خبر/

نرخ باروری در آذربایجان‌شرقی ۱.۵ فرزند به ازای هر مادر است

1401/12/11 - 14:05 - کد خبر: 88184 نسخه چاپی

نصر: معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی ثبت احوال آذربایجان شرقی گفت: نرخ باروری در استان ۱.۵ فرزند به ازای هر مادر بوده و تعداد ولادت ها در سالجاری ۵.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر شده است.

به گزارش نصر، سعید همتی اظهار کرد: از ابتدای سالجاری ۲۲ هزار و ۶۷۶ مورد ازدواج در استان ثبت شده که این رقم نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰.۷ درصد کمتر شده و در مقابل طلاق با هشت هزار و ۳۹۷ مورد، ۷.۲ درصد بیشتر شده است.
وی همچنین با اشاره به اینکه بیشتر طلاق ها در سال های ابتدایی و بین یک تا پنج سال زندگی مشترک اتفاق می افتد، گفت: ۹.۴ درصد طلاق ها در سال اول، ۱۱.۵ درصد بین سال اول و دوم، ۷.۶ درصد بین ۲ تا سه سال، ۶.۹ درصد بین سه تا چهار سال و ۴۰.۵ درصد زیر پنج سال رخ می دهد.
همتی متوسط سن ازدواج در استان را در مردان ۳۰.۶ و در زنان ۲۴.۸ سال اعلام کرد و افزود: این اعداد و ارقام در تبریز مرکز آذربایجان شرقی بالاتر بوده و مردان و زنان در این شهر دیرتر ازدواج می کنند به طوری که متوسط سنی ازدواج در مردان در این شهر ۳۱.۲ و در زنان ۲۶.۱ سال است.
وی اضافه کرد: متوسط سن طلاق در آذربایجان شرقی نیز در مردان ۳۸ و در زنان ۳۲ سال است.
همتی همچنین به افزایش جمعیت پیر استان در سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۵ نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۶۵، ۲.۹ درصد در سال ۷۵، پنج درصد در سال ۸۵، ۶.۳ درصد و در سال ۹۵ حدود ۷.۲ درصد جمعیت استان را جمعیت بالای ۶۵ سال تشکیل می دهد و آذربایجان شرقی از این حیث در رتبه ششم کشوری قرار دارد.
وی مهاجرت را یکی از دلایل بالا رفتن سن جمعیت آذربایجان شرقی و پیری عنوان کرد و افزود: با مهاجرت، وقایع حیاتی ازدواج و ولادت و همچنین اشتغال نیز کم می شود و با کاهش این موارد که به صورت زنجیر وار به هم وصل هستند جمعیت استان پیرتر می شود.
به گزارش ایرنا، جمعیت آذربایجان شرقی بر اساس سرشماری ۱۳۹۵ حدود ۳.۹ میلیون نفر است که بر اساس محاسبات آماری، جمعیت این استان در حال حاضر از چهار میلیون نفر گذشته است.
انتهای پیام/
نرخ باروری در آذربایجان‌شرقی ۱.۵ فرزند به ازای هر مادر است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار