خبر/

پنتاگون: از زمان انتقال پهپادهای ایران به روسیه بی‌اطلاعیم

1401/12/04 - 11:53 - کد خبر: 87786 نسخه چاپی

نصر: معاون سخنگوی پنتاگون ادعاهایی مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران علیه اوکراین را تکرار کرد اما گفت که درباره زمان انتقال این پهپادها اطلاع دقیقی ندارد.

به گزارش نصر، سابرینا سینگ، معاون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در یک نشست خبری به سوالات پیرامون روابط نظامی ایران و روسیه و همکاری چین با روسیه در جنگ اوکراین پاسخ داد.
بنابر گزارش وب سایت وزارت دفاع آمریکا، وی در پاسخ به سوالی درباره ادعای بی‌اساس استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در حملات علیه اوکراین و این‌که این هواپیماها چه زمانی به روسیه منتقل شده است؟ گفت: درباره تاریخ و زمان تحویل حمایت‌های (نظامی) ایران به روسیه، اطلاع دقیقی نداریم.
معاون سخنگوی پنتاگون در ادامه مدعی شد: اما می‌دانیم که ایران به روسیه - خواه هواپیماهای بدون سرنشین یا سایر قابلیت‌ها در این جنگ- کمک کرده است و همان‌طور که می‌دانید، این رابطه همچنان در میدان جنگ ادامه دارد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که «آیا روسیه به ایران جنگنده تحویل داده است؟» گفت: من چیزی در مورد جت‌های جنگنده نمی‌دانم و شما را برای یافتن پاسخ آن به روسیه ارجاع می‌دهم.
سابرینا سینگ در بخش دیگری از این نشست خبری با هشدار درباره حمایت چین از جنگ روسیه با اوکراین خاطر نشان کرد که گر همکاری چین با روسیه عمیق‌تر شود، عواقبی برای آن‌ها وجود خواهد داشت.
به گزارش ایسنا، ادعای انتقال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین در حالی به‌طور مکرر از سوی مقامات غربی و به‌ویژه آمریکایی‌ها تکرار می‌شود که جمهوری اسلامی ایران و روسیه قویا آن را رد می‌کنند.
واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پیش از این در نشستی در سازمان ملل ارسال سلاح از ایران را اتهامی بی‌اساس خواند و گفت که مجموعه صنعتی و نظامی روسیه می‌تواند بدون کمک گرفتن از دیگران به اهداف خود دست پیدا کند. این در حالی است که صنعت نظامی اوکراین از اساس وجود ندارد و از سوی صنعت غرب تامین می‌شود.
نبنزیا همچنین اظهار داشت: ما تحت تاثیر سخنان شرکای سابق غربی قرار نمی‌گیریم. آنها سعی می‌کنند توجهات را به سمت اتهامات بی‌اساس درباره انتقال سلاح از ایران به روسیه معطوف کنند. ما بارها این اتهام را رد کرده‌ایم.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان نیز در پاسخ به این ادعاهای اثبات نشده مقامات غربی و آمریکایی تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران تنها تعداد معدودی پهپاد ماه‌های قبل و پیش از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده است.
وی علاوه‌براین خاطر نشان کرد: اگر برای ما ثابت شود که روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده است ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود.
انتهای پیام/
پنتاگون: از زمان انتقال پهپادهای ایران به روسیه بی‌اطلاعیم خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار