاسیس کنند. با این کار دهیاری‌ها می‌توانند امور مربوط به منطقه خود را به جای پیمانکار به اعضای تعاونی که خود مردم هستند، واگذار کند تا سود آن به مردم برسد.
مسکنی بیان داشت: زمانی که توسط دهیاری یک تعاونی تشکیل شود، بنده به عنوان معاون امور تعاون می‌توانم به آنها از طرق مختلف کمک کنم. در وزارت تعاون، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت تعاون وجود دارند که هر کدام می‌توانند شرایط پرداخت وام تا سقف ۲۱ میلیارد تومان را دریافت کنند.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز در کشور کسانی موفق هستند که می‌توانند پول خلق کنند و کار خود را با موفقیت پیش ببرند.
انتهای پیام/
رشد ۷درصدی تشکیل تعاونی زنان در دولت سیزدهم خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار