تحقق تعهدات سفر رییس جمهور به آذربایجان شرقی

آب شرب میانه ظرف ۲۰ روز آینده از سد گرمی چای تامین می‌شود

1402/01/06 - 20:09 - کد خبر: 89475 نسخه چاپی

نصر: مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اشاره به مشکل کمی و کیفی آب شرب میانه، گفت: برای رفع این مشکل، پروژه آبرسانی به این شهرستان از سد گرمی چای در مراحل پایانی قرار گرفته و در ۲۰ روز آینده، ۵۰ درصد از نیاز آب شرب مردم به وسیله این سد تامین می‌شود.

به گزارش نصر، آب شرب میانه در زمان حاضر از منابع زیر زمینی با سختی بالا و سد کندوان که کیفیت نامطلوبی دارد تامین می شود و مردم شهرستان حدود ۲۰ است منتظر بهره برداری از سد گرمی چای و حل مشکل شان هستند.
یوسف غفارزاده روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی، با عذرخواهی از مردم شهرستان میانه بابت تاخیر در بهره برداری از این طرح، اظهار کرد: یکی از مهمترین پروژه هایی که در سفر رییس جمهور به آذربایجان شرقی نیز بر آن تاکید شده است، وزیر نیرو و استاندار نیز پیگیر آن هستند و مساعدت های زیادی در این زمینه کردند، پروژه تامین آب شرب میانه از طریق سد گرمی چای است که خوشبختانه مراحل آن شامل آبگیری اضطراری، ساخت تصفیه خانه و خط انتقال ۴۵ کیلومتری آن به انجام رسیده است.
وی با بیان اینکه آبگیری اضطراری این سد در ۲۸ اسفند آغاز شده است، افزود: این خط انتقال در مرحله نصب شیرآلات قرار دارد که با بهره برداری از مرحله نخست آن، ۵۰ درصد از آب شرب شهرستان میانه از طریق این سد تامین خواهد شد.
غفارزاده با تشکر از استاندار آذربایجان شرقی و نمایندگان شهرستان میانه در مجلس شورای اسلامی که با پیگیری های خود منابع مالی این طرح بزرگ را تامین کردند، گفت: انتظار ۲۰ ساله مردم میانه رو به پایان است و آب شرب سالم حداکثر تا ۲۰ روز آینده به این شهرستان خواهد رسید.
وی همچنین به طرح های آبی اجرا شده در سال گذشته در استان اشاره کرد و گفت: تبدیل چهار هزار هکتار زمین کشاورزی دیم به آبی، افزایش مخازن ذخیره آب تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب، اصلاح شبکه پایاب سدها، انسداد چاه های غیرمجاز، مهندسی رودخانه ها و تعادل بخشی به آب های زیر زمینی از جمله این طرح ها بود.

۱۴ پروژه آبی آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید
غفارزاده با اعلام اینکه اعتبار در نظر گرفته از مصوبات سفر رییس جمهور در حوزه آب استان برای سال ۱۴۰۱، یکهزار و ۶۵۰ میلیارد تومان بود که از این مبلغ حدود یکهزار و ۱۵۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است، گفت: با جذب این اعتبارات، ۱۴ پروژه بزرگ آبی در آذربایجان شرقی تکمیل و بهره برداری شد.
وی اضافه کرد: برای سال جاری هم پروژه های خوبی در نظر داریم که از آن جمله می توان به آبگیری چند سد و راه اندازی شبکه پایاب این سدها اشاره کرد.

کاهش ۲۸ درصدی بارش ها در آذربایجان شرقی
مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی همچنین به وضعیت منابع آبی استان در سال آبی جاری (اول مهر ۱۴۰۱ تا کنون) نیز اشاره کرد و گفت: وضعیت بارش ها در استان در این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۲۸ درصد کمتر شده و به تبع آن روان آب ها و آب ذخیره شده در پشت سدها نیز کاهش محسوسی پیدا کرده است.
غفارزاده افزود: در حال حاضر متوسط آب ذخیره شده در پشت سدهای بزرگ استان حدود ۳۰ درصد ظرفیت طبیعی آنهاست که امیدواریم با بارش هایی که در ماه جاری و ماه های آینده خواهیم داشت این کمبود تا حدودی بهبود یابد.
حجم کل در تراز طبیعی سدهای داخل استان ۵۷۶ میلیون متر مکعب، سدهای ارس و خداآفرین ۲ هزار و ۸۶۶میلیون متر مکعب و سد بوکان ۸۰۸ میلیون متر مکعب است.
سد «گرمی چای» میانه در ۵۳ کیلومتری شمال شرقی شهر میانه، با هدف ذخیره سازی و تنظیم ۴۶ میلیون متر مکعب از آورد سالیانه ، تأمین آب مورد نیاز ۱۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی و تأمین آب شرب شهر میانه حدود ۱۶ میلیون متر مکعب در سال احداث می شود.
رئیس جمهور ۱۲ خرداد سال ۱۴۰۱ در قالب بیست و سومین سفر استانی به آذربایجان شرقی سفر کرد .
انتهای پیام/
آب شرب میانه ظرف ۲۰ روز آینده از سد گرمی چای تامین می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار