مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی؛

آب دو سد بزرگ آذربایجان‌غربی به سمت دریاچه ارومیه رها می‌شود

1398/09/30 - 11:43 - کد خبر: 9899 نسخه چاپی

نصر: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: آب دو سد بوکان و شهرچای ارومیه از فردا، یکشنبه به سمت دریاچه ارومیه رها می‌شود.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، کیومرث دانشجو امروز در گفت و گو با خبرنگار افزود: قرار است در این مرحله که نخستین دور رهاسازی آب از سدهای اقماری به دریاچه ارومیه است، در مجموع 114 میلیون مترمکعب آب به پیکره دریاچه برسد.
وی اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است 69 میلیون مترمکعب از سد بوکان و 45 میلیون مترمکعب از سد شهرچای ارومیه به سمت دریاچه ارومیه سرازیر شود.
وی بیان کرد: با رهاسازی این میزان آب مناطق پایین‌دست سد تحت تأثیر قرار می‌گیرد و مردم و ساکنان محلی ضمن رعایت نکات ایمنی در زمان رهاسازی و پس از آن باید از نزدیک‌شدن به حریم و بستر رودخانه‌ها خودداری کنند تا مشکلی در این خصوص پیش نیاید.
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی همچنین از کشاورزان منطقه خواست تا جهت حمایت از برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه از برداشت‌های غیرمجاز آب در طول مسیر برای اهداف زراعی خودداری کنند.
دانشجو افزود: امسال تراز دریاچه با توجه به بارندگی‌های مناسب، افزایش دبی رودخانه‌ها و اجرای برنامه‌های راهبردی از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه رشد بسیار خوبی داشته و تالاب‌های اقماری این دریاچه نیز از وضعیت آبی مطلوب برخوردار است.
وی اضافه کرد: برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه از جمله ذخیره و انتقال آب و بازگشایی مسیر رودخانه‌های حوضه دریاچه ارومیه نقش مهمی در ورود آب بیشتر به این دریاچه داشته است.
بنا به این گزارش، دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال (از ۱۳۹۴) به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
انتهای پیام/
آب دو سد بزرگ آذربایجان‌غربی به سمت دریاچه ارومیه رها می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار