معاون محیط زیست خبر داد:

تبریز پاکترین کلانشهر کشور با ۳۰ روز هوای پاک

1402/03/18 - 20:24 - کد خبر: 94003 نسخه چاپی

نصر: معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور پس از بررسی داده‌های پایش هوای تبریز اعلام کرد: شاخص کیفی هوای پاک کلانشهر تبریز نسبت به سال گذشته تا زمان مشابه ۳۶ درصد بهبود پیدا کرده که پاکترین کلانشهر کشور با ۳۰ روز هوای پاک شناخته شده است.

به گزارش نصر، ایرج حشمتی، در سومین روز هفته محیط زیست در آئین رونمایی از هزار دستگاه تاکسی جدید اظهار کرد: بر اساس مطالعات سیاهه انتشار کلانشهر تبریز در سال ۱۳۹۶ شاخص آلودگی هوا در کل منابع متحرک و ثابت برای شاخص PM۲/۵ یا ذرات کمتر از ۱۰ میکرون به ترتیب ۵۶ درصد و ثابت ۴۴ درصد و همچنین مجموع شاخص گازهای آلاینده ۸/۶۴ و ۲/۳۵ می‌باشد.
وی افزود: از کل منابع متحرک استان ۱۲هزار تاکسی موجود است که از این تعداد حدود پنج هزار دستگاه آن فرسوده می‌باشد که امروز شاهد جایگزینی هزار تاکسی در ناوگان حمل و نقل استان هستیم، از یکصد هزار موتور سیکلت موجود در استان ۵۰ درصد آن فرسوده می‌باشد.
وی با اشاره به فرسوده بودن ۳۰درصد خودروهای استان اظهار کرد: از کل تعداد مینی بوس‌ها، اتوبوس‌ها و کامیونت‌های داخل شهری به‌طور متوسط ۷۰ درصد آنها فرسوده می‌باشد.
حشمتی به فهرست صنایع آلاینده آذربایجان شرقی که شامل ۷۹ واحد است به تعداد پایش‌های انجام شده در مرکز پایش محیط زیست اشاره کرد و گفت: در اجرایی شدن طرح کهاب ماده از ۱۸۱ جایگاه، در حال حاضر هفت جایگاه طرح کهاب در استان اجرایی شده است.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین اظهار کرد: مخازن بنزین ذخیره شده ۱۰۰ درصد و نفت کش‌های در حال تردد ۵۰ درصد انجام شده است که تولید بنزین یورو چهار پالایشگاه حدود ۳/۶ میلیون لیتر در روز و مصرف روزانه چهار میلیون لیتر ثبت شده، همچنین تولید گازوئیل یورو چهار حدود دو میلیون لیتر و مصرف روزانه آن ۳/۵ میلیون لیتر گزارش شده‌است.
شایان به ذکر است که قانون هوای پاک در ۱۳۹۶ در ۳۴ ماده و ۱۱۳ آیین نامه اجرایی و دستور العمل‌هایی مصوب شده که سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس ماده ۲ این قانون، ناظر اجرای تکالیف دستگاههای مرتبط با این قانون است.
همچنین بر اساس این قانون ۱۷۴ تکلیف دستگاه احساء شده و ۲۳ دستگاه اجرایی در این قانون مسئولیت دارند۱۱ دستگاه اجرایی اصلی، عمده ترین و موثرترین تکالیف را به‌عهده دارند.
انتهای پیام/
تبریز پاکترین کلانشهر کشور با ۳۰ روز هوای پاک خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار