رئیس انجمن روانپزشکان ایران؛

آثار مخرب خودکشی در اطرافیان بسیار جدی است

1402/06/20 - 13:19 - کد خبر: 99524 نسخه چاپی

نصر: رئیس انجمن روانپزشکان ایران گفت: متاسفانه خودکشی یک فرد تاثیر بسیار عمیقی در اطرافیان او می‌گذارد و در واقع سوگی را ایجاد می‌کند که همراه است با کلی از احساس‌های منفی از جمله احساس گناه.

به گزارش نصر، وحید شریعت، رئیس انجمن روانپزشکان ایران با اشاره به برگزاری سی و نهمین کنگره بین‌المللی روانپزشکان ایران که در روزهای ۱۸ الی ۲۱ مهرماه در سالن همایش شهید غرضی بیمارستان میلاد تهران برگزار می‌شود، اظهار داشت: این کنگره بزرگترین رویداد روانپزشکی کشور است که تازه ترین یافته‌های روانپزشکی در سطح کشور و جهان مطرح می‌شود و هدف آن ارتقاء دانش روانپزشکی در کشور است. 
وی با اشاره به روز جهانی پیشگیری از خودکشی در خصوص دلایل اقدام آن در افراد، گفت: دلایل متعددی وجود دارد که فرد احساس کند زندگی کردن برایش سخت شده و دیگر مفهومی ندارد، که در این صورت ترجیح شخص به اتمام زندگی خود است. 
شریعت افزود: اقدام به خودکشی معمولا به یک عامل بستگی ندارد و ممکن است از عوامل اقتصادی تا مسائل فردی و شخصی و یا ابتلا به بیماری‌های روانپزشکی مثل افسردگی، روان پریشی و اختلالات دو قطبی صورت پذیرد. 
رئیس انجمن روانپزشکان ایران ادامه داد: متاسفانه خودکشی یک فرد تاثیر بسیار عمیقی در اطرافیان او می‌گذارد و در واقع سوگی را ایجاد می‌کند که همراه است با کلی از احساس‌های منفی از جمله احساس گناه (از این نظر که آنها آیا تاثیری در این اقدام داشته‌اند؟!) و معمولاً این سوگ‌های پیچیده بسیار زمانبر خواهند بود تا برطرف شده و فرد بتواند به شرایط عادی زندگی خود بازگردد. 
وی گفت: چون این اتفاق ناگهانی است خانواده آمادگی مواجهه با این خبر و اتفاق را نداشته و باعث ضربه روحی شدیدتری خواهند شد و آثار مخرب خودکشی در اطرافیان بسیار جدی است. 
شریعت به آمار خودکشی در ایران اشاره کرد و افزود : طبق اعلام وزارت بهداشت آمار ناشی از مرگ خودکشی در ایران بین ۵ تا ۶ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر در سال است که نسبت به دیگر کشورها بالا نیست و مانند دیکر کشورهای اسلامی نسبتا پایین است که البته این آمار ممکن است به دلیل کم گزارش شدن برخی از موارد دقیق نباشد. 
وی گفت: بیشترین عوامل و مواردی که در کیفیت سلامت روان تاثیرگذار هستند عوامل اجتماعی و اقتصادی است که خارج از دسترس متخصصین حوزه روان و حتی وزارت بهداشت است. 
شریعت بیان داشت: شغل، وضعیت اسکان، آزادی‌های اجتماعی و رفاه اقتصادی امکاناتی است که افراد می‌توانند از آن بهره‌مند شده و به وسیله آن زندگی شادی را سپری کنند و این عوامل موارد اصلی و تعیین کننده سلامت روان است که برنامه‌ریزی و تغییر آنها فقط توسط سیاستگذاران کلان کشور قابل مدیریت است.
انتهای پیام/
آثار مخرب خودکشی در اطرافیان بسیار جدی است خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار