خبر/

تهدید اردوغان به تعطیلی پایگاه‌های آمریکا و ناتو در ترکیه

1398/09/25 - 15:02 - کد خبر: 9576 نسخه چاپی

نصر: اینجرلیک یک پایگاه هوایی مهم آمریکا در منطقه است که در حومه شهر آدانا ترکیه و در 150 کیلومتری مرز با سوریه واقع شده است.

به گزارش نصر به نقل از عصر ایران، "رجب طیب اردوغان" رییس جمهوری ترکیه تهدید کرد در صورت اعمال تحریم‌های واشنگتن علیه ترکیه، این کشور ممکن است پایگاه هوایی" اینجرلیک" آمریکا و پایگاه راداری "کورجیک" ناتو  در استان آدانا ترکیه را ببندد.
براساس این گزارش، اردوغان که دیشب با شبکه خبری" A HABER" ترکیه مصاحبه می‌کرد با اشاره به تهدیدهای ایالات متحده آمریکا مبنی بر تحریم ترکیه گفت این تهدیدها تاثیری در موضع کشورش که بر مبنای " منافع ملی" و "نگرانی‌های مشروع " این کشور اتخاذ می‌شود، نخواهد داشت.
او با انتقاد از اینکه نیروهای روسیه و آمریکا قادر نبوده‌اند شبه نظامیان مسلح " یگان‌های مدافع خلق کردی" (YPG) را از شمال سوریه خارج کنند، تهدید کرد اگر ضرورت ایجاب کند پایگاه هوایی اینجرلیک را تعطیل می‌کنیم. او همچنین  تهدید به تعطیلی پایگاه راداری "کورجیک " ناتو در همین منطقه کرده است. این پایگاه یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های راداری ناتو در منطقه محسوب می‌شود.
اردوغان گفت:" اگر آنها با اعمال این تحریم‌ها ما را تهدید کنند البته که ما هم واکنش مناسب نشان خواهیم داد."
اینجرلیک یک پایگاه هوایی مهم آمریکا در منطقه است که در حومه شهر آدانا ترکیه و در 150 کیلومتری مرز با سوریه واقع شده است. ایالات متحده آمریکا در سال‌های گذشته از این پایگاه برای حملات هوایی و پهپادی علیه مواضع داعش استفاده کرده است. همچنین خبرهای تایید نشده‌ای از استقرار حدود 50 کلاهک هسته‌ای ایالات متحده آمریکا در این پایگاه از دوران جنگ سرد، موجود است.
ایالات متحده آمریکا پیشتر نیز به خاطر تشدید اختلافات با ترکیه و احتمال بستن این پایگاه از سوی ترکیه، به دنبال یافتن جایگزین برای این پایگاه بوده است.
گفتنی است هفته گذشته محلس سنای آمریکا طرح تحریم ترکیه را به بهانه خرید سامانه دفاع ضد هوایی اس-400 روسی به تصویب رساند. سنای آمریکا همچنین واقعه تاریخی کشتار ارامنه به دست امپراتوری عثمانی در سال 1915 را نسل کشی خوانده است.
اردوغان در مصاحبه دیشب خود خطاب به رهبران واشنگتن گفت:" آن‌ها را دعوت می‌کنم که مانند یک متحد رفتار کنند. انتظار ما از دولت آمریکا این است که گامی برندارد که به روابط ما آسیب وارد کند."
انتهای پیام/
تهدید اردوغان به تعطیلی پایگاه‌های آمریکا و ناتو در ترکیه خبرگزاری عصرایران

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار