مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی خبرداد:

تجهیز 32 درصد اراضی کشور به سیستم های نوین آبیاری

1398/09/20 - 14:41 - کد خبر: 9209 نسخه چاپی

نصر: مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی از تجهیز دومیلیون و ۲۰۰هزار هکتار از اراضی آبی کشور به سامانه‌های نوین آبیاری خبر داد و گفت: اجرای سالانه سیتم های نوین ابیاری در دولت تدبیر و امید در حدود ۳۰۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش نصر به نقل از ایسنا، عباس زارع امروز ۲۰ آذرماه در جلسه ستاد آبیاری تحت فشار آذربایجان غربی اظهار کرد: تاکنون از هشت میلیون و ۷۰۰هزار هکتار اراضی سنتی آبی کشاورزی کشور، در حدود  دو میلیون هکتار در اراضی سنتی و ۲۰۰ هزار هکتار در اراضی پایاب سدها، سیستم های نوین آبیاری عملیاتی شده است که براساس برنامه تا پایان سال حدود ۱۸۲ هزار هکتار اراضی آبی نیز به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز می‌شوند.

زارع افزود: طبق سیاست وزارت جهاد کشاورزی می‌بایست عمده اعتباراتی که به صورت کمک بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد به اجرای شیوه‌های آبیاری با راندمان بالاتر اختصاص یابد. از آنجاکه آبیاری قطره‌ای و موضعی راندمان بالاتری دارند، برنامه‌ریزی‌ها در جهت توسعه این شیوه‌ها است.

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری، تصریح کرد: در سال ۹۳ حدود ۵۷ درصد سامانه‌های نوین آبیاری به آبیاری بارانی اختصاص داشت و خوشبختانه با سیاستی که اتخاذ شد، در پایان سال ۹۷ سهم این شیوه آبیاری به ۲۴ درصد کاهش یافت.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی اظهارکرد: اجرای طرح نوین آبیاری در ردیف طرح های اقتصاد مقاومتی است و تاثیر مستقیمی در امنیت غذایی و خودکفایی کشور دارد و با دستورمقام معظم رهبری قرار شد از صندوق توسعه ملی هم اعتباراتی برای آن  تخصیص یابد که امسال و سال آینده هم انتظار داریم کمک ها از این محل تدوام یابد تا اجری طرح ها تسریع یابد.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه سیستم های نوین آبیاری در اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه افزود: با توجه به مزایای اجرای پروژه های سامانه نوین آبیاری، بهره برداران و کشاورزان استقبال بیشتری در مشارکت اجرای پروژه ها دارند و توسعه این سیتم ها در آذربایجان غربی به دلیل بحران کم آبی دریاچه ارومیه و پیشگیری از معضلات ناشی از این خشکسالی و جلوگیری از ریز گردها بیش از پیش ضرورت دارد.

زارع ادامه داد: یکی از طرح های موثر در افزایش تولید محصولات و رشد بهره‌ وری آب کشاورزی، گسترش سامانه های نوین آبیاری در زمین های آبی کشور است که در این زمینه در دولت تدبیر و امید  برنامه ریزی های خوبی انجام شده است.

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: در آذربایجان غربی در مجموع ۱۳۲ هزار هکتار طرح تجهیز اراضی به سیستم های نوین آبیاری در اراضی خرده مالکی و شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی رودخانه های مرزی عملیاتی شده و بخشی نیز در دست اجرا داریم که در مقایسه با میانگین کشوری که ۳۲ درصد است، رقم قابل توجهی داشته است.

براساس این گزارش، وی خاطرنشان کرد: اگر موضوع ساماندهی چاه های غیر مجاز، تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه بهره برداری و توسعه طرح های تجمیعی توسط مدیریت آب منطقه ای زودتر پیگیری و عملیاتی شود، روند تجهیز اراضی به سیستم های نوین آبیاری نیز تسریع می یابد.

انتهای پیام/

 تجهیز 32 درصد اراضی کشور به سیستم های نوین آبیاری خبرگزاری ایسنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار