به بهانه سالروز تولد رهبر ارکستر ملی ایران

فخرالدینی ؛ فخر موسیقی آذربایجان 

1401/12/21 - 23:16 - کد خبر: 88788 نسخه چاپی

نصر: ۲۱ اسفند ماه ۱۳۱۶ ه.ش سالروز تولد استاد فرهاد فخرالدینی تبریزی است که غنای موسیقی فاخر آذربایجان و ایران را با خلق آهنگ های ماندگار به رخ جهانیان کشیده و یونسکو نیز نام او را در فهرست بزرگان موسیقی شرق قرار داده است.

آثار منحصر بفرد هنری استاد فرهاد فخر الدینی تبریزی با استقبال جوانان ترک اغوز/ازبک/وقزاق مواجه شده و در شهرهای ترک نشین آسیای میانه و قفقاز پخش این آهنگ ها در معابر عمومی دو چندان شده و با استقبال مردم کوچه و بازار مواجه شده است. در برخی از سریال های تولیدی کمپانی های فیلم ساز 《ترک ود》در استانبول نیز رد پای این آهنگ ها دیده می‌شود.
چهار سال پیش در جشنواره ملی موسیقی اقوام ترک تبار و قزاق در آستانه ، پایتخت جدید قزاقستان،
 استاد فرهاد فخرالدینی به اجرای چند آهنگ و موسیقی فاخر ایرانی پرداخت.سردمدار ساخت موسیقی تیتراژهای ماندگار تلویزیون ایران با آهنگ های سریال امام علی(ع)بر گرفته از آثار موسیقیایی عبدالقادر مراغه ای/سوئیت ساوالان/ ایلچی/ و رقص چینی در میان ترک تباران آسیای میانه شهرت زیادی کسب کرده است.فرهاد فخرالدینی متولد ۱۳۱۶ ه.ش در تبریز آهنگساز،موسیقی‌دان و بنیانگذار ارکستر ملی ایران در کار نامه درخشان هنری خود آهنگ های منحصر بفردی ساخته که این آثار بی نظیر از مرزهای فرهنگی ایران گذشته و در میان موسیقی ملل شرق و جهان ترک نیز جایگاه رفیعی یافته است.
 

تجلیل از این استاد در آکادمی موسیقی جمهوری آذربایجان نیز موید این مطلب است‌.
نامگذاری خیابانی در تبریز به نام این نامی بزرگ موسیقی ایران و ساخت آهنگ 《تبریز 》برای ماندگاری در تاریخ از خواسته های اهل ذوق و هنر از شهردار فهیم تبریز است.

محمد فرج پور باسمنجی
انتهای پیام/
فخرالدینی ؛ فخر موسیقی آذربایجان  نصر

ثبت نظر

نمایش 4 نظر

پاسخ   حسن كريم زاد   3 ماه پیش  

بيزيم ايش باشيندا اولانلار يالنيز باشاريرلار تهران نمنه خياوانلارينا و ميدانلارينا آد قويور اونو كپي السينلر بير قاليب بير محله نين ده آدين قويسونلار تهران پارس !و بيزيم اوز يرلى و تورك آد و آداملاريميزدان آزربايجانيميزدا چوخ آد گوروروق!!!

پاسخ   سعید   3 ماه پیش  

استاد فرهاد فخرالدینی اسکوئی بودند نه تبریزی ...
نویسنده بهتره کمی مطالعه کنه بعد بنویسه .

پاسخ   محمد   3 ماه پیش  

اتفاقا شما باید بدونید که استاد در گنجه به دنیا آمده ان و دو سالگی هم به زنوز آمده اند و بعد هم کلا در تبریز ساکن بوده اند فقط پدرشان اسکویی بوده است.

پاسخ   ناشناس   3 ماه پیش  

آهنگ سرود دانشگاه تبریز به مناسبت هفادمین سال تاسیس دانشگاه تبریز با اجرای مهندس دیده بان کارشناس دانشکده مهندسی مکانیک نیز اثر استاد فخرالدینی است.
پژوهشیار