قوام زاده خبر داد:

فعالیت ۲۰ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور

1401/12/11 - 12:16 - کد خبر: 88180 نسخه چاپی

نصر: رئیس دوازدهمین کنگره سالیانه پزشکی و پرستاری از فعالیت ۲۰ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور خبر داد و گفت: راه اندازی بانک سلول در استان‌ها ضرورت دارد.

به گزارش نصر، اردشیر قوام زاده رئیس دوازدهمین کنگره سالیانه پزشکی و پرستاری پیوند سلول‌های بنیادی خونساز در این کنگره اظهارداشت: یکی از بهترین نتایج برگزاری کنگره‌های اینچنینی بهره مندی بیماران وکمک در امر درمان آنها است.
وی با اشاره به اینکه ۳۳ سال از انجام نخستین موارد پیوند مغز استخوان در کشور می‌گذرد، گفت: موارد نخستین شامل ۳ نفر بود که اولی اکنون دو فرزند دارد و در سلامت است، دومی بیش از ۵۰ سال سن دارد، راننده تاکسی است و ایشان هم فرزند از شده و سلامت است و مورد سوم ۵ سال بعد نه به دلیل پیوند بلکه به دلیل عفونت جان خود را از دست داد. همه این ۳ مورد انجام پیوند ۳۳ سال پیش حدد ۱۲ سال سن داشتند.
قوام زاده بیان داشت: در حال حاضر پیوند مغز استخوان در ۲۰ مرکز در استان‌های مختلف مانند تهران، مرمان، کرمانشاه، شیراز، تبریز، مشهد، ارومیه در حال انجام است.
وی اعلام کرد: اکنون باید بر روی مسأله سلول درمانی و ژن درمانی تمرکز کنیم و امیدواریم در این حوزه به صورت صنعتی وارد عمل شویم.
رئیس دوازدهمین کنگره سالیانه پزشکی و پرستاری پیوند سلول‌های بنیادی خونساز خاطر نشانکرد: راه اندازی بانک سلول در استان‌ها به ویژه استان‌های پر جمعیت حائز اهمیت است و در درمان بیماری می‌توان از آن بهره مند شد.
انتهای پیام/
فعالیت ۲۰ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار