طبق اظهارات کارشناس نجوم /

طولانی ترین شب سال از دیدگاه نجوم/ انقلاب زمستانی فردا است

1398/09/30 - 15:55 - کد خبر: 9942 نسخه چاپی

نصر: کارشناس نجوم با بیان اینکه انقلاب زمستانی فردا صبح رخ می دهد، گفت: طولانی ترین شب سال که از آن شب یلدا یاد می کنند یک دقیقه با شب های دیگر تفاوت دارد.

به گزارش نصر به نقل از مهر، علی آزادگان در گفتگویی با بیان اینکه شب یلدا مصادف با انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی زمین است، اظهار کرد: اگرچه این روز لحظه آغاز زمستان است اما از این زمان خورشید سفر خود به جنوب آسمان را پایان می‌دهد و شروع به بالا آمدن در آسمان می‌کند.
این کارشناس نجوم با اشاره به زمان انقلاب زمستانی امسال خاطرنشان کرد: لحظه انقلاب زمستانی امسال در ساعت ۷ و ۵۰ دقیقه صبح روز اول دی است.
آزادگان ادامه داد: در این زمان خورشید از دید ناظران نیم‌کره شمالی به جنوبی‌ترین مکان خود در آسمان می‌رسد و بلندترین سایه ممکن را ایجاد می‌کند. از این لحظه به بعد خورشید به آرامی شروع به حرکت به سوی استوای آسمان می‌کند تا اینکه در اول فروردین به استوا خواهد رسید.
به گفته وی، طول روز اول دی برابر با ۹ ساعت و ۳۴ دقیقه خواهد بود که شب قبل از اول دی برابر با ۱۴ ساعت و ۲۶ دقیقه است؛ این مقدار نسبت به شب های قبل و بعد از یلدا تفاوت ناچیزی دارد ولی همین تفاوت ناچیز نشان دهنده نقطه اوج حرکت سالانه خورشید است.
وی تاکید کرد: اما شب یلدا که از آن طولانی‌ترین شب سال یاد می‌کنند یک دقیقه با شب‌های دیگر تفاوت دارد.
انتهای پیام/
طولانی ترین شب سال از دیدگاه نجوم/ انقلاب زمستانی فردا است خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار