استاندار آذربایجان شرقی:

توانمندسازی و مهارت‌افزایی نخبگان و دانشجویان مستعد در بستر حل مسائل واقعی دنبال شود

1402/02/22 - 13:52 - کد خبر: 92258 نسخه چاپی

نصر: استاندار آذربایجان شرقی گفت: باید توانمندسازی و مهارت افزایی دانشجویان مستعد و دانش آموختگان برگزیده در بستر حل یک مسأله واقعی در دستور کار مراکز دانشگاهی و بنیاد نخبگان قرار گیرد.

به گزارش نصر، عابدین خرّم در مراسم افتتاحیه دوره هفتم طرح شهید احمدی روشن در بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی، این طرح را یکی از اقدامات گره‌گشا برای حل مسأله‌های ملی، منطقه‌ای و راهبردی کشور از طریق ایجاد شبکه دانشجویان مستعد و دانش آموختگان برگزیده دانست. 
وی افزود: افزایش مهارت‌های اجتماعی و ایجاد حس خودباوری در میان نخبگان و دانش آموختگان مستعد و افزایش اعتماد دستگاه‌های اجرایی، مراکز علمی و بخش خصوصی به جوانان و نخبگان از دیگر ضرورت‌های این حوزه است.
وی در این نشست که اساتید دانشگاه به‌عنوان راهبران هسته‌های حل مسئله طرح شهید احمدی روشن نیز حضور داشتند، ادامه داد: مدیران استانی را مکلف به استفاده از ظرفیت جوانان و دانشجویان نخبه در حوزه تخصصی خود کرده‌ایم، اما باید از تجارب اساتید دانشگاهی نیز به نحو احسن بهره گرفت و این توجه بیشتر مدیران را می‌طلبد.
خرّم در ادامه به جایگاه نخبگان در سطح استان اشاره کرد و افزود: تمام نیت و اراده ما این است که در استان آذربایجان شرقی با استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های نخبگان، در صنایع و بخش‌های تولیدی شاهد افزایش هر چه بیشتر تولید محصولات فناورانه و دانش بنیان باشیم و بتوانیم با افتخار آن را به کشورهای مختلف صادر کنیم که این میسر نخواهد شد مگر با وفاق و اتحاد هر چه بیشتر صنعت و دانشگاه.
وی از شناسایی نقاط ضعف زیرساختی در بحث افزایش تولید خبر داد و گفت: زنجیره‌های ارزش استان را در تمام ابعاد صنعتی، کشاورزی، دارویی و بهداشت و درمان از رهگذر شرکت‌های دانش بنیان در اختیار داریم و تمام سعی و تلاش ما این است که با درنظر گرفتن زیست‌بوم استان در جهت تقویت و ایجاد زیرساخت‌های لازم اقدام کنیم.
استاندار آذربایجان شرقی تقویت دیپلماسی علمی استان را یکی از اهداف خود در سفر به کشورهای همسایه برشمرد و بیان کرد: در این سفرها مسأله صادرات دانش و تولیدات دانش بنیان را توسط نخبگان علمی و صنعتی پیگیری کردم و امیدوارم با استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه در جهت درآمدزایی و ارزآوری برای استان توفیقاتی کسب کنیم.
وی در ادامه از تلاش برای تشکیل هاب صادراتی محصولات دانش بنیان در استان خبر داد و تاکید کرد: استان آذربایجان شرقی از جهت همسایگی با کشورهای شمالی دارای ظرفیت خوبی در بحث تبدیل شدن به هاب صادراتی است و این امر را تا حصول نتیجه پیگیری خواهیم کرد تا پس از پایتخت، دومین استان پیشرو در صادرات محصولات دانش بنیان باشیم.
وی پس از برگزاری این نشست از هسته‌های علمی حل مسأله که در محل بنیاد نخبگان حاضر بودند بازدید و در فضایی صمیمی با اعضای این هسته‌ها به گفت‌وگو پرداخت.
به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، طرح توسعه هسته‌های مسأله‌محور پژوهشی/ فناورانه (طرح شهید احمدی روشن)، با الگوبرداری از شیوه‌های آموزشی مربی‌محور در کشور، از سوی بنیاد ملّی نخبگان طراحی و از سال ۱۳۹۶ اجرایی شده است. در این طرح، هسته‌های نخبگانی با هدف افزایش سطح کیفی آموزش و تسهیل کسب تجربه در دنیای واقعی، با همکاری متقابل خبرگان علمی، شرکت‌های صنعتی، مؤسسات پژوهشی و با حضور فعال دانشجویان مستعد و دانش‌آموختگان برگزیده تشکیل می‌شود. در طول طرح، استادان خبره دانشگاهی و متخصصان برتر صنعتی پس از شناسایی مسائل و مشکلات اصلی کشور، مجموعه‌ای از مستعدان علاقه‌مند را انتخاب کرده و به ‌صورت علمی و تخصصی در قالب طرحی مشخص و در بازه زمانی معین به حل مسأله‌ای واقعی می‌پردازند.
انتهای پیام/
توانمندسازی و مهارت‌افزایی نخبگان و دانشجویان مستعد در بستر حل مسائل واقعی دنبال شود خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار