آخرین اخبار از زلزله در ترکیه و سوریه؛

زلزله ۷.۴ ریشتری/ ۸۶ نفر در ترکیه و ۱۱۱ نفر در سوریه کشته شدند

1401/11/17 - 09:59 - کد خبر: 86748 نسخه چاپی

نصر: رسانه‌های ترکیه و سوریه اعلام کردند که بر اثر وقوع زلزله بزرگ ۷.۴ ریشتری در مناطق جنوبی ترکیه و شمال سوریه ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند و به علت ریزش ساختمان‌ها این آمار افزایش می‌یابد.

به گزارش نصر، ساعاتی پیش زمین‌لرزه بزرگی مناطق جنوبی ترکیه و شمال سوریه را به شدت لرزاند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مؤسسه لرزه‌نگاری آمریکا شدت این زمین لرزه را ۷.۹ ریشتر و در جنوب ترکیه اعلام کرده است.
اما مدیریت اضطراری و بلایای طبیعی ترکیه تائید کرد که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۴ ریشتر منطقه پازاردیک کوهرامانماراش در جنوب ترکیه را لرزاند.
هم‌زمان خبرنگار المیادین هم اعلام کرد که ساکنان استان‌های لاذقیه، حلب و حمص، تا دمشق در سوریه شدت این زمین لرزه بزرگ را احساس کردند. گفته شده در ساعات بامدادی، تعداد زیادی از ساکنان دمشق و استان‌های لاذقیه، حلب و حمص از ترس ترک خوردگی یا ریزش به خیابان‌ها ریختند.
آخرین اخبار از زلزله ترکیه/۸۶ کشته شدند
مقامات ترکیه اعلام کردند بر اثر زلزله امروز در ۷ استان این کشور دست‌کم ۷۶ نفر کشته و ۴۴۰ نفر زخمی شدند، اما رسانه‌های ترکیه آمارهای غیررسمی را ۸۶ نفر اعلام کردند. 
 
درخواست کمک ترکیه از اروپا
آژانس مدیریت بحران و اورژانس ترکیه از «عملیات‌های کمک‌های بشردوستانه و حفاظت مدنی اروپا» درخواست کرد که به آنکارا در امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده کمک کند.
 
حجم ویرانی‌ها در چهار شهر ترکیه
منابع محلی تصاویری از زلزله شدید ۷.۴ ریشتری در شهرهای قهرمان ماراش ، دیاربکر، غازی انتپ و مالاتیا را منتشر کرده اند که از حجم گسترده ویرانی ها در این مناطق حکایت دارد.
شدت این زلزله به حدی بوده که در برخی شهرهای شمال سوریه نیز ویرانی بر جای گذاشته است و منابع ترکیه ای از آسیب شدید به زیر ساخت های این کشور در پی این زلزله خبر داده اند.
کارل لانگ استاد دانشگاه جورجیا و زلزله شناس برجسته در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت: این بزرگترین زلزله‌ای است که ترکیه در این سال ها تجربه کرده است. آنچه غیرعادی است این است که نه تنها یک زلزله بسیار بزرگ است، بلکه به سطح زمین نیز نزدیک است. و این زلزله های کم عمق در نزدیکی سطح بسیار خطرناک است.

آخرین اخبار از زلزله سوریه/ ۱۱۱ نفر کشته و ۵۱۶ نفر زخمی شدند
خبرگزاری فرانسه اعلام کرد بر اثر زلزله بامداد امروز دست‌کم ۶۲ نفر در استان‌های حلب، حماه و لاذقیه سوریه کشته و ۲۰۰ نفر نیز زخمی شدند. رسانه‌های سوریه به نقل از مقامات دولتی اعلام کردند که در زلزله امروز تاکنون دست‌کم ۱۱۱ نفر کشته و ۵۱۶ تن دیگر نیز زخمی شدند.
 
سانا: تخریب بسیار وسیع در مناطق شمال‌غربی سوریه
تلویزیون رسمی سوریه (سانا) سانا اعلام کرد در زمین‌لرزه امروز مناطقی بسیاری وسیعی از از شمال غرب سوریه تخریب شده است؛ ده‌ها ساختمان مسکونی و اداری در استان های حماه، لاذقیه و حلب به‌شدت ویران شده‌اند.
کمیته امداد وابسته به مخالفان سوری نیز اعلام کرد که حجم تخریب در نتیجه شدت زمین لرزه ترکیه در شمال سوریه بسیار بالاست. مناطق «فردوس، صلاح الدین و بستان القصر» در حلب از جمله مناطقی هستند که بیشترین خسارت را تحمل شده‌اند.
انتهای پیام/
زلزله ۷.۴ ریشتری/ ۸۶ نفر در ترکیه و ۱۱۱ نفر در سوریه کشته شدند خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار