کنعانی؛

آذربایجان به ما پیام داده قصدی برای اقدام نظامی علیه ارمنستان ندارد

1402/06/20 - 14:05 - کد خبر: 99528 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران داخلی و خارجی، درباره تنش‌ها میان باکو و ایروان گفت تهران با مقامات دو طرف در تماس است.

به گزارش نصر، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آغاز نشست خبری هفتگی خود، در پاسخ به سوالی در مورد افزایش تنش‌ها بین جمهوری آذربایحان و ارمنستان گفت: با مقامات ارمنستان و آذربایجان در تماس هستیم. مقامات ارمنستان نسبت به احتمال درگیری جدید از سوی آذربایجان اظهار نگرانی کرده بودند اما مقامات آذربایجان به ما پیام دادند که قصدی برای حمله نظامی ندارند.
کنعانی ادامه داد: بر اساس اظهارات مقامات آذربایجان، رفت‌وآمدهای اخیر در منطقه مورد اشاره یک اقدام متعارف برای فصل زمستان است که رفت و آمد در آن مناطق در فصل زمستان سخت می‌شود.

ایران درباره امنیت مرزهای مشترک با همسایگان شمالی حساس است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: ایران نسبت به امنیت مرزهای مشترک خود با همسایگان شمالی‌اش حساس است و تحولات در این منطقه را با جدیت دنبال می‌کند. اطمینان می‌دهیم که مرزهای ایران، مرزهای امنی است و ایران با اقتدار از امنیت مرزهای خود حمایت و پاسداری می‌کند.

از میزبانی کریمانه دولت و ملت عراق از زائران اربعین تشکر می‌کنیم
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره مراسم اربعین حسینی گفت: خدا را شکر کنگره جهانی اربعین در سال جاری با شکوه تمام و با برنامه‌ریزی خوبی انجام شد و در این جا بار دیگر از میزبانی کریمانه دولت و ملت عراق از زائران اربعین حسینی تشکر می کنیم .
کنعانی تاکید کرد: هماهنگی خوبی که بین مقامات دو کشور ایران و عراق برای برگزاری این راهپیمایی وجود داشت، مصداق بارز همکاری و هماهنگی سازنده بود که می‌توانیم آن را به دیگر حوزه‌ها نیز گسترش دهیم.

موعد اجرای توافق امنیتی ایران و عراق تمدید نمی‌شود
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد سفر اخیر «بافل طالبانی» رئیس حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق به ایران و ارتباط آن با توافق امنیتی ایران و عراق گفت: سفر این مقام از اقلیم کردستان عراق به ایران در چارچوب همکاری‌های مثبت و دوجانبه ایران و این منطقه است و هیچ ارتباطی با موعد اجرای توافق امنیتی ایران و عراق و چانه‌زنی برای تمدید موعد اجرای این توافق ندارد.
وی افزود: موعد اجرای این توافق امنیتی (۲۸ شهریور) تمدید نمی‌شود و ما این را به صراحت اعلام کرده‌ایم. اقدامات خوبی از سوی عراق برای اجرای این توافق انجام شده و نخست‌وزیر عراق نیز برای اجرای این توافق امنیتی تاکید کرده است.

آژانس نباید مورد سوءاستفاده برخی از کشورها قرار بگیرد
دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در ارتباط با آغاز نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از امروز (دوشنبه)  و مطرح‌شدن موضوع ایران در این نشست، با اشاره به همکاری‌های ایران و آژانس گفت: امیدواریم که این نشست در یک قالب حرفه‌ای برگزار شود و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بتواند در یک قالب حرفه‌ای و به دور از فشارهای سیاسی، ماموریت خود را انجام دهد.
وی تاکید کرد: آژانس یک سازمان حرفه‌ای و فنی است و نباید مورد استفاده و سوءاستفاده برخی از قدرت‌ها و کشورها برای اعمال فشار به دیگر کشورها قرار بگیرد.

موضوع تعرض به سفارت از سوی ما و دولت فرانسه در دست پیگیری است
کنعانی درباره تعرض به سفارت ایران در پاریس گفت: این اقدام را شدیدا محکوم می‌کنیم. این تعرض به بخش بیرونی درِ بخش کنسولی سفارت ایران صورت گرفته است. تعرض به بخش کنسولی یعنی تلاش برای اخلال در روند بخش کنسولی سفارت و تضییع حقوق شهروندانی است که برای دریافت خدمات کنسولی به طور روزانه به سفارت مراجعه می‌کنند.
وی افرود: ما مراتب اعتراض شدید خود را هم در تهران و هم در پاریس، طی یادداشت رسمی و طی دیدارهای انجام شده به مقامات دولت فرانسه ابلاغ کردیم. سفیر فرانسه در تهران در گفت‌وگوی انجام شده با مدیرکل اروپای وزارت خارجه گفت این اقدام را شدیدا محکوم می‌کنیم و این موضوع توسط مقامات و جهات ذیربط دولت فرانسه در حال پیگیری است که هم هویت این افراد روشن شود و هم این افراد تحت تعقیب قرار بگیرند. موضوع از سوی ما و دولت فرانسه در دست پیگیری است. دولت فرانسه بر اساس کنوانسیون وین متعهد به تامین امنیت و پیگیری متعرضان است.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در مورد روند انتخاب سفیر جدید در فرانسه نیز گفت: روند اداری این موضوع در حال انجام است و امیدواریم که در آینده نزدیک روند اداری این موضوع تکمیل شود.

گفت‌وگوهای فنی ایران و کویت درباره میدان آرش در حال دنبال‌شدن است
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد میدان نفتی آرش و اختلافات ایران و کویت در این ارتباط و ادعای مطرح شده در بیانیه شورای همکاری خلیج فارس در این ارتباط که «ایران حقی از این میدان نفتی ندارد»، گفت: این یک موضوع فنی است و این موضوع در چارچوب گفت‌وگوهای فنی و کارشناسی بین ایران و کویت در حال دنبال‌شدن است.
وی با بیان این که حفظ حقوق کشور در عرصه‌های مختلف مورد توجه جمهوری اسلامی ایران است و در این ارتباط غفلت نمی‌کند.تاکید کرد: موضوعات حقوقی و فنی ماهیت خود را دارند و طرح این مسائل در فضای رسانه‌ای کمک‌کننده نیست.

احتمال انجام گفت‌وگوهای جدید درباره رفع تحریم‌ها وجود دارد
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها و این‌که آیا انجام این مذاکرات منوط به اجرای مبادله زندانیان و آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران است و یا اینکه همچنان در حال انجام است، تصریح کرد: مسیر مذاکره و گفت‌وگو بسته نیست و کانال‌های ارتباطی و تبادل پیام‌ها با واسطه همچنان باقی است.
وی با تاکید بر این که «انجام مذاکرات جدید منتفی نیست و ایران همواره تاکید کرده که از مسیر مذاکره و دیپلماسی برای تامین حقوق ملت ایران و رفع تحریم‌های ظالمانه استفاده می‌کند»، گفت : همواره از ابتکارات در این زمینه استقبال کرده‌ایم. مسیر مذاکره بسته نیست و احتمالا انجام گفت‌وگوهای جدید دور از ذهن نیست. احتمال انجام گفت‌وگوهای جدید با واسطه وجود دارد.

حضور نیروهای نظامی بیگانه در منطقه را مخل امنیت و ثبات می‌دانیم
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنان در مورد مانور مشترک نظامی آمریکا و ارمنستان نیز گفت: ما حضور نیروهای نظامی بیگانه در منطقه را مخل امنیت و ثبات می‌دانیم. ما بارها تاکید کرده‌ایم که امنیت در منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین شود. 
وی افزود: نیروهای نظامی آمریکا هیچ‌گاه به‌دنبال ایجاد امنیت در منطقه نبوده‌اند و هر کجا که حضور پیدا کرده‌اند نه تنها باعث ایجاد امنیت نشده‌اند بلکه بی‌ثباتی را افزایش داده‌اند. انتظار داریم که کشورهای منطقه به سازوکارهای منطقه‌ای توجه داشته باشند و برای حل اختلافات مرزی خود به چارچوب‌های دو جانبه و یا منطقه‌ای توجه کنند.

ایران هیچ‌گونه اظهارنظر غیراصولی و مغایر با تمامیت ارضی خود را بر نمی‌تابد
سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که در مورد بیانیه مشترک ژاپن و کشورهای عربی و ادعای مطرح شده در آن در ارتباط با جزایر سه‌گانه ایرانی و این‌که آیا غیر از موضع گیری رسانه‌ای، ایران اعتراض خود به دولت ژاپن را به خاطر ادعای مطرح شده در این بیانیه اعلام کرده است، گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با این جزایر همیشه ایرانی، روشن است و ایران هیچ‌گونه اظهارنظر غیراصولی و مغایر با تمامیت ارضی خود را بر نمی‌تابد و واکنش لازم در این ارتباط نشان داده شده است.

هفته گذشته گفت‌وگوهای جدیدی درباره زندانیان ایرانی در ترکیه انجام شد
کنعانی همچنین با اشاره به گفت‌وگوهای کنسولی و قضایی اخیر میان ایران و ترکیه در مورد زندانیان ایرانی در این کشور گفت: پیش از این نیز گفت‌وگوهای دوجانبه انجام شده است. هفته گذشته نیز گفت‌وگوهای جدیدی انجام شد. در حال حاضر اطلاع دقیقی از نتایج گفت‌وگوهای اخیر انجام شده ندارم و ان‌شاالله پس از اطلاع از نتایج این گفت‌وگو، در این مورد اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

حضور رژیم صهیونیستی در مجامع منطقه‌ای مخل اهداف برای همکاری‌های چندجانبه است
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر حضور هیاتی از رژیم صهیونیستی در نشست یونسکو در عربستان و واکنش ایران به این موضوع و اینکه آیا ایران در ارتباط با روابط برخی از کشورهای عربی و اسلامی با رژیم صهیونیستی با این کشورها گفت‌وگویی انجام داده است یا خیر، گفت: ماهیت جعلی و غیرمشروع رژیم صهیونیستی برای همگان روشن و واضح است و حضور رژیم صهیونیستی در مجامع منطقه‌ای مخل اهداف و اصول تعریف شده برای همکاری‌های چندجانبه است.
وی با بیان اینکه ما در نشست‌های دو جانبه و چندجانبه خود با مقامات کشورهای اسلامی و عربی دیدگاه‌های خود را در ارتباط با رژیم صهیونیستی و ماهیت این رژیم و مخاطرات ناشی از حضور این رژیم در سازمان‌های منطقه‌ای اعلام کرده‌ایم، گفت: دیدگاه‌های خود را در این ارتباط به صورت روشن به مقامات سعودی در تهران و ریاض اعلام کرده‌ایم.

در برابر هر اقدام غیرسازنده غرب، اقدام مناسب را انجام دهیم
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر دفاع به تازگی در اظهار نظری اعلام کرده که تحریم‌های تسلیحاتی ایران در مهر کاملا برداشته می‌شود و انتظار ایران از کشورهای اروپایی و عضو برجام برای انجام تعهداتشان در این زمینه چیست، گفت: در ارتباط با رفع تحریم‌ها انتظار جمهوری اسلامی ایران این است که کشورهای عضو برجام در چهارچوب برجام به تعهد خود در این زمینه عمل کنند.
وی گفت: ما بارها اعلام کرده‌ایم که در برابر هر اقدام غیر سازنده این حق را برای خود قائلیم که اقدام مناسب را انجام دهیم. ما متناسب با هر اقدامی اقدام مناسب و لازم را انجام می‌دهیم و برای تامین حقوق خود از کسی اجازه نمی‌گیریم.
مانعی برای پیگیری موضوع حج عمره وجود ندارد
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که با توجه به استقرار سفرای ایران و عربستان در ریاض و تهران آیا این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک شاهد اعزام حجاج ایرانی به عربستان برای شرکت در حج عمره باشیم و آیا در این ارتباط گفت‌وگو و رایزنی بین مقامات تهران و ریاض انجام شده است، گفت: موضوع حج عمره در گفت‌وگوهای دو جانبه مقامات ایران و عربستان در تهران و ریاض مطرح شده است و در این مورد رایزنی صورت گرفته است.
کنعانی تاکید کرد: انجام این کار از نظر اجرایی نیازمند گفت‌وگوها بین حوزه‌های ذیربط دو کشور از جمله سازمان حج و زیارت تهران و طرف سعودی در این ارتباط است.
کنعانی تاکید کرد: مانعی برای پیگیری این موضوع وجود ندارد و این مسئله مورد توجه و اهتمام وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت است و کار در این زمینه دنبال می‌شود.

دولت انگلیس باید پاسخگوی اقدامات ضدایرانی خود باشد
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر دیدار تعدادی از روزنامه‌نگاران ضدانقلاب با وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در لندن تاکید کرد: ما بارها اعلام کرده‌ایم که در دامن زدن به اغتشاشات و بی‌ثباتی در ایران از جمله در سال گذشته طرف‌های مختلف در خارج از کشور ایفای نقش کرده‌اند و این موضوع را بارها اعلام کرده‌ایم که در نقش‌آفرینی برخی از طرف‌های اروپایی و آمریکایی و همچنین صهیونیستی در دامن زدن به اغتشاشات سال گذشته در ایران تردیدی وجود ندارد. البته آن‌ها این موضوع را تکذیب کرده‌اند؛ در حالی‌که مدارک روشنی در این ارتباط وجود دارد.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: نشست اخیر وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی با افراد مورد اشاره و حمایت مالی آمریکا از این نشست تنها گوشه‌ای از یک ماجرای بزرگتر است که در طول یک سال گذشته شاهد آن بودیم.
وی همچنین به اظهارات اخیر وزیر اطلاعات مبنی بر کشف و خنثی سازی ۴۰۰ بمب اشاره کرد و گفت: وزیر اطلاعات اعلام کردند که تروریست‌ها ۴۰ بمب را برای انجام عملیات در ایام محرم طراحی کرده بودند و اینها بخش کوچکی از طراحی‌های تروریست‌ها و حامیان آن‌ها برای ایجاد بی ثباتی در ایران است.
کنعانی افزود: وزیر اطلاعات اعلام کرده‌اند که تعداد زیادی سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه اقدام به برگزاری جلسات و میزگردهای متعددی در کشورهای مختلف برای دامن زدن به ناآرامی‌ها در ایران کرده‌اند و بیش از ۲۰۰ رسانه برای حمایت از دامن زدن به اغتشاشات و آموزش اغتشاشگران اقدام کرده‌اند. اینها وجهی دیگر از اقدامات صورت گرفته از سوی برخی از کشورهای اروپایی، آمریکایی و رژیم صهیونیستی برای ایجاد ناامنی در ایران است.
سخنگوی وزارت خارجه با تشکر از وزارت اطلاعات و دستگاه‌های امنیتی کشور جهت ایجاد امنیت در کشور و خنثی سازی تلاش‌های بیگانگان برای ایجاد بی‌ثباتی در کشور گفت: نشست مورد اشاره نمونه دیگری از نقش آفرینی رژیم صهیونیستی جهت دامن زدن به بی ثباتی در ایران است و دولت لندن نیز باید پاسخ بدهد و از آن‌ها توضیح خواسته‌ایم و آن‌ها باید برای میزبانی از چنین جلساتی پاسخگو باشند.

رژیم صهیونیستی بارها طعم ضرب‌شست‌های ایران را چشیده است
سخنگوی وزارت امور  خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات اخیر رئیس موساد علیه مقامات ایران و تهدید وی مبنی بر ترور این افراد گفت : بیان این‌گونه موضع‌گیری صریح و واضح و اعلام قصد و اراده مبنی بر اینکه مقامات رسمی کشور دیگری را مورد ترور قرار می دهیم، بیانگر ذات و ماهیت این رژیم تروریستی است. این رژیم جعلی و غاصب نشان داده که در استفاده از ترور و شیوه‌های تروریستی برای دسترسی به منافع نامشروع خود غفلت نمی‌کند. 
کنعانی در ادامه گفت: این رژیم غلط می‌کند چنین اقدامی انجام دهد. ایران اثبات کرده که در تامین امنیت خود و در پاسخ به هرگونه تعرض احمقانه نسبت به هیچ طرفی از جمله رژیم صهیونیستی مسامحه نخواهد کرد. این رژیم بارها سیلی‌ها و ضرب شست‌های ایران را تجربه کرده و طعم آن را چشیده است. ایران نسبت به پاسخ به هرگونه اقدام احمقانه ای تردید نخواهد کرد.

ایران با این دارایی‌های رفع انسداد شده، می‌تواند تمامی کالاهای غیرتحریمی را خریداری کند
کنعانی در ادامه این نشست یک ساعته که در محل وزارت امور خارجه برگزار شد، در پاسخ به سوال دیگری درباره گزارش روز گذشته خبرگزاری انگلیسی رویترز در مورد ارسال پول‌های بلوکه‌شده ایران از کره جنوبی به قطر در هفته آینده و بحث تبادل زندانیان و گزارش برخی رسانه‌ها درباره نحوه مصرف این دارایی‌ها تاکید کرد: موضوع رفع انسداد از دارایی‌های مالی ایران و موضوع تبادل زندانیان دو موضوع جدا از هم هستند و ماهیت آن‌ها متفاوت است.
او در این ارتباط توضیح داد: در موضوع تبادل زندانیان همواره اعلام کرده‌ایم که با توجه به ماهیت انسانی موضوع، آمادگی داریم بحث تبادل زندانیان را انجام دهیم و این موضوع مدت‌ها قبل می‌توانست رخ دهد اگر طرف آمریکایی همکاری می‌کرد و این را به موضوعات دیگر از جمله برجام ارتباط نمی‌داد.
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان این که خوشبین هستیم که موضوع تبادل زندانیان بر مبنای تفاهمی که انجام شده ان‌شاءالله در آینده کوتاه نزدیک اجرایی و عملیاتی شود، گفت: در مورد رفع انسداد مالی و وصول دارایی‌های مالی ایران نیز بر اساس تفاهم صورت گرفته و روند اقداماتی که تا اکنون شاهد بودیم، امیدواریم طی روزهای آینده این انتقال به صورت کامل انجام گیرد و جمهوری اسلامی ایران به دارایی‌های خودش به صورت کامل دسترسی پیدا کند.
کنعانی در مورد نحوه مصرف این دارایی‌ها توسط ایران نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران با این دارایی‌ها و منابع مالی رفع انسداد شده، می‌تواند تمامی کالاهای غیرتحریمی را خریداری کرده و از آن به صورت کامل استفاده کند. این مبتنی بر تفاهم صورت گرفته است و هیچ ارتباطی با موضوعات دیگری تحت عنوان غذا و دارو ندارد و اظهارات رسانه‌ای از این دست فاقد هرگونه ارزش است.

ما با اتحادیه اروپا موضوعات مختلفی را برای گفت‌وگو و تبادل‌نظر داریم
سخنگوی وزارت امور خارجه  جمهوری اسلامی ایران همچنین  درباره هدف سفر روز گذشته نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور خلیج فارس به تهران و اینکه آیا وی حامل ابتکاری از سوی اتحادیه اروپا بوده است، با توجه به سخنان وزیر امور خارجه در جریان دیداری که این دیپلمات اروپایی با امیر عبداللهیان داشت، گفت: ایشان نماینده ویژه اتحادیه اروپا در حوزه خلیج فارس بود و تازه منصوب شده است و در چارچوب ماموریت خود اظهار تمایل کرد به جمهوری اسلامی ایران سفر کند.
کنعانی با تاکید بر این که ما با اتحادیه اروپا موضوعات مختلفی را برای گفت‌وگو و تبادل‌نظر داریم، گفت: طبیعتا موضوعات دوجانبه و مرتبط با روابط با کشورهای اروپایی است. ما همواره تأکید کرده‌ایم که به مشورت و همکاری توأم با احترام و منافع متقابل با اتحادیه اروپا و با کشورهای اروپایی علاقه‌مند هستیم اما بدیهی است روابط باید مبتنی بر احترام متقابل، منافع مشترک و عدم مداخله در امور داخلی و منطقه‌ای کشورها باشد.
کنعانی تاکید کرد: گفت‌وگوهای خوبی دیروز در تهران انجام شد و ایشان با  آقای باقری معاون سیاسی وزیر خارجه و آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ارتباط با موضوعات مختلف رایزنی و گفت‌وگو کردند.

کشورهای زیادی علاقه‌مند به استفاده از طرفیت‌های چابهار هستند
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد اخبار منتشر شده در خصوص کریدور هند به اروپا با همکاری کشورهای عربستان، امارات، آمریکا و.. گفت: خیلی به گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای نباید اعتنا کرد. در خصوص کریدور شمال به جنوب، کشورهای مختلفی در مبدا و مقصد علاقه‌مند هستند که برای افزایش ظرفیت‌های این کریدور مهم، سرمایه گذاری کنند و منافع خودشان را در این ارتباط مورد توجه قرار می دهند .
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان این که در نشست‌های مختلف دو و چندجانبه موضوع این کریدور و ارتقا ظرفیت‌ها، محل بررسی و تبادل‌نظر است و برخی از کشورهای فرامنطقه‌ای نیز علاقمند هستند که در این ارتباط مشارکت داشته باشند، گفت: واقعیت‌های اقتصادی، اساسا وزن خودش را بر اهداف سیاسی برخی طرف‌های فرامنطقه‌ای غالب خواهد کرد و این کریدور از لحاظ کم‌کردن مسافت و هزینه‌های ترانزیتی بسیار مناسب است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: در خصوص چابهار هم بر اساس گفت‌وگوهای انجام‌شده، تبادل نظرها ادامه دارد و کشورهای زیادی علاقه‌مند به استفاده از طرفیت‌های چابهار هستند.

پیگیری حقوقی درباره مشارکت اروپا در ارسال سلاح شیمیایی به رژیم صدام ادامه دارد
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد شکایت چندی پیش جانبازان شیمیایی در مورد مشارکت کشورهای اروپایی در دادن سلاح شیمیایی به رژیم بعثی صدام و پیگیری‌های وزارت امور خارجه در مورد این شکایت گفت: از سال‌های گذشته پیگیری نقش برخی کشورهای اروپایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در تجهیز رژیم صدام به مواد و سلاح‌های شیمیایی در دستورکار جمهوری اسلامی ایران قرار داشته است. همچنین در قالب شکایت‌هایی که افراد و شهروندان متضرر و آسیب دیده از این نوع سلاح‌ها صورت دادند، این حمایت و پیگیری حقوقی ادامه دارد. این جزو  پرونده‌های مفتوح است و اقدامات در این زمینه ادامه دارد.
کنعانی در این ارتباط توضیح داد: مکاتبات رسمی بین دستگاه دیپلماسی با طرف‌های ذیربط ادامه دارد و این‌ها جزو مطالبات ملت و دولت ایران است و این موضوع را به صورت جدی همچنان پیگیری خواهیم کرد. حمایت از حقوق شهروندان ایران جزو شرح وظایف دستگاه دیپلماسی است و این موضوع را در مجامع بین‌المللی دنبال کرده و این پیگیری‌ها را ادامه خواهیم داد.

گفت‌وگوهای ایران و روسیه برای تنظیم یک سند جامع در حال انجام است
او همچنین در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و روسیه نیز گفت: مناسبات ایران و روسیه در همه حوزه‌ها رو به رشد است. برای اینکه روند همکاری‌های دو کشور بتواند نقشه راه جامع و کاملی را داشته باشد و دستگاه های دولتی بتوانند بر مبنای هدف‌گذاری انجام شده، به پیگیری روابط دوجانبه با همکاران خود بپردازند، گفت‌وگوهای دو کشور برای تنظیم یک سند جامع در حال انجام است و پیش نویس سند بین طرفین تبادل شده و در کارگروه‌ها در حال بررسی برای تکمیل‌شدن است.
کنعانی خاطرنشان کرد: مبتنی بر اراده سیاسی رهبران عالی دو کشور برای توسعه روابط در همه زمینه‌های مورد علاقه به محض تکمیل روند بررسی‌ها و توافق درباره پیش نویس سند، مقدمات امضای سند جامع جدید فراهم خواهد شد که تبدیل به نقشه راه جدید برای گسترش همکاری‌ها و مراودات با روسیه خواهد بود.

قره‌باغ بخشی از جمهوری آذربایجان است
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری انتخابات در قره‌باغ و نگاه ایران به این موضوع گفت: موضع  جمهوری اسلامی ایران در خصوص سرزمین قره‌باغ بر کسی پوشیده نیست. قره‌باغ بخشی از جمهوری آذربایجان است و حقوق و امنیت ساکنان این منطقه  باید در چارچوب مشخص تعریف و تامین شود و این موضع روشن جمهوری اسلامی ایران است.
کنعانی تاکید کرد : ما همواره بر ضرورت احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت کشورها و پرهیز از هرگونه اقدام تنش‌زا تأکید کرده‌ایم و با هرگونه تغییر در ژئوپلتیک منطقه و مرزهای شناخته شده بین‌المللی مخالف هستیم. 
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از صحبت های خود در مورد سوال مطرح شده گفت: شناسایی متقابل تمامیت ارضی یکدیگر از سوی آذربایجان و ارمنستان گامی مهم و سازنده در راستای حل اختلافات و رسیدن به صلح و امنیت جامع و پایدار است و هر اقدامی که بر این اصول سایه بیندازد، مورد تأیید ایران نیست.
انتهای پیام/
آذربایجان به ما پیام داده قصدی برای اقدام نظامی علیه ارمنستان ندارد خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار