وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

عملکرد ضعیف بانک‌ها در تخصیص وام به مسکن

1402/01/24 - 15:09 - کد خبر: 90400 نسخه چاپی

نصر: وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طبق قانون جهش تولید مسکن بانک‌ها باید ۲۰‌ درصد از تسهیلات خود را به بخش مسکن اختصاص دهند، گفت: بانک‌ها در این بخش عملکرد ضعیفی داشتند.

به گزارش نصر، «مهرداد بذرپاش» در گفت وگویی با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی مسکن افزود: تاکید رییس جمهوری بر این است که همه بانک‌ها باید این ۲۰ درصد خود را تخصیص دهند، البته به جز بانک هایی که تراز آنها منفی است که این را نیز بانک مرکزی باید عنوان کند.
وی با بیان اینکه مقرر شده تا روش‌های جایگزین برای تامین مالی تعریف و دنبال شود، گفت: به همین منظور مقرر شد که کمیته مشترکی از وزیر اقتصاد و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر راه و شهرسازی تشکیل تا روش های تامین مالی جدید برای بخش مسکن طراحی و دنبال شود.
بذرپاش بیان‌داشت: همچنین مقرر شد که تیم های بازرسی مشترکی توسط وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور تشکیل و هر چه سریعتر به ۱۰ استانی‌ که عملکرد و رتبه پایین‌تری در حوزه مسکن داشتند، اعزام شوند.
وزیر راه و شهرسازی ادامه‌داد: با اعزام این تیم ها، چرایی این مسائل مشخص می‌شود و اگر قابل حل باشد نسبت به آن اقدام و در صورتی که به دلیل کم کاری بوده باید جبران شود.
وی با اشاره به اینکه دولت باید مکانیزم های تنبیه و تشویق خوبی برای این مساله تعریف کند، اظهار داشت: موضوع بعدی درباره اسناد رسمی و عادی است که چه در بخش خرید و فروش و چه بخش رهن و اجاره، اسناد عادی مشکلات زیادی ایجاد کرده است و بسیاری از پرونده ها در حوزه قضایی به همین مهم بر می گردد که این رویه از سال های قبل بوده و رئیس جمهوری تاکید کرد که هر چه سریعتر به سمت اسناد رسمی برویم.

تامین یک میلیون تن سیمان و فولاد توسط وزارت صمت
بذرپاش در ادامه به تامین مصالح مورد نیاز بخش مسکن اشاره کرد و گفت: یکی از اصلی ترین مولفه‌های قیمت تمام شده مسکن به مصالح ساختمانی برمی‌گردد که به همین منظور وزیر صمت مامور شد که در یک برنامه زمان بندی شده ساخت یک میلیون تن فولاد و سیمان مورد نیاز با بازار یک دوازدهم/ یک دوازدهم را به وزارت راه و شهرسازی اعلام کند.
وی افزود: ما نیز به انبوه سازان و پیمانکارانی که اقدام به ساخت مسکن می‌کنند فولاد و سیمان را تخصیص می‌دهیم تا بتوانند این کالاها را با برنامه ریزی بهتری تامین کنند.

شهرهای ساحلی با محوریت اقتصاد دریا محور
وزیر راه و شهرسازی در ادامه تاکید کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که در جلسه شورای عالی مسکن مطرح شد درباره شهرهای ساحلی بود و به همین منظور مقرر شد تا جزییات برنامه ۲۷ شهر ساحلی با محوریت سواحل جنوب اعلام و شهرهای جدید با رویکرد اقتصاد دریا محور در این مناطق اجرایی شود.
بذرپاش خاطرنشان‌کرد: مقرر شد جزئیات طرح توسط وزارت راه وشهرسازی آماده تا هر چه سریعتر نسبت به اجرایی شدن آن اقدام شود.
انتهای پیام/
عملکرد ضعیف بانک‌ها در تخصیص وام به مسکن خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار